Twój urlop może być znacznie dłuższy. Weź wolne w te dni, a zyskasz aż dwa długie weekendy "gratis"

Kiedy w 2023 roku wypadają dni wolne od pracy? Okazuje się, że czeka nas nieco więcej urlopu niż w zeszłych latach. Część z nich mamy już za sobą, ale jeszcze wiele odpoczynku przed nami. Sprawdź, kiedy możemy spodziewać się długich weekendów i jak najlepiej rozplanować sobie przerwę od pracy.

W tym roku przypada aż 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Jeśli dobrze wykorzystamy dni urlopowe, będziemy mogli skorzystać nawet z siedmiu długich weekendów. Kiedy możemy spodziewać się odpoczynku i jak najlepiej rozplanować wolne?

Zobacz wideo Urlop menstruacyjny - wprowadzać czy nie? Rozmawiamy z ekspertką ds. prawa pracy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W te dni wolne od pracy 2023 zaplanuj urlop. Wszystkie daty

Od początku roku mieliśmy już cztery ustawowo wolne od pracy dni, a były to:

1 stycznia – Nowy Rok (niedziela)
6 stycznia – Święto Trzech Króli (piątek)
9 kwietnia – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela)
10 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek)

Pozostałe dni wolne w 2023 roku, na które nadal czekamy, prezentują się następująco:

1 maja – Święto Państwowe "Dzień Pracy" (poniedziałek)
3 maja – Święto Trzeciego Maja (środa)
28 maja – Zielone Świątki (niedziela)
8 czerwca – Boże Ciało (czwartek)
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (wtorek)
1 listopada – Wszystkich Świętych (środa)
11 listopada – Święto Niepodległości (sobota)
25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)
26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (wtorek)

Aby zyskać długi weekend na odpoczynek lub wyjazd z rodziną, najkorzystniej będzie wykorzystać dni urlopowe tak, by maksymalnie wydłużyć czas wolny od pracy. Jak najlepiej rozplanować urlop w maju?

Kiedy jest się weekend majowy 2023?  Możesz zyskać nawet 5 dni urlopu

Weekend majowy zaczyna się wraz z pierwszym dniem miesiąca. Warto jednak mieć na względzie, że wypada on w poniedziałek. W związku z tym 29 oraz 30 kwietnia to weekend — wolny od pracy dla wielu zawodów. Najlepszym rozwiązaniem na majówkę będzie zatem wykorzystanie dnia urlopowego 2 maja, we wtorek. Da nam to aż 5 dni odpoczynku pod rząd, gdyż 3 maja również jest świętem narodowym. To doskonała okazja na wyjazd z rodziną, a pomysłów jest naprawdę wiele. 5 dni to idealny czas na wyjazd w góry lub nad morze — pogoda powinna sprzyjać, a nie zastaniemy tam tłumów jak podczas sezonu wakacyjnego. Ciekawym miejscem może być Przemyśl i podziemna trasa dla turystów, o której pisaliśmy w jednym z naszych artykułów. Opcji jest mnóstwo, wystarczy spakować walizki i ruszać w podróż!

Wolne w czerwcu 2023.  Wykorzystaj jeden dzień urlopu i zyskaj aż cztery

Podobną do majówki sytuację mamy w czerwcu. Ponieważ ustawowo wolne od pracy Boże Ciało wypada 8 czerwca w czwartek, najlepszą opcją będzie wykorzystanie dnia urlopowego w piątek 9 czerwca. Dzięki temu, jeśli mamy wolne weekendy, możemy mieć aż cztery dni odpoczynku pod rząd. To także doskonała okazja na lokalne wycieczki po rezerwatach przyrody, krótki wypad za granicę, czy zwyczajny relaks w ogródku. Ponadto środek czerwca to najczęściej piękna, słoneczna pogoda, jeszcze bez wielkich upałów i tłumów wycieczkowiczów w popularnych miejscach. Warto wziąć to pod uwagę, podczas planowania urlopu, w dodatku, że taka sytuacja nie zdarza się co roku!

Więcej o:
Copyright © Agora SA