Nocowanie w lesie to niesamowita przygoda dla miłośników przyrody. Sprawdź, jak legalnie to zrobić

Nocleg na łonie natury to nie tylko ekscytujące wyzwanie, ale również sposób na poznanie z bliska dzikiej przyrody. Uprawianie bushcraftingu w nieprzeznaczonych do tego miejscach może nas jednak sporo kosztować. Dlatego warto skorzystać z programu Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie".

Biwak w lesie to marzenie wielu osób, uwielbiających spędzanie czasu pośród dzikiej przyrody. Okazuje się, że rozstawienie namiotu, spędzenie nocy, czy rozpalenie ogniska jest jak najbardziej możliwe. Należy to jednak robić w wyznaczonych do tego miejscach. Właśnie z tego powodu powstał projekt "Zanocuj w lesie".

Zobacz wideo "Lasy Państwowe zasłaniają się 'tajemnicą przedsiębiorstwa'. To łamanie wszelkich zasad transparentności"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Program "Zanocuj w lesie" właśnie ruszył. Na czym polega oraz kto może z niego skorzystać

Nocowanie w lesie to doskonała rozrywka nie tylko dla fanów surwiwalu i bushcraftingu, ale i dla całych rodzin. Dzięki obcowaniu z dziką naturą możemy wypocząć oraz doświadczyć wyjątkowych wrażeń i nieco dreszczyku. Rozbicie obozowiska w środku gęstego boru, w totalnej ciszy to niezwykłe przeżycie, które z pewnością wielu z nas nauczy. Ważne jednak, aby wybierać jedynie takie miejsca, które legalnie na to pozwalają. Aby ułatwić miłośnikom lasu zadanie, powstał specjalny projekt, mający na celu udostępnienie aż kilkuset tysięcy hektarów powierzchni w ponad 400 nadleśnictwach w całej Polsce. "Zanocuj w lesie" to program, który pozwala na szereg obozowych czynności, pod warunkiem spełnienia kilku warunków. Odpocząć w lesie możemy bezpłatnie, o ile sprzęt, którego używamy, nie zniszczy drzew oraz runa leśnego. Jeden obóz może pomieścić maksymalnie 9 osób i być rozstawiony nie dłużej niż dwie noce pod rząd. Jeśli chcemy wydłużyć ten okres, musimy już wysłać specjalne zgłoszenie. Zanim zaplanujemy nocleg, powinniśmy tylko sprawdzić, czy teren nie jest zamknięty z powodu zagrożenia pożarowego oraz, czy należy do projektu. Pełen regulamin został udostępniony na oficjalnej stronie Lasów Państwowych. Przyda nam się również specjalna mapa.

Zanocuj w lesie - mapa. Co zabrać na biwak pod namiot?

Wszystkie tereny objęte projektem znajdują się na stronie Mapy Banku Danych o Lasach. Kiedy już wybierzemy wymarzone miejsce na nocleg, musimy przygotować odpowiedni sprzęt do wyjazdu. Przede wszystkim będzie to hamak, śpiwór lub namiot, w którym będziemy spać. W przypadku tego ostatniego pamiętajmy, żeby rozbijać go na prostej, trwałej powierzchni, unikając uszkodzenia roślin czy ściółki. Nie zakłócajmy także życia dzikich zwierząt. Niezbędny okaże się również worek lub plecak na odpadki. Pozostawianie śmieci w lesie jest surowo karane. Jeśli mamy ochotę i możliwości na rozpalenie ogniska, musimy przynieść drewno ze sobą. Pozyskiwanie materiału na chrust wewnątrz borów jest zakazane. Co ciekawe, możemy skorzystać za to z przenośnej kuchenki gazowej. Jedyne co musimy zrobić, to tylko stale ją nadzorować, by uniknąć powstania pożaru. Z takim przygotowaniem nocleg w lesie będzie niezapomnianym przeżyciem. Zostawmy jednak po biwaku cały teren w takim stanie, w jakim go zastaliśmy.

Więcej o: