Twórczyni Barbie miała polskie korzenie. Historia Ruth Handler wyglądała jak życiowy rollercoster

Barbie to bez wątpienia najsłynniejsza lalka na świecie. Za sprawą ostatniego filmu Grety Gerwig, boom na te zabawki powrócił. Niewielu jednak wie, kto wymyślił Barbie. Okazuje się, że życie Ruth Handler nie było tak idealne i różowe jak świat jej lalek. Miała za to polskie korzenie.

Twórczyni Barbie przyszła na świat  4 listopada 1916 roku. Ruth Marianna Mosko była dziesiątym dzieckiem Jakuba Moskowicza oraz Idy Rubenstein, żydowskich imigrantów polskiego pochodzenia. W 1908 roku para wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, dlatego Ruth spędziła dzieciństwo w Denver. Dzięki temu ominęło ją piekło, jakie przeżywały dzieci z żydowskich rodzin mieszkających w Polsce. Dziewczynka ukończyła dobre szkoły, a podczas studiów na University of Denver znalazła swoją pierwszą pracę. Została zatrudniona w jednej z największych amerykańskich grup filmowych - Paramount. Niedługo później Ruth poznała swojego przyszłego męża Elliota Handlera, z którym w 1945 roku założyła firmę Mattel.

Zobacz wideo "Barbie" - filmowa opowieść o ideałach [ZWIASTUN]

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto wymyślił Barbie? Autorka słynnej lalki miała polskie korzenie

Początkowo para zajmowała się produkcją mebli, jednak później wkroczyli na rynek zabawek. Jeszcze nie wiedzieli, że niedługo zmienią dziecięcy świat. Wówczas lalki przypominały małe dzieci. Były to dziewczynki lub niemowlęta w wózkach. Nikt nie sprzedawał w Stanach Zjednoczonych zabawek stworzonych na wzór dorosłych. Ruth wpadła na ten pomysł podczas podróży po Europie, gdzie zobaczyła figurki przypominające finalną koncepcję lalki. Nazwę wzięła od imienia własnej córki - Barbary. Niektóre źródła głoszą, że Ruth obserwowała córkę, jak ta próbuje udawać dorosłą podczas zabawy. Udostępnienie córce możliwości poznania tego świata było dla niej motywacją.

 

Ruth Handler i jej strzał w dziesiątkę. Niespodziewany sukces lalki Barbie

Pomysł z początku nie spodobał się jednak jej mężowi i innym pracownikom firmy.

Żadna matka nie kupi swojej córce lalki, która ma biust

- twierdził Elliot Handler. Problemem stał się również projekt Ruth. Kobieta zaplanowała lalki z bardzo dokładnymi rysami twarzy, co było trudne do wykonania. Mimo to udało jej się w końcu przekonać męża i resztę męskiego zespołu, by wyprodukować kilka modeli. Pierwsza Barbie pojawiła się na rynku w 1959 roku i okazała się strzałem w dziesiątkę. Już w pierwszym roku firmie udało się sprzedać 350 tys. sztuk. Idąc za ciosem para wypuściła później męską wersję lalki - Kena. Nazwano go na cześć syna Ruth i Elliota. Po tym sukcesie życie założycieli firmy Mattel wydawało się być jak z bajki aż do 1970 roku, gdy Ruth dowiedziała się, że cierpi na nowotwór gruczołu sutkowego. Poddała się wówczas zabiegowi mastekomii. Po diagnozie projektantka nie poddała się i zaczęła produkować protezy piersi dla kobiet, które przeszły to samo, co ona. Pasmo nieszczęść nie zostało jednak przerwane, ponieważ w 1978 roku małżeństwo Handler zostało oskarżone o oszustwa podatkowe. Ruth musiała zapłacić karę grzywny w wysokości 57 tys. dolarów. Nie odeszła jednak z rynku zabawek i nadal pracowała, tworząc kolejne projekty. Ruth Handler zmarła w wieku 85 lat 27 kwietnia 2002 roku. Przyczyną śmierci były powikłania po operacji raka jelita grubego. Twórcy filmu "Barbie" chcąc uhonorować twórczynię słynnych lalek, zaprosili na plan jej córkę Barbarę, która ostatecznie wystąpiła w filmie.

Więcej o: