Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na ślub humanistyczny. Jak wygląda on w świetle prawa obowiązującego w naszym kraju? Dla wielu może być to niemałe rozczarowanie. Aspekt finansowy również nie napawa optymizmem - ale przejdźmy do konkretów.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ślub humanistyczny to symboliczna ceremonia ślubna prowadzona przez Mistrza Ceremonii Ślubnej (celebranta), którym może być także bliska osoba dla państwa młodych. Cechą charakterystyczną tego wydarzenia jest spersonalizowany plan, ustalany według upodobań danej pary. Istnieje możliwość wygłoszenia własnej przysięgi, którą tworzą wcześniej małżonkowie. Ponadto miejsce i charakter ślubu również pozostaje kwestią indywidualną. Ideą przedsięwzięcia jest ślubowanie przed ukochaną osobą, zamiast Bogiem czy urzędnikiem państwowym. Tego typu ceremonie wciąż zyskują na popularności, stając się alternatywą dla ślubu kościelnego. Niestety, pozostaje kilka aspektów, które mogą nie być niezwykle ważne dla przyszłych małżonków.
Ślub humanistyczny ma swoją, dość wysoką, cenę. Najczęściej oscyluje ona w przedziale od 1000 do 2500 zł. Według informacji na stronach firm oferujących zorganizowanie tego typu ceremonii, koszty mogą być jeszcze wyższe w przypadku, gdy niezbędne jest przeprowadzenie jej w innym języku. W takiej sytuacji cena może przekroczyć 3000 tys. złotych. Dodatkowo płatna jest także oprawa muzyczna (około 500 zł), obecność tłumacza i koordynatora (około 1500 zł).
Poza kosztami martwić może także inna kwestia. W świetle polskiego prawa ślub humanistyczny nie jest uznawany jako prawomocny. Inaczej jest natomiast w m.in. Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Szkocji oraz Norwegii. Dlatego też sama ceremonia humanistyczna nie wystarczy. Aby oficjalnie zostać małżeństwem, należy także złożyć przysięgę przed urzędnikiem lub kościołem. Pozytywnym aspektem jest to, że tego typu ślub mogą wziąć wszyscy, łącznie z osobami LGBT+. Warunkiem jest ukończenie 18. roku życia. Przysięgi nie mogą jednak złożyć osoby ubezwłasnowolnione, w związku małżeńskim oraz krewni.