Cena tego warzywa to nie żart. Użyj go do obiadu, a zapłacisz więcej niż za wyjście do restauracji

O tym, że ceny rosną w zawrotnym tempie, wie każdy. Mimo to etykiety sklepowe potrafią wciąż wprawiać w osłupienie. Duże zaskoczenie czeka nas na pewno, gdy udamy się na warzywniak. Zdradzamy, jakie warzywo bije obecnie rekordy drożyzny. Zapłacimy za nie ponad dwa razy więcej niż rok temu.

Podczas zakupów w czasach szalejącej inflacji nasze decyzje zakupowe często muszą być bardziej ostrożne. Niestety może oznaczać to rezygnację z ulubionych produktów, w tym warzyw i owoców. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się obecnie miłośnicy fasolki szparagowej, którzy za domowy obiad z tym dodatkiem będą musieli słono zapłacić.

Zobacz wideo Jak mrozić i przechowywać owoce i warzywa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ceny fasolki szparagowej w 2023 zwalają z nóg. Stawki są rekordowo wysokie

Jeszcze do niedawna do najdroższych polskich warzyw należała papryka, pomidory oraz kalafior. Okazuje się jednak, że fasolka szparagowa jest obecnie znacznie większym wydatkiem. Portal Wieści Rolnicze udostępnia dane na temat cen poszczególnych warzyw i owoców w różnych miejscach, a informacje te są na bieżąco aktualizowane. Jeśli sprawdzimy dane portalu dotyczące fasolki szparagowej, dowiemy się, że jej średnia cena obowiązująca 10 maja 2023 wynosiła 55 zł/kg. Dotyczy to sprzedaży na podwarszawskich "Broniszach", czyli Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym. Dla porównania cena w tym samym miejscu i w tym samym dniu rok temu wynosiła 25 zł/kg, czyli ponad dwa razy mniej.

Co ciekawe, jeśli sprawdzimy dane najbardziej aktualne, czyli z dnia 16 maja 2023, okaże się, że średnia cena fasolki spadła do 42,50 zł. Nadal jest to drogo, jednak skłania to też do zadania pytania: czy ceny fasolki szparagowej będą nadal maleć? Najprawdopodobniej tak, choć należy pamiętać tu o uwzględnieniu różnych czynników wpływających na ostateczną cenę.

Co wpływa na wysokie ceny warzyw? Przyczyną jest nie tylko inflacja

Pierwszym ważnym czynnikiem wpływającym na wysokie ceny warzyw i owoców jest ich sezonowość.

Sezon na fasolkę gruntową zaczyna się za miesiąc i trwa do końca września. Sprzedawana teraz to delikatesy

- wyjaśnia Maciej Kmera, rzecznik Rynku Hurtowego Bronisze w rozmowie z portalem Interia Biznes.

Mając to na uwadze, można faktycznie spodziewać się spadku cen, ale do pewnego stopnia. Na podwyższenie cen nadal będą wpływać takie czynniki jak zmiany klimatyczne, stosunkowo chłodna wiosna, susza czy kryzys energetyczny. Oczywiście nie można też zapominać o inflacji. Według danych GUS, inflacja w kwietniu 2023 wyniosła 14,7%.

Może cię też zainteresować:

- Ceny kwiatów balkonowych w 2023 roku mogą zwalić z nóg. Inflacja dopadła również sklepy ogrodnicze
- Rząd wprowadza nowy podatek. Polacy muszą przygotować się na to, że w tych miejscach zapłacą więcej

- Dodatek mieszkaniowy 2023. Rząd pomoże zapłacić za czynsz. Trzy proste warunki i jeden wniosek


Więcej o:
Copyright © Agora SA