Zielone Świątki 2023. Czy będą dodatkowe dni wolne w maju? Kodeks Pracy nie pozostawia wątpliwości

Od tego, kiedy Zielone Świątki 2023 wypadną, zależy, czy to święto będzie zaliczać się jako dni wolne w maju. Nie zawsze bowiem dodatkowy wypoczynek będzie nam się należał. Wyjaśniamy zatem, jak to wygląda w tym przypadku, a także jakie jeszcze czekają nas święta wolne od pracy 2023.

Zielone Świątki, czyli święto Zesłania Ducha Świętego, to dzień ustawowo wolny od pracy. Okazuje się, że jednak nie zawsze będzie nam przysługiwał z tej okazji dodatkowy wypoczynek. Wszystko zależy od tego, w jakim dniu tygodnia wypada dana data.

Zobacz wideo Czysty ruszt, pięknie podane przekąski i szybko schłodzone napoje, czyli myki na sezon grillowy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodatkowe dni wolne 2023: kiedy? Zielone Świątki 2023 niestety do nich nie należą

Zielone Świątki to święto kościelne, które przypada w czwartym tygodniu po Wielkanocy. Oznacza to, że podobnie jak święta wielkanocne jest to data ruchoma. W tym roku Zielone Świątki będziemy obchodzić już 28 maja 2023, czyli w najbliższą niedzielę. Wielu pracowników może się zatem zastanawiać, czy w związku z tym przysługują nam dodatkowe dni wolne. Kwestię tę reguluje art. 130 par. 2 Kodeksu pracy:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu, niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Inaczej mówiąc, za święto przypadające w niedzielę niestety nie przysługuje nam dodatkowy wypoczynek. Sytuacja ta wyglądałaby inaczej, gdyby dniem tym była sobota. Warto jednak dodać, że Zielone Świątki zawsze obchodzone są właśnie w niedzielę, ze względu na ich powiązanie z Wielkanocą.

Święta wolne od pracy 2023 i dni wolne od szkoły 2023. Czy czekają nas jeszcze dni wolne w maju?

Zielone Świątki są ostatnim dniem ustawowo wolnym od pracy, który przypada w tym roku w maju. Nie oznacza to jednak, że w tym roku nie możemy już liczyć na dodatkowy wypoczynek. Święta wolne od pracy i szkoły, które są wciąż przed nami to:

  • 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
  • 15 sierpnia (wtorek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada (sobota) – Narodowe Święto Niepodległości,
  • 25 grudnia (poniedziałek) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • 26 grudnia (wtorek) – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Należy zwrócić w tym miejscu uwagę na to, że 11 listopada wypada w sobotę, czyli zgodnie z przepisami za ten dzień będzie nam przysługiwać dodatkowy dzień wolny. Termin jego odebrania powinien zostać ustalony indywidualnie pomiędzy pracodawcą i pracownikiem.

Może cię też zainteresować:

- Ceny nad polskim morzem mogą zaskoczyć. Wyjazd nad Bałtyk w 2023 wyniesie cię więcej, niż kiedykolwiek
- Zapłacili miliardy, aby pociąg Poznań-Warszawa jechał krócej. Tymczasem pociąg: Jedzie dłużej
- Polska pokonała Bali, Chorwację i Tajlandię. Amerykański dziennik zachwycił się naszym krajem

Więcej o:
Copyright © Agora SA