Wielka bitwa o carbonarę. We Włoszech zawrzało. "Kuchnia włoska jest bardziej amerykańska niż włoska"

Włosi czują się oburzeni, bo właśnie podważono pochodzenie popularnego dania kuchni włoskiej - spaghetti alla carbonara. Pewien profesor twierdzi, że przepis pochodzi nie tylko z innego kraju, ale z zupełnie innego kontynentu. I zapewne nie jest jedynym tego typu daniem.

Kuchnia włoska jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej cenionych na świecie. Dania do niej należące gotowane są zgodnie z tradycjami, dlatego mieszkańcy tego kraju są bardzo restrykcyjni w kwestii przepisów. We Włoszech nie zjesz pizzy z ananasem czy ketchupem, a carbonary nie podaje się ze śmietaną. Oryginalny przepis składa się z makaronu, żółtek, wieprzowiny w postaci guanciale lub boczku pancetty oraz sera. Zwykle jest to Pecorino Romano lub parmezan - i to właśnie ten ostatni składnik stał się przyczyną wielkiego sporu.

Zobacz wideo Włoska klasyka - spaghetti aglio olio e peperoncino

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Skąd pochodzi spaghetti alla carbonara? Międzynarodowy spór o popularne danie

Alberto Grandi, włoski profesor historii żywności na Uniwersytecie w Parmie uważa, że prawdziwy parmezan można teraz znaleźć tylko w Wisconsin.  Co więcej, jego zdaniem przepis na carbonarę powstał właśnie w Stanach Zjednoczonych. Profesor przytacza również wpis z książki "A Brief History of Pasta" autorstwa Luci Cesariego, który napisał, że carbonara to amerykański przepis urodzony we Włoszech. Ma to nawiązywać do wydarzenia z 1944 roku, kiedy włoski kucharz przygotował dla stacjonujących w Riccione żołnierzy danie z tego, co akurat znalazł pod ręką, a były to właśnie jajka i boczek. Zdanie na temat carbonary nie jest jedyną kontrowersyjną wypowiedzią Grandiego.

Pizza i tiramisu nie takie włoskie, jak mogłoby się wydawać. Profesor zaskakuje

W artykule z "The Guardian" możemy przeczytać inne wypowiedzi profesora Grandiego, w których podważa pochodzenie rzekomo włoskich dań.

Kuchnia włoska naprawdę jest bardziej amerykańska niż włoska. [...] Kiedy jakaś społeczność zostaje pozbawiona poczucia tożsamości z powodu jakiegokolwiek historycznego wstrząsu lub zerwania z przeszłością, wymyśla tradycje, które mają pełnić rolę mitów założycielskich

Swoje argumenty popiera obserwacjami dotyczącymi rozwoju włoskiej gospodarki w latach 1958-1963, gdy w kraju panowała bieda. Według niego produkty importowane ze Stanów Zjednoczonych pozwoliły na rozwinięcie kuchni. Z tego powodu profesor twierdzi, że popularny deser tiramisu i znana wszystkim pizza to również dania amerykańskie. Jego słowa budzą kontrowersje we Włoszech, szczególnie teraz, gdy rząd zgłosił włoską kuchnię jako kandydata to wpisu na listę dziedzictwa UNESCO. Czy możemy się spodziewać zatem wybuchu prawdziwej wojny kulinarnej? Granica jest cienka. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA