Sauna domowa: fińska, parowa czy na podczerwień? Czy czapka do sauny jest konieczna?

Regularne korzystanie z sauny pozytywnie wpływa na organizm człowieka. Sprawia, że czujemy się odprężeni, a nasze samopoczucie ulega poprawie. Niesie również za sobą szereg korzyści zdrowotnych. Który rodzaj sauny - fińska, parowa czy na podczerwień, sprawdzi się najlepiej przy konkretnych schorzeniach zdrowotnych? Dlaczego warto zakładać czapkę do sauny? Odpowiadamy.

Saunowanie przynosi potencjalne korzyści zdrowotne przy różnych schorzeniach. Zakłada się, że regularne zabiegi w saunach powodują obniżenie wartości ciśnienia tętniczego krwi, redukcję stężenia markeru stanu zapalnego, zwiększenie częstotliwości skurczów serca, polepszenie funkcji krążeniowo-oddechowych czy spadek ryzyka wystąpienia chorób płuc, w tym zapalenia płuc. Oprócz tego poszczególne rodzaje saun zalecane są jako panaceum na konkretne dolegliwości.

Zobacz wideo Jak prawidłowo udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Podstawowe rodzaje saun:

  • Sauna fińska – od środka wyłożona jest drewnem. Korzystnie wpływa na samopoczucie, kondycję skóry oraz układ odpornościowy. Redukuje również stres i zmęczenie wynikające z pędu codziennego życia.
  • Sauna parowa – wywodzi się ze starych tradycji słowiańskich. Zamiast drewna – wnętrze wyłożone jest mozaiką. Wilgotność w łaźni parowej wynosi 100% co utrudnia proces pocenia się. Korzystanie z sauny parowej pozwala na oczyszczenie organizmu z toksyn i produktów przemiany materii.
  • Sauna na podczerwień – korzystanie z niej wspiera odbudowę tkanki łącznej, a co za tym idzie – redukcję cellulitu. Podczerwień oczyszcza i uelastycznia skórę, czyniąc ją gładszą i jędrniejszą.
  • Sauna mokra – idealnie sprawdzi się, gdy zależy nam na zrelaksowaniu i zniwelowaniu zmęczenia. Korzystanie z niej zaleca się osobom ze schorzeniami reumatycznymi i dolegliwościami ze strony dróg oddechowych.

Do czego służy czapka do sauny?

Może i wygląda zabawnie, ale warto z niej korzystać. Najważniejszą funkcją czapki jest ochrona głowy przed przegrzaniem oraz ochrona włosów przed uszkodzeniami na skutek działania wysokiej temperatury. Na to ryzyko są narażone szczególnie osoby korzystające z sauny suchej.

Czy warto zainwestować w saunę ogrodową lub domową?

Koszty takiej inwestycji wielu osobom mogą wydawać się niewspółmierne do częstotliwości korzystania z sauny. Jeśli jednak regularnie zażywamy zabiegów z wykorzystaniem sauny i nie wyobrażamy sobie, by nie mieć jej pod ręką, warto zastanowić się nad zakupieniem sauny ogrodowej lub domowej. Koszty oscylują w granicach 7-15 tysięcy złotych w przypadku sauny domowej i 10-20 tysięcy złotych w przypadku sauny ogrodowej.

Czy w saunie trzeba być nago?

Z sauny suchej możemy korzystać owinięci w ręcznik, natomiast do sauny mokrej należy wchodzić nago. Dla wielu osób jest to bariera, której przekroczenie nie należy do najłatwiejszych.

Zobacz też: Sauna parowa, czyli łaźnia rzymska. Jakie efekty daje i jak korzystać z sauny parowej?

Więcej o: