Saunowanie przynosi potencjalne korzyści zdrowotne przy różnych schorzeniach. Zakłada się, że regularne zabiegi w saunach powodują obniżenie wartości ciśnienia tętniczego krwi, redukcję stężenia markeru stanu zapalnego, zwiększenie częstotliwości skurczów serca, polepszenie funkcji krążeniowo-oddechowych czy spadek ryzyka wystąpienia chorób płuc, w tym zapalenia płuc. Oprócz tego poszczególne rodzaje saun zalecane są jako panaceum na konkretne dolegliwości.
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Może i wygląda zabawnie, ale warto z niej korzystać. Najważniejszą funkcją czapki jest ochrona głowy przed przegrzaniem oraz ochrona włosów przed uszkodzeniami na skutek działania wysokiej temperatury. Na to ryzyko są narażone szczególnie osoby korzystające z sauny suchej.
Koszty takiej inwestycji wielu osobom mogą wydawać się niewspółmierne do częstotliwości korzystania z sauny. Jeśli jednak regularnie zażywamy zabiegów z wykorzystaniem sauny i nie wyobrażamy sobie, by nie mieć jej pod ręką, warto zastanowić się nad zakupieniem sauny ogrodowej lub domowej. Koszty oscylują w granicach 7-15 tysięcy złotych w przypadku sauny domowej i 10-20 tysięcy złotych w przypadku sauny ogrodowej.
Z sauny suchej możemy korzystać owinięci w ręcznik, natomiast do sauny mokrej należy wchodzić nago. Dla wielu osób jest to bariera, której przekroczenie nie należy do najłatwiejszych.
Zobacz też: Sauna parowa, czyli łaźnia rzymska. Jakie efekty daje i jak korzystać z sauny parowej?