Boże Ciało. Liturgiczne święto, które przyciąga tłumy

Boże Ciało to ruchome święto obchodzone przez wyznawców Kościoła Katolickiego w czwartek 60 dni po Wielkanocy. W 1317 roku ustanowił je papież Jan XXII. To jednak nie wszystko, co warto o tym święcie wiedzieć.

Boże Ciało, czyli właściwie jakie święto?

Boże Ciało to liturgiczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa. W Polsce obchodzone jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. W różnych krajach są to inne dni. W naszym kraju obchody polegają na przejściu procesji niosącej Najświętszy Sakrament przez cztery ulice okrążające parafię. Procesja zatrzymuje się kolejno przy każdym z czterech ołtarzy, przy których odczytywane są cztery kolejne fragmenty z Pisma Świętego. Podczas procesji oprócz Najświętszego Sakramentu niesione są także: monstrancja, dzwonki, chorągwie i krzyż. Wierni podczas pochodu modlą się, śpiewają pieśni i rzucają kwiaty na znak podziękowania. Boże Ciało należy do tzw. świąt nakazanych.

Święta nakazane. Co oznacza ten termin?

Święta nakazane to takie dni liturgiczne, podczas których wierni obowiązkowo uczestniczą w mszach świętych oraz nie wykonują prac niekoniecznych. Tym samym są to święta wolne od pracy, Dla niektórych oznacza to długi weekend i możliwość zaplanowania dłuższego odpoczynku od pracy. W Polsce obchodzimy 8 świąt nakazanych. Są to:

  • Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)
  • Trzech króli (6 stycznia)
  • Wielkanoc (ruchome)
  • Wniebowstąpienie (ruchome)
  • Boże Ciało (ruchome)
  • Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia)
  • Wszystkich Świętych (1 listopada)
  • Boże Narodzenie (25 grudnia)

Ołtarze na Boże Ciało: jak wyglądają i czym się charakteryzują?

Cztery ołtarze przygotowywane na procesję na Boże Ciało nie są przypadkowym wyborem. Symbolizują one cztery ewangelie oraz cztery strony świata, w których należy głosić słowo Boże. Przystrajane są one kwiatami i gałązkami. Mini ołtarze można również stworzyć we własnym domu, a nawet kupić już gotowe.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Święta obowiązkowe. Czy mamy wtedy wolne od pracy?

Święta obowiązkowe nakazane przez kościół są także dniami wolnymi od pracy. Dla osób niepraktykujących religijnych zwyczajów to świetna okazja, by wypocząć w domu lub wyjechać, by spędzić czas na świeżym powietrzu. To także dobry moment na rodzinne spotkania. Przy zapasowych dniach wolnych, można odwiedzić dalszych krewnych i porozmawiać przy wspólnym obiedzie, czy powspominać przy świątecznej kolacji. A kiedy brzuchy będą już pełne, można nieco rozerwać się na rodzinnym spacerze lub przy grach i zabawach.

Procesja na Boże Ciało. Uczestnictwo jest obowiązkowe?

Jeśli zaś w zwyczaju rodzinnym jest marsz na procesję, przygotowania do niej mogą trwać nawet długi czas. Dzieci uczą się modlitw i religijnych piosenek. Te, które w tym samym lub poprzednim roku przystępowały do sakramentu I Komunii Świętej, przywdziewają komunijne stroje, przyozdabiają koszyczki i zbierają do nich świeże kwiaty lub same kwiatowe płatki. Ministranci zabiegają o najważniejsze role pomocników księdza. Sama procesja ma różny czas trwania ze względu na długość trasy do pokonania. Często wstrzymywany jest pobliski ruch drogowy na czas przejścia, by nikomu nie stała się krzywda, a jeżdżące samochody nie zakłócały religijnej aury. Sam pochód wygląda widowiskowo i często przyciąga ludzi, którzy dołączają do niego w trakcie. Procesję otwiera i kończy msza święta. I o ile udział we mszy jest obowiązkiem każdej osoby wierzącej, o tyle już udział w procesji nie jest wymagany. 

Zobacz też: Boże Ciało. Święto nakazane i dzień wolny od pracy. Czy trzeba iść do kościoła?

Więcej o:
Copyright © Agora SA