Kultowe horrory, które do dziś mrożą krew w żyłach. Te filmy po prostu trzeba zobaczyć [LISTA]

Horrory to gatunek dla osób o mocnych nerwach, a kultowe horrory niejednemu widzowi spędzały sen z powiek. Które klasyczne filmy grozy warto obejrzeć? Oto zestawienie horrorów, które każdy zapalony kinoman powinien znać.

Na przestrzeni lat powstało wiele filmów grozy, które swego czasu robiły furorę wśród publiczności. Jednak tylko niektóre z nich przeszły do klasyki horroru i zapisały się w historii jako pozycje filmowe, które każdy fan gatunku powinien zobaczyć.

Zobacz wideo "Skinamarink" - horror za 15 tysięcy, który zarobił miliony [ZWIASTUN]

Najsłynniejsze horrory. Klasyki, które warto zobaczyć w sobotni wieczór

 • "Teksańska masakra piłą mechaniczną" (1974), reż. Tobe Hooper

To dla wielu osób jeden z najstraszniejszych lub najbardziej odpychających horrorów. Ten klasyczny slasher uznawany jest za najbardziej brutalny w swoim gatunku. Głównym bohaterem całej serii jest sadystyczny morderca Leatherface, który morduje swoje ofiary przy użyciu wspomnianego narzędzia. Akcja horroru rozgrywa się na teksańskich peryferiach, gdzie o przetrwanie walczyć musi grupa nastolatków.

 
 • "Lśnienie" (1980), reż. Stanley Kubrick

To bezwzględnie klasyka gatunku, która jednak bywa różnie oceniana przez widów. Film powstał jako adaptacja książki Stevena Kinga i opowiada historię Jacka, który wraz z rodziną przeprowadza się do górskiego kurortu, by pracować w charakterze stróża nocnego. Niestety po pewnym czasie atmosfera panująca w ośrodku poza sezonem powoli popycha głównego bohatera w obłęd.

 
 • "Psychoza" (1960), reż. Alfred Hitchcock

To najsłynniejsze dzieło Alfreda Hitchcocka. Akcja horroru rozgrywa się w motelu prowadzonym przez Normana Batesa, gdzie zatrzymuje się złodziejka Marion. Kobieta dręczona wyrzutami sumienia postanawia zwrócić ukradzioną kwotę, jednak nigdy jej się to nie udaje, ponieważ zostaje zamordowana. Wkrótce potem w tajemniczych okolicznościach znika detektyw wysłany do rozwiązania zagadki morderstwa.

 
 • "Noc żywych trupów" (1968), reż. George A. Romero

Film, który stał się prekursorem horrorów o zombie. Opowiada historię Johna i Barbary, którzy postanawiają udać się na grób ojca. Nagle zostają zaatakowani przez zombie, ale z rąk krwiożerczych bestii udaje się umknąć jedynie Barbarze. Kobieta znajduje schronienie w opuszczonym domu, gdzie z czasem przybywają kolejni uciekinierzy.

 
 • "Mgła" (1980), reż. John Carpenter

Akcja horroru rozgrywa się w nadmorskim miasteczku Antonio Bay. Setna rocznica założenia miasta zbiega się ze stuleciem zatonięcia żaglowca na wybrzeżu.  Nad miastem rozpościera się gęsta mgła, a żądni zemsty upiorni marynarze atakują wszystkie osoby napotkane na swojej drodze.

 
 • "Egzorcyzmy Emily Rose" (2005), reż. Scott Derrickson

Horror opowiada historię młodej dziewczyny, która zostaje opętana przez demony. Emily umiera podczas próby ich wypędzenia, a ksiądz przeprowadzający egzorcyzm zostaje oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci.

 
 • "Omen" (1976), reż. Richard Donner

To tajemnicza historia o chłopcu, który zostaje adoptowany przez wpływowego dyplomatę, by zataić przed jego żoną informację o śmierci ich biologicznego nowonarodzonego syna. Po kilku latach okazuje się, że chłopiec jest złem wcielonym, a główni bohaterowie robią wszystko, by zatrzymać serię tragicznych zgonów.

 
 • "Dziecko Rosemary" (1968), reż. Roman Polański

Horror opowiada historię młodego małżeństwa, które wprowadza się do kamienicy okrytej złą sławą. Wkrótce potem Rosemary i Guy zaprzyjaźniają się ze swoimi sąsiadami, z którymi wspólnie spędzają wieczór. Tej samej nocy Rosemary zachodzi w ciążę w okolicznościach, które nie do końca są dla niej jasne. Kobieta zaczyna doświadczać niepokojących symptomów, takich jak trupia bladość i apetyt na krwiste mięso. Rosemary podejrzewa, że jej sąsiedzi są satanistami i mają coś wspólnego z towarzyszącymi jej od początku ciąży dolegliwościami. Kobieta zaczyna obawiać się o życie swoje i nienarodzonego dziecka.

 
 • "Szczęki" (1975), reż. Steven Spielberg

To klasyka gatunku, jednak nie jest to typowy horror, który będziemy oglądać z przerażeniem (choć oczywiście pokazane zostają w nim drastyczne sceny ataku rekina ludojada). Akcja filmu rozgrywa się w nadmorskim miasteczku Amity Island, gdzie dochodzi do tragicznego w skutkach ataku rekina. Rozpoczyna się prawdziwy wyścig z czasem, a polowanie na bestię wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać.

 
 • "Piątek trzynastego" (1980), reż. Sean S. Cunningham

To seria horrorów, z których największą popularność zdobyła przede wszystkim pierwsza część. Film opowiada historię grupy nastolatków, którzy przyjeżdżają na obóz do ośrodka, który został zamknięty wiele lat wcześniej. W przeszłości jeden z obozowiczów utonął w jeziorze, a dwoje opiekunów zostało zamordowanych. Nie inaczej jest tym razem, ponieważ uczestnicy obozu zaczynają ginąć jeden po drugim.

 

Polecane horrory - co jeszcze warto obejrzeć?

 • "Koszmar z ulicy Wiązów" (1984), reż. Wes Craven
 • "Obecność" (2023), reż. James Wan
 • "Egzorcysta" (1973), reż. William Friedkin
 • "To" (2017), reż. Andy Muschietti
 • "Carrie" (1976), reż. Brian De Palma
 • "Wzgórza mają oczy" (1977), reż. Wes Craven
 • "Dzieci kukurydzy" (1984), reż. Fritz Kiersch
Więcej o:
Copyright © Agora SA