Urzędnik może nie pozwolić ci nazwać tak dziecka. Te imiona w Polsce są kategorycznie odradzane

Każdy ma swój gust jeśli chodzi o imiona, które się mu podobają. Jak się okazuje jednak, w Polsce nie ma całkowitej swobody, jeśli chodzi o to, jakie imię nadamy naszemu dziecku. Rada Języka Polskiego stworzyła listę imion niezalecanych oraz zbiór zasad, których powinniśmy się stosować w tym aspekcie.

Okazuje się, że są w Polsce takie imiona, których nie nadamy naszym dzieciom. Zanim więc zarejestrujemy imię w Urzędzie Stanu Cywilnego, powinniśmy sprawdzić, czy wybrane przez nas imię nie figuruje na liście niezalecanych. Urzędnik ma bowiem prawo odmówić przyjęcia.

Zobacz wideo Najchętniej wybierane imiona dla córek w 2022 roku

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie imię dla dziewczynki, a jakie dla chłopca? Istnieje kilka zasad w tej kwestii

Choć w Polsce nie istnieje prawnie ustanowiona lista tak zwanych imion zakazanych, wciąż można spotkać się z odmową nadania konkretnego przez kierownika urzędu stanu cywilnego. Rada Języka Polskiego stworzyła listę imion niezalecanych. Na stronie RJP możemy przeczytać:

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka

Problemy dla urzędników stanu cywilnego mogą pojawić się na przykład, kiedy rodzice chcą nadać dziecku imię niezwykłe, pochodne od wyrazu pospolitego, w postaci obcej czy nieprzyswojonej. Zaleca się nadawanie imion, które przyswojone są przez język polski, co oznacza na przykład:  Jan nie John, Katarzyna, nie Catherine, Piotr, nie Peter czy Małgorzata, nie Margaret. RJP zaznaczyła również, że nie powinno się nadawać imion pochodzących od wyrazów pospolitych, jak na przykład goździk, monitor, sonata czy bławatek. To samo tyczy się nadawanie imion pochodzących od nazw geograficznych jak Europa, Ameryka, Malta czy Dakota.

Jakich imion nie można wybrać dla dziecka? RJP podała listę imion niezalecanych

W oświadczeniu Rady Języka Polskiego można również przeczytać, że imiona nadawane w Polsce jako należące do języka polskiego powinny pozostawać w zgodzie z jego regułami gramatycznymi i ortograficznymi. Oznacza to, że nie powinno się stosować pisowni archaicznej, np. powinno się pisać ks, a nie x. Zaleceń tych jest znacznie więcej. RJP podała również listę imion, które są niezalecane w Polsce. Należą do nich: Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika,Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.