Toksyczna rodzina. Sygnały, które wskazują, że rodzina jest toksyczna
Toksyczny ojciec, matka lub inny członek najbliższej rodziny może diametralnie zmienić życie osób, które go otaczają. Toksyczna rodzina kojarzy się przede wszystkim z rodziną, w której pojawia się problem z nadużywaniem alkoholu, przemocą domową czy problem z narkotykami. Toksyczna rodzina to taka, w której występują szkodliwe dla dziecka zachowania. Może się jednak zdarzyć, że żadne z powyższych nie występuje w rodzinie, a mimo wszystko dziecko jest w niej nieszczęśliwe i czuje się źle. Po czym poznać, że rodzina jest toksyczna?
W toksycznej rodzinie bardzo często za wszelkie niepowodzenia obwinia się jedną osobę. Tzw. czarna owca w rodzinie nie ma w niej nic do powiedzenia, a jej pomysły czy problemy są bagatelizowane. Taka osoba czuje się niekochana, niepotrzebna i nie potrafi sobie radzić z emocjami. Rola kozła ofiarnego jest wyjątkowo powszechna w przypadku narcystycznych rodziców.
- toksyczna rodzina faworyzuje jedną osobę, co może mieć negatywny wpływ na innych jej członków.
- w toksycznej rodzinie nieustannie naruszane są granice
- odwrócenie ról — oznacza, że to dzieci przejmują na siebie obowiązki lub odpowiedzialność swoich rodziców. Często taka sytuacja zdarza się w przypadku ciągłej nieobecności rodzica czy jego uzależnienia.
- w rodzinie toksycznej pojawia się warunkowa miłość — członek rodziny odmawia miłości, gdy się z nim nie zgadzamy, a okazuje szacunek, tylko zyskując jego aprobatę np. w sytuacji, gdy rodzic szanuje dziecko tylko wtedy, gdy robi to, czego się od niego oczekuje, sprzyja to poczuciu "zasłużenia na miłość".
Zobacz wideo Inga z "Hotelu Paradise" o swoich toksycznych związkach
Toksyczny związek – czym się charakteryzuje?
Toksyczny związek objawia się tym, że w relacji jedno z partnerów daje drugiemu bardzo wiele, a w zamian dostaje bardzo mało. Zazwyczaj osoba, która tkwi w toksycznym związku, znosi wytrwale złe traktowanie i nie potrafi zakończyć tej relacji. Taki związek niestety niszczy samoocenę i podejście do własnej osoby. Do najczęstszych objawów toksycznego związku należą:
- samotność,
- niskie poczucie własnej wartości,
- przemoc fizyczna,
- szantaż emocjonalny,
- trudności z nawiązaniem więzi emocjonalnej,
- brak poczucia odpowiedzialności,
- obwinianie,
- kłamstwa,
- wrogość i pogarda,
- wyzwiska.
Toksyczni rodzice – jak ich rozpoznać? Czy dziecko toksycznych rodziców także będzie toksyczne dla swoich dzieci?
Toksyczni rodzice to problem, o którym bardzo często wiele osób woli nie rozmawiać. Nie ma nic bardziej przykrego niż rodzice, którzy zamiast kochać swoje dziecko bezgranicznie, okazują mu niechęć, pogardę i poniżają je. Przecież rodzic to ktoś, kto powinien zawsze wspierać swoje dzieci i okazywać im miłość na każdym kroku. Niestety dziecko toksycznych rodziców bardzo często potrzebuje terapii i pomocy specjalisty, ponieważ w przyszłości może przenieść toksyczne zachowania na swoje potomstwo. Jak rozpoznać toksycznych rodziców?
- toksyczny rodzic ciągle krytykuje swoje dziecko krytyce – dziecko nigdy nie jest wystarczająco dobre;
- toksyczny rodzic nie daje dziecku poczucia bezpieczeństwa – dziecko boi się zachowania swoich rodziców, ponieważ jednego dnia jest chwalone za coś, a następnego może dostać karę za to samo;
- nie pozwala dziecku wyrażać emocji – dla matki płaczące dziecko to wstyd, bo łzy są według niej czymś słabym, z kolei dla ojca płaczący syn okazuje słabość;
- często zdarza się, że toksyczni rodzice są nadopiekuńczy – dziecko toksycznej matki nie ma szans na normalne relacje z rówieśnikami, ponieważ matka nie pozwala mu na samodzielność już od najmłodszych lat;
- nieustannie chcą kontrolować dziecko – kontrola na każdym kroku to dla toksycznych rodziców codzienność;
- stosują szantaż emocjonalny – manipulacja dzieckiem, często wmawiają dzieciom, że ich złe samopoczucie to wina dziecka;
- poniżają swoje dziecko – publicznie wyśmiewają, szydzą z niego, śmieją się z jego niepowodzeń.
Toksyczny ojciec dorosłej córki. Do czego może doprowadzić toksyczne rodzicielstwo?
Toksyczny ojciec dorosłej córki to problem, który zaczyna się już w dzieciństwie. Niestety dziecko nie zawsze może sobie poradzić z toksycznym zachowaniem ojca, co później może przełożyć się na zachowanie dorosłej już córki w przyszłości. Toksyczne rodzicielstwo może prowadzić do:
- unikania kontaktów z ludźmi,
- niedojrzałości emocjonalnej, problemów tożsamościowych,
- uzależnienia nawet w dorosłym życiu od rodziców,
- nieprzemijającego poczucia winy, myśli samobójczych, zachowań autodestruktywnych,
- tworzenia nietrwałych i niestabilnych związków uczuciowych,
- zaburzeń psychicznych: depresja, zaburzenia lękowe, choroby psychosomatyczne,
- problemy ze snem, koszmary.
Zobacz też: Co czuje osoba, która umiera? Jak możemy jej pomóc? "Wspólne popłakanie może być oczyszczające"