Sąsiedzi ciągle narzekają na hałas remontu, ale nie mogą mieć pretensji. Oto co na ten temat mówi prawo

Remont w bloku to nie tylko ogromny "ból" dla jego mieszkańców, ale także stres dla osoby go wykonującej. Czy hałas w bolku może być powodem do reprymendy sąsiedzkiej lub innej interwencji? Wiemy, co na ten temat mówią przepisy. Warto przestrzegać regulaminu i nie dać sobie wejść na głowę.

Długotrwały remont często jest powodem do sprzeczek sąsiedzkich, w których dochodzi do sytuacji, gdy słowo występuje przeciwko słowu. Jakie zasady obowiązują podczas wykonywania prac remontowych w bloku? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Janachowska boi się o remont w apartamencie. Nie wie, czy zdąży przed świętami

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Remont w bloku w świetle przepisów. Ten regulamin jest jak świętość

Okazuje się, że w tym przypadku największe znaczenie ma regulamin spółdzielni mieszkaniowej. Bardzo często widnieje tam zapis o tym, że prace remontowe powinny być wykonywane w godzinach od 8:00 do 20:00. Ponadto remont można przeprowadzać od poniedziałku do soboty, choć coraz więcej wspólnot decyduje się na wprowadzenie zakazu używania głośnych sprzętów także w soboty. Za złamanie regulaminu przyjętego przez spółdzielnie grozi kara finansowa. Co więcej, podczas remontu należy zadbać o komfort innych mieszkańców, dlatego warto poinformować ich wcześniej o planowany pracach oraz godzinach, w jakich będą one wykonywane. Warto wiedzieć, że prawo budowlane obejmuje także remonty wykonywane w blokach mieszkalnych. Jeden z zapisów kodeksu wykroczeń może zostać zastosowany w przypadku uciążliwych hałasów wywołanych remontem.

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny

- głosi artykuł 51, paragraf 1. Inny przepis umożliwia także interwencję policji. W przypadku właścicieli mieszkań, którzy w rażący sposób łamią ustalenia regulaminu porządku domowego, wspomniane służby mogą wymierzyć grzywnę w wysokości 500 zł

Głośny remont w bloku. Czy sąsiad może z tym walczyć? 

W sytuacji, gdy hałasy wydobywają się z mieszkania w godzinach niezgodnych z regulaminem, istnieje możliwość zgłoszenia tej sprawy do spółdzielni. W wyjątkowych sytuacjach można pokusić się także o wezwanie policji, gdyż niekiedy można zastosować przepis z Kodeksu cywilnego, który brzmi następująco:

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych

- stanowi artykuł 144 KC. Jednakże w przypadku złamania wewnętrznego regulaminu pierwszą linią kontaktu powinna być spółdzielnia lub wykonujący remont sąsiad. 

Więcej o: