W tym roku przypada aż 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Jeśli dobrze wykorzystamy dni urlopowe, będziemy mogli skorzystać nawet z siedmiu długich weekendów. Kiedy możemy spodziewać się odpoczynku i jak najlepiej rozplanować wolne?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Od początku roku mieliśmy już cztery ustawowo wolne od pracy dni, a były to:
1 stycznia – Nowy Rok (niedziela)
6 stycznia – Święto Trzech Króli (piątek)
9 kwietnia – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela)
10 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek)
Pozostałe dni wolne w 2023 roku, na które nadal czekamy, prezentują się następująco:
1 maja – Święto Państwowe "Dzień Pracy" (poniedziałek)
3 maja – Święto Trzeciego Maja (środa)
28 maja – Zielone Świątki (niedziela)
8 czerwca – Boże Ciało (czwartek)
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (wtorek)
1 listopada – Wszystkich Świętych (środa)
11 listopada – Święto Niepodległości (sobota)
25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)
26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (wtorek)
Aby zyskać długi weekend na odpoczynek lub wyjazd z rodziną, najkorzystniej będzie wykorzystać dni urlopowe tak, by maksymalnie wydłużyć czas wolny od pracy. Jak najlepiej rozplanować urlop w maju?
Weekend majowy zaczyna się wraz z pierwszym dniem miesiąca. Warto jednak mieć na względzie, że wypada on w poniedziałek. W związku z tym 29 oraz 30 kwietnia to weekend — wolny od pracy dla wielu zawodów. Najlepszym rozwiązaniem na majówkę będzie zatem wykorzystanie dnia urlopowego 2 maja, we wtorek. Da nam to aż 5 dni odpoczynku pod rząd, gdyż 3 maja również jest świętem narodowym. To doskonała okazja na wyjazd z rodziną, a pomysłów jest naprawdę wiele. 5 dni to idealny czas na wyjazd w góry lub nad morze — pogoda powinna sprzyjać, a nie zastaniemy tam tłumów jak podczas sezonu wakacyjnego. Ciekawym miejscem może być Przemyśl i podziemna trasa dla turystów, o której pisaliśmy w jednym z naszych artykułów. Opcji jest mnóstwo, wystarczy spakować walizki i ruszać w podróż!
Podobną do majówki sytuację mamy w czerwcu. Ponieważ ustawowo wolne od pracy Boże Ciało wypada 8 czerwca w czwartek, najlepszą opcją będzie wykorzystanie dnia urlopowego w piątek 9 czerwca. Dzięki temu, jeśli mamy wolne weekendy, możemy mieć aż cztery dni odpoczynku pod rząd. To także doskonała okazja na lokalne wycieczki po rezerwatach przyrody, krótki wypad za granicę, czy zwyczajny relaks w ogródku. Ponadto środek czerwca to najczęściej piękna, słoneczna pogoda, jeszcze bez wielkich upałów i tłumów wycieczkowiczów w popularnych miejscach. Warto wziąć to pod uwagę, podczas planowania urlopu, w dodatku, że taka sytuacja nie zdarza się co roku!