Choć świat mody zarzeka się, że jest w momencie przełamywania wszelkich dotychczas panujących schematów, znaczna część społeczeństwa nie ma pojęcia, co to w istocie znaczy. Bo żeby coś przełamać, trzeba najpierw to znać, a to - wydaje się - wciąż tajemna wiedza dla tych, którzy modą interesują się tylko wtedy, kiedy chcą wybrać świetne ciuchy do pracy. I jest to jak najbardziej okej. Jeśli jednak zależy wam na tym, by wasze stylizacje zawsze prezentowały się nienagannie i elegancko, koniecznie musicie poznać narzędzie zwane kołem kolorów.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zanim rozpoczniemy dywagacje na temat tego, co do siebie pasuje a co nie, musicie wiedzieć, że kolory dzielą się na trzy kategorie: kolory podstawowe, kolory drugorzędne oraz kolory trzeciorzędne. Każde z nich mieszają się ze sobą i tworzą bardziej lub mniej uniwersalne odcienie, które rozszerzają paletę o kolejne wariacje. I tak:
Oprócz tej podstawowej kombinacji, kolory możemy podzielić także na ciepłe i zimne. Kolory ciepłe to odcienie od czerwieni po żółć. Ich zadaniem jest podkręcenie, stymulowanie widza. Zimne barwy natomiast obejmują grupę od zieleni po fiolet i służą uspokojeniu, zrelaksowaniu odbiorcy. Istnieją także kolory naturalne, zwane "bezbarwnymi", do których zalicza się czerń, biel i szarość. Dobrze, podstawy mamy już za sobą. A zatem jak wykorzystać je do budowania stylizacji?
Trochę was okłamaliśmy, mówiąc, że to koniec teorii. Jeśli chcemy nabyć umiejętność łączenia ze sobą kolorów, musimy bowiem wiedzieć, że tutaj także pojawiają się różne kategorie - istnieją takie barwy, które zawsze do siebie pasują, i takie, które nigdy nie będą ze sobą współgrać. Podzielimy to następująco:
Oczywiście wciąż pozostaje kwestia dobrania kolorów do typu urody. I choć moda powoli zaczyna odchodzić od tego typu klasyfikacji, najbezpieczniej się go trzymać. Spróbujmy zatem dopasować barwy do odcienia naszej skóry: chłodniejsze kolory, takie jak granat, błękit czy zieleń, dobrze komponują się z bladą lub żółtą karnacją, natomiast cieplejsze kolory, takie jak miód czy karmel dobrze wyglądają w przypadku złotycho oraz bursztynowych odcieni skóry. Starajmy się ponadto trzymać rodzin kolorów - na przykład łączmy pastele z innymi pastelami. To, co dzisiaj przeczytaliście w naszym tekście, to naprawdę tylko podstawy. Pozwolą wam jednak już teraz powalczyć ze swoją garderobą o nowe, dużo lepsze stylizacje na co dzień i na wielkie okazje.