Filmy z Johnem Waynem - najlepsze produkcje z największą legendą westernu

Filmy z Johnem Waynem to znakomite westerny, dzięki którym widz może przenieść się prosto w realia Dzikiego Zachodu. Daj się wciągnąć w najlepsze opowieści z udziałem aktora i zobacz znakomite produkcje prosto ze Złotej Ery Hollywood.

John Wayne – krótka biografia legendarnego aktora   

John Wayne, a właściwie Marion Robert Morrison, przyszedł na świat dwudziestego szóstego maja 1907 w Winterset. Hollywoodzki gwiazdor, któremu popularność przyniosły role w westernach, początkowo nie wiązał swojej drogi życiowej z aktorstwem.

Na ekranie zadebiutował w 1926 roku. Pojawił się wówczas w dwóch melodramatach "Bardelys the Magnificent" (reż. King Vidor) i "Brown of Harvard" (reż. Jack Conway). Miał też okazję wystąpić u boku Toma Mixa, zaznaczając swoją obecność w westernie pt. "The Great K & A Train Robbery" (reż. Lewis Seiler). W 1970 roku został wyróżniony statuetką Oscara (za rolę w filmie "Prawdziwe męstwo" w reżyserii Henry’ego Hathawaya).

Wayne wyreżyserował też dwa filmy: "Alamo" z 1960 roku oraz "Zielone berety" z 1968.

Aktor odszedł jedenastego czerwca 1979 roku w wieku siedemdziesięciu dwóch lat z powodu nowotworu żołądka. W bogatej filmografii gwiazdora znalazło się aż sto pięćdziesiąt siedem produkcji.

John Wayne – filmy z królem westernów

Zobacz znakomite produkcje, w których najjaśniejszą gwiazdą jest nie kto inny, jak legendarny John Wayne. Filmy z tym aktorem to przede wszystkim klasyczne westerny. W filmografii gwiazdora nie brakuje też jednak dramatów wojennych, takich, jak: "Latające tygrysy" (1942), "Powrót do piekła" (1945), "Wojna o ocean" (1965), "Cień olbrzyma" (1966), "Zielone berety" (1968) czy znakomite "Piaski Iwo Jimy" (1949).

Przekonaj się, które produkcje z udziałem Johna Wayne’a zasługują na uwagę miłośników dobrego kina.

Zobacz wideo PopKultura odc. 158

"Piaski Iwo Jimy" (1949), reż. Allan Dwan

Nominowany za tę rolę do Oscara John Wayne, kreuje postać sierżanta Johna M. Strykera. Mężczyzna, który znany jest jako specjalista od najtrudniejszych zadań, ma pomóc wyszkolić rekrutów, by byli gotowi do stoczenia boju na Pacyfiku. Wymagania sierżanta i sposób jego działania jest jednak postrzegany jako wyjątkowo wymagający. Na rekrutów czeka jednak coś znacznie gorszego niż lekcje dyscypliny i ciężka praca  pod okiem Strykera – bitwa o wyspę Iwo Jima, uznawaną za jedną z najbardziej zaciętych starć zbrojnych w czasach II wojny światowej.

"Dyliżans", (1939) reż. John Ford

Rola w tym klasycznym westernie przyniosła Johnowi Wayne’owi prawdziwą popularność i pomogła mu w osiągnięciu wielkiego sukcesu. Film przybliża losy osób, przemierzających tereny, do których prawa roszczą sobie Indianie. Podróżujący mają do pokonania trudną drogę, pełną niebezpieczeństw.

"Rio Bravo" (1959), reż. Howard Hawks

Jeden z westernów, w których John Wayne błyszczy na ekranie jako główny bohater filmu. Aktor wciela się w szeryfa Johna T. Chance’a, mającego uniemożliwić zabójcy ucieczkę z więzienia. Zadanie jednak nie jest proste, gdyż skazaniec może liczyć na pomoc przyjaciół, chcących wydostać go z niewoli. Szeryfowi towarzyszy natomiast podstarzały Stumpy (Walter Brennan), uzależniony od alkoholu Dude (Dean Martin) i młody, jednak nieco porywczy, Colorado (Ricky Nelson).

"Alamo" (1960), reż. John Wayne

Nominowany do Oscara w sześciu kategoriach i wyróżniony statuetką za najlepszy dźwięk western "Alamo". John Wayne jest tu nie tylko producentem i największą gwiazdą ekranu, ale również staje za kamerą jako reżyser, chcąc jak najlepiej opowiedzieć widzom o niezwykle krwawych wydarzeniach, mających miejsce w Teksasie, w 1836 roku. John Wayne wciela się w rolę pułkownika Crocketta.

"El Dorado", (1966) reż. Howard Hawks

John Wayne portretuje tu postać rewolwerowca, Cole’a Thorntona. Mężczyzna na zlecenie Barta Jasona (Edward Asner) kieruje się do położonego na granicy z Meksykiem miasteczka, El Dorado, by zmusić mieszkającą tam rodzinę do rezygnacji ze swojej farmy. Thornton czuje jednak, że jego zadanie wiąże się z dokonaniem niesprawiedliwego czynu, dlatego odmawia dokończenia zlecenia. Dochodzi jednak do nieszczęśliwego wypadku, a na dodatek Jason znajduje nowych chętnych do wykonania zadania, powierzonego wcześniej Thorntonowi.

"Prawdziwe męstwo" (1969), reż. Henry Hathaway

Jednooki rewolwerowiec, niestroniący od alkoholu, zostaje wynajęty przez młodą Mattie Ross (Kim Darby), która szuka sprawiedliwości po śmierci ojca. Kobieta chce, by Rooster (John Wayne) pojmał mordercę. Pomoc oferuje również odważny poszukiwacz przygód, LaBoeuf (Glen Campbell).

"Rewolwerowiec" (1976), reż. Don Siegel

Ostatni film w karierze Johna Wayne’a. Obraz przybliża historię słynnego rewolwerowca, Johna Bernarda Booksa (Johna Wayne). Mężczyzna udaje się do przyjaciela, by ten potwierdził postawioną u niego diagnozę. Okazuje się, że bohater ma nowotwór i zostało mu zaledwie kilka tygodni życia. Books chce przed śmiercią wyrównać rachunki z dawnymi wrogami.

Zobacz też: Dobry film na weekend: hity z ostatnich lat i propozycje od platform streamingowych (Netflix, HBO, Amazon)

Więcej o:
Copyright © Agora SA