Czy da się nie zdać egzaminu ósmoklasisty? Oto, na co muszą się przygotować tegoroczni zdający

Tegoroczne egzaminy ósmoklasisty właśnie się rozpoczęły. Przez następne dni, uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych będą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę, którą zdobywali przez ostatnie osiem lat. Czy istnieje możliwość, że ktoś go nie zda? Zasady są jasne.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty są niezwykle istotne, gdyż decydują o tym, gdzie dana osoba będzie kontynuować swoją edukację. Czy w tym przypadku istnieje próg zdawalności? I co warto przypomnieć sobie przed samym egzaminem? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Viki Gabor o Opolu i egzaminie ósmoklasisty. Mówi, dlaczego nie uczy się z innymi

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy są egzaminy ósmoklasisty? Terminy obowiązujące w 2023 roku

Według informacji udostępnionych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2023 prezentuje się w następujący sposób

  • 23 maja 2023 (wtorek) godz. 9:00 - język polski,
  • 24 maja 2023 (środa) godz. 9:00 - matematyka,
  • 25 maja 2023 (czwartek) godz. 9:00 - język angielski lub inny język obcy nowożytni. 

Dla uczniów, którzy z różnych losowych powodów nie będą mogli przystąpić do egzaminu w powyższych terminach, przewidziano także dodatkowe daty. Druga tura egzaminów odbędzie się w czerwcu, a mianowicie: 

  • 12 czerwca 2023 (poniedziałek) godz. 9:00 - język polski,
  • 13 czerwca 2023 (wtorek) godz. 9:00 - matematyka, 
  • 14 czerwca 2023 (środa) godz. 9:00 - język angielski lub inny język obcy nowożytni.

Agencja oferuje fortunę za oglądanie TikToka. Wystarczy przewijać aplikację przez 10 godzin Oferują krocie za przewijanie TikToka. Wystarczy 10h z aplikacją

Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty? Jeżeli to zrobisz, twój wynik zostanie unieważniony 

Warto pamiętać, że egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, a przystąpienie do niego jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Mimo tego, egzaminu kończącego pierwszy etap edukacji nie da się nie zdać, gdyż nie obowiązuje na nim próg zdawalności. Należy jednak pamiętać, że istnieje ryzyko unieważnienia wyniku. Może to nastąpić w sytuacji, gdy uczeń wniesie na salę: 

  • telefon komórkowy, 
  • smartwatch, 
  • odtwarzacz MP3, 
  • kalkulator,
  • pomoce naukowe np. książki, notesy lub zeszyty. 

Podczas egzaminu zdający powinien mieć przy sobie wyłącznie długopis lub pióro z czarnym tuszem oraz linijkę, niezbędną na teście z matematyki. Ponadto wyproszenie z sali może nastąpić także w przypadku niesamodzielnego rozwiązywania zadań i komunikowania się z innymi uczniami.

Zgodnie z zapowiedziami CKE wyniki zostaną ogłoszone 3 lipca 2023, natomiast wszelkie dokumenty będą przekazane szkołom 6 lipca. Warto pamiętać, że uczeń oraz jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej, weryfikacji wyniku oraz wydania nowego zaświadczenia i jednocześnie anulowania dotychczasowego. 

Więcej o: