To tutaj John Lennon i Yoko Ono nagrali słynny protest song. Apartament jest już dostępny dla zwiedzających

Pokój 1742 stał się sławny za sprawą piosenki "Give Peace a Chance" w wykonaniu Johna Lennona i Yoko Ono z 1969. Ponad połowę wieku później hotelowy apartament jest dostępny dla zwiedzających. Co takiego można w nim znaleźć? Projekt łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością.

Słynny hotelowy apartament 1742 znajduje się w hotelu Fairmont The Queen Elizabeth w Montrealu w Kanadzie. Za realizację jego odnowy odpowiadali kolektyw artystyczny MASSIVart i studio Sid Lee Architecture. Rezultaty ich pracy są już dostępne dla zwiedzających.

Zobacz wideo The Beatles - dlaczego drogi zespołu się rozeszły?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Łóżkowy protest Johna Lennona i Yoko Ono. Historia pokoju 1742

Pierwsza sesja łóżkowa w wykonaniu słynnej pary została zorganizowana w Amsterdamie, gdzie świeżo poślubieni małżonkowie przebywali na miesiącu miodowym. Informacja na ten temat wzbudziła duże zainteresowanie wśród dziennikarzy. Po przybyciu do pokoju hotelowego odkryli jednak, że artyści byli w pełni ubrani, a w dodatku grali i śpiewali, siedząc na łóżku. Była to pierwsza akcja "Bed-In for Peace" mająca na celu zwrócić uwagę na konieczność zakończenia wojny w Wietnamie.

Kolejna akcja poświęcona temu samemu celowi została zorganizowana w Kanadzie. Dnia 26 marca 1969 John Lennon i Yoko Ono zameldowali się w hotelu Fairmont The Queen Elizabeth. Zajęli wówczas kilka pokoi, w tym słynny dzisiaj apartament 1742. Para pozostała w łóżku w pokoju przez cały tydzień. Przez ten czas w hotelu pojawiło się wielu artystów i dziennikarzy. 1 kwietnia natomiast John Lennon i Yoko Ono wraz z gośćmi nagrali m.in. antywojenny protest song "Give Peace a Chance". To właśnie pokój 1742 możemy do dziś oglądać na nagraniu wideo piosenki.

Pokój 1742 w wersji odnowionej. Jakie atrakcje czekają odwiedzających?

Projekt odnowy apartamentu łączy w sobie zarówno elementy wiernie odwzorowujące przeszłość, jak i te wykorzystujące nowoczesne rozwiązania. Z jednej strony, meble oraz ich ustawienie faktycznie pozostają wierne wersji pokoju z 1969. Z drugiej jednak mamy tu multimedialną szafę ze zdjęciami, nagraniami i przedmiotami historycznymi. Na ścianach znajdziemy też wyryte słowa legendarnej piosenki, stworzone na wzór list poległych umieszczanych na pomnikach wojennych. Co więcej, w celu wzbogacenia doświadczeń odwiedzających wykorzystano również wirtualną rzeczywistość, dzięki której możemy przenieść się w czasie w przeszłość i zobaczyć pokój z perspektywy samego Johna i Yoko.

 

Może Cię też zainteresować:

Koronacja Karola III. Były kochanek księżnej Anny, który był mężem królowej małżonki uświetni ceremonię
Katy Perry wystąpi na uroczystej koronacji króla Karola III 
"Bridgertonowie 3" mogą drastycznie zmienić kierunek

Więcej o: