Skrzydłokwiat - piękna (i pożyteczna) roślina domowa. Czy można ją trzymać w sypialni?

Skrzydłokwiat nazwę swą zawdzięcza kwiatom, które przypominają anielskie skrzydła. Uwodzi wyglądem, dlatego często wybierana jest jako roślina domowa. Jednak nie tylko wygląd jest jej atutem. Czy skrzydłokwiat dobrze sprawdzi się jako ozdoba sypialni?

Skrzydłokwiat – co to właściwie za roślina?

Skrzydłokwiat potocznie zwany lilią domową, występuje aż w 49 odmianach pochodzących z różnych stron świata. Kwiaty te kwitną wiosną i latem, a w przypadku odpowiednich warunków, czyli wilgotnego powietrza i stale nawadnianego podłoża mogą zakwitnąć także zimą. Wyglądem przypominają one kępy lancetowatych liści o dużym połysku. Liście wyrastają z długich łodyg, a ponad nimi w okresie kwitnienia prezentują się białe kwiaty przypominające skrzydła.

Dobrą informacją dla alergików jest fakt, że skrzydłokwiat nie wywołuje reakcji alergicznych. Białe kwiaty wytwarzają ciężki i woskowaty pyłek, który nie unosi się w powietrzu.

Kwiaty do sypialni. Dlaczego skrzydłokwiat będzie najlepszym wyborem?

Kwiaty do sypialni to długi temat. Jedni dobierają je do wystroju, inni kierują się właściwościami rośliny, a jeszcze inni muszą przede wszystkim zwracać uwagę na to jakie kwiaty są w stanie przetrwać w danym pomieszczeniu. Nie każdy decyduje się na rośliny w sypialni czy w ogóle w domu. Kwiaty w sypialni to nie tylko romantyczny i nastrojowy dodatek, ale i naturalny oczyszczacz powietrza. Nie da się odizolować sypialni od niechcianych zapachów, gazów czy brudu. Formaldehyd, ksylen, tlenek węgla, benzyn czy amoniak to jedne z wielu związków chemicznych, które bez trudu mogą wędrować po naszym domu. Pochodzą one z zanieczyszczonego środowiska, chemii domowej, kosmetyków i nie tylko. Każdy z tych związków może być powodem zatrucia, wywoływać ból głowy, stany zapalne, a także w dużym stężeniu może być łatwopalny i wskutek czego wybuchowy. Skrzydłokwiat działa na nie jak filtr. Nie pobiera on prądu, nie wydaje dźwięków, a jedynie potrzebuje dostarczania mu wody i odpowiedniej pielęgnacji. W dodatku znacznie lepiej wygląda niż służące do podobnych celów urządzenia mechaniczne.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Skrzydłokwiat: pielęgnacja. O czym należy pamiętać?

Jeśli już mowa o pielęgnacji, skrzydłokwiat wymaga częstego podlewania. Woda powinna być odstana, odwapniona i mieć temperaturę pokojową. Latem roślina pochłania jej więcej, należy więc dopilnować, by miał jej pod dostatkiem, ale powinno się również zwrócić uwagę, by nie było jej w nadmiarze. Pozostająca w doniczce woda przyczynia się do gnicia korzeni.

Skrzydłokwiat wymaga luźnej i żyznej ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Najlepsza będzie mieszanka piasku albo torfu z ziemią próchniczą. Dobra będzie także kompostowa mieszanka. Aby utrzymać roślinę żywą i błyszczącą, należy co jakiś czas dodawać do wody nawóz dla roślin liściastych, a w okresach, kiedy skrzydłokwiat nie kwitnie, podawać mu nawóz dla roślin kwitnących. Dzięki odpowiednim pierwiastkom i związkom sprawi on, że kwiaty wyrosną w obfitym bukiecie.

Wbrew pozorom wcale nie jest to wymagająca roślina, W dodatku swoim właścicielom odwdzięczy się długowiecznością.

Skrzydłokwiat: choroby. Co zrobić, aby ich uniknąć?

Skrzydłokwiat może zachorować, jak każda roślina. Objawy to uschnięte krawędzie lub końce liści, Zazwyczaj przybierają one kolor brunatny. Przyczyną tego może być nadmiar wody lub zbyt mała ilość wody. Kłopotem może stać się także nadmierne nawożenie czy zbyt suche powietrze. Uschnięte liście należy natychmiast usunąć, a całą roślinę spryskać środkiem grzybobójczym. Warto także przy okazji podlewania zrosić wodą samą powierzchnię liści. Skrzydłokwiaty mają delikatną i kruchą strukturę korzeni. Dla zdrowia tych roślin wypada je przesadzać wraz z rozrostem do doniczek większych o rozmiar. Tę czynność należy wykonywać co roku, a w przypadku starszych kwiatów, można przesadzać je co dwa, a nawet trzy lata.

Rośliny trujące dla kota, psa i innych zwierząt domowych

Skrzydłokwiat ma jednak jedną wadę. W jego pięknie kryje się także niebezpieczeństwo, przed którym należy ostrzec wielbicieli kotów i psów. Jest to roślina trująca dla tych zwierząt. U człowieka również mogą wystąpić objawy zatrucia po zjedzeniu nawet najmniejszego kawałka tego kwiatu.

Skrzydłokwiat zawiera w liściach nierozpuszczalne szczawiany wapnia. Są to organiczne związki chemiczne, które prowadzą do zapalenia błony śluzowej gardła, ślinotoku, powodują nudności, ból brzucha, a także mogą prowadzić do powstawania kamieni nerkowych.

Im większy i bardziej odporny organizm, tym objawy zatrucia skrzydłokwiatem będą mniejsze. Jednak u dzieci mogą pojawić się problemy z przełykaniem, zapalenie czy ślinotok. U psów czy kotów mogą pojawić się wymioty, zapalenie gałek ocznych, ślinotok, a w gorszych przypadkach zatrudnię może doprowadzić do śmierci. Od ciekawskich domowników należy zatem trzymać tę roślinę z daleka.

Zobacz też: Jak pielęgnować skrzydłokwiat? [uprawa, odmiany, choroby]

Więcej o:
Copyright © Agora SA