Nie wszystkie imiona na bierzmowanie możesz przyjąć. Księża zakazują wybierania kilku z nich

Sakrament bierzmowania zazwyczaj przyjmowany jest przed zakończeniem ósmej klasy szkoły podstawowej. Wierni przygotowują się do niego, ucząc się modlitw i studiując Biblię. Dodatkowo muszą wybrać imię, które zostanie im nadane podczas bierzmowania. Jednak część z nich jest zakazana.

Bierzmowanie jest jednym z trzech sakramentów wtajemniczenia w Kościele katolickim. W czasie sakramentu bierzmowania dopełnia się sakrament chrztu. Tradycja nadawania nowych imion podczas sakramentu pochodzi z Biblii. Nie każde imię jednak jest dozwolone.

Zobacz wideo Pasławska: Kościół jest zobowiązany opiekować się ludźmi, powinien się oczyścić

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sakrament bierzmowania w Kościele katolickim. Nie każde imię można przyjąć

Przygotowanie do bierzmowania może trwać od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. Aby uzyskać sakrament, młodzież musi wykazać się znajomością pisma świętego. W Kościele katolickim na bierzmowanie można wybrać wyłącznie imiona błogosławionych i świętych. W Instrukcji duszpasterskiej dotyczącej sakramentu bierzmowania Konferencji Episkopatu Polski jest zapis dotyczący staropolskiego zwyczaju, który pozwala na wybranie sobie patrona naszego bierzmowania. Może nim zostać dowolny błogosławiony czy święty, który jest uznany przez Kościół katolicki. Wybór imienia może wydawać się prosty, prawdą jest jednak, że może on przysporzyć wielu zmartwień i problemów. Istnieją bowiem imiona, które, mimo że są prawdziwymi imionami, nie są przychylnie przyjmowane przez księży.

Trzy imiona, których księża zakazują. Tych świętych należy pominąć szukając inspiracji 

Jednym z imion, którym księża mówią stanowcze "nie" jest Kwadrat. Nosił je apologeta w II wieku, który najprawdopodobniej był biskupem w Atenach. Kościół katolicki obchodzi jego wspomnienie 26 maja. Imię to pochodzi z łaciny, pierwotnie było przydomkiem oznaczającym: dobrze zbudowany, proporcjonalny czy czworoboczny.

Na liście imion, których księża odmawiają podczas sakramentu, jest Lucyfer. Pochodzi ono od świętego Lucyfera z Cagliari, który był biskupem na Sardynii. Napisał wiele pism teologicznych oraz politycznych. Został przywódcą ruchu lucyferianów. Jego imię ani jego wyznawcy nie mają nic wspólnego z osobami czczącymi Lucyfera, czyli Szatana. Wspomnienie świętego Kościół katolicki obchodzi 15 maja.

Księża również zakazują używanie imienia świętego Monitora. Należało ono do francuskiego biskupa Orleanu. Został on tam osadzony w 472 roku naszej ery. Prowadził misje zakonne i angażował się w życie lokalnej społeczności. Jego wspomnienie jest obchodzone przez Kościół katolicki 10 listopada.

Więcej o: