Jakie są grupy krwi? Która jest najrzadsza? Dziedziczenie grup krwi

Grupa krwi identyfikuje nas jako potencjalnych dawców lub biorców, dlatego każdy z nas powinien ją znać. Świadomość odnośnie grupy krwi naszej oraz naszych bliskich pozwala na szybszą reakcję lekarzy w przypadku wystąpienia sytuacji zagrażającej naszemu życiu. Jaka jest najrzadsza grupa krwi? Do czego służy kalkulator grupy krwi? Odpowiadamy.

To, jaką mamy grupę krwi, pozwala ustalić jedno z badań krwi. Najczęściej wykonuje się je u kobiet będących w ciąży w celu wykluczenia potencjalnego konfliktu serologicznego oraz u wszystkich osób planujących zbiegi chirurgiczne. Badanie grupy krwi polega na wykryciu na powierzchni czerwonych krwinek antygenów, czyli białek charakterystycznych dla danej grupy krwi.

Zobacz wideo Jakie są objawy udaru, jak go rozpoznać i pomóc?

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie są grupy krwi?

Wyróżnia się cztery podstawowe grupy krwi, a więc:

  • Grupę 0 – pozbawioną obecności antygenu
  • Grupę A – posiadającą antygen A
  • Grupę B – posiadającą antygen B
  • Grupę AB – posiadającą zarówno antygen A i B

Oprócz antygenów charakterystycznych dla poszczególnych grup krwi wyróżniamy również układ Rh. Czynnik Rh-dodatni utożsamiany jest z obecnością na powierzchni czerwonych krwinek antygenu D. Czynnik Rh-ujemny świadczy natomiast o nieobecności antygenu D. Przyjmuje się, że około 85% ludzkości posiada czynnik Rh-dodatni. Pozostałe 15% posiada z kolei czynniki Rh-ujemy. Jego obecność nie jest w żaden sposób uzależniona od antygenów A i B.

Zobacz też: Naukowcy znaleźli sposób na to, by zmienić grupę krwi. Z A potrafią "zrobić" tę najbardziej uniwersalną - 0

Najrzadsza grupa krwi

Wbrew pozorom, najrzadszą grupą krwi nie jest wcale grupa pozbawiona antygenu A i B, czyli 0. Według badań AB RhD- (ujemna) jest najrzadszą spotykaną grupą krwi w Polsce i na świecie.

Czytaj również: Która grupa krwi najbardziej naraża nas na wczesny udar mózgu? Ważne odkrycie

Dziedziczenie grupy krwi

Dziedziczenie grup krwi odbywa się według prawa Mendla i zależne jest od 3 genów: A, B, oraz 0. Każdy z nas posiada dwa geny dziedziczenia krwi otrzymane od rodziców. Dziedzicząc allele A i B dziecko będzie miało grupę krwi AB. Kalkulator grup krwi pomóc może w ustaleniu potencjalnej grupy krwi u naszego przyszłego potomka. Internetowe kalkulatory pozwalają również na orientacyjne ustalenie innych cech (na przykład wyglądu), takich jak kolor włosów lub oczu. 

Zobacz też: Dziedziczenie grupy krwi. Na czym polega ten proces i po kim najczęściej dziedziczymy grupę krwi?

Więcej o:
Copyright © Agora SA