Jak łączyć ze sobą kolory, aby zawsze wyglądać świetnie? Tych zasad trzymają się stylistki

Być może w podstawówce czy gimnazjum zignorowaliście lekcję o kolorach, ale jeśli chodzi o świat mody, to właśnie one stanowią epicentrum. W sposób naturalny ludzki umysł postrzega piękno w kategoriach symetrii, równowagi i powtarzających się wzorców, dlatego też z natury dobrze reagujemy na harmonijne zestawienia kolorystyczne ubrań i dodatków. Tylko jak dopasować barwy tak, aby stworzyć wyważoną i elegancką stylizację? Odpowiedzią będzie modowe koło kolorów.

Choć świat mody zarzeka się, że jest w momencie przełamywania wszelkich dotychczas panujących schematów, znaczna część społeczeństwa nie ma pojęcia, co to w istocie znaczy. Bo żeby coś przełamać, trzeba najpierw to znać, a to - wydaje się - wciąż tajemna wiedza dla tych, którzy modą interesują się tylko wtedy, kiedy chcą wybrać świetne ciuchy do pracy. I jest to jak najbardziej okej. Jeśli jednak zależy wam na tym, by wasze stylizacje zawsze prezentowały się nienagannie i elegancko, koniecznie musicie poznać narzędzie zwane kołem kolorów.

Zobacz wideo Małgorzata Socha w tym kolorze jak BOGINI

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak się ubrać do pracy czy na koncert i wyglądać świetnie? Podstawą jest gra kolorów

Zanim rozpoczniemy dywagacje na temat tego, co do siebie pasuje a co nie, musicie wiedzieć, że kolory dzielą się na trzy kategorie: kolory podstawowe, kolory drugorzędne oraz kolory trzeciorzędne. Każde z nich mieszają się ze sobą i tworzą bardziej lub mniej uniwersalne odcienie, które rozszerzają paletę o kolejne wariacje. I tak:

  • kolory podstawowe składają się z trzech barw: czerwonej, żółtej i niebieskiej, równomiernie rozmieszczonych w całym kole kolorów. Można je ze sobą swobodnie mieszać, uzyskując nowe kolory.
  • kolory drugorzędne (wtórne) są kombinacją kolorów podstawowych - możemy tę relację porównać do relacji matka-dziecko. Składają się na nie barwy: fioletowa, pomarańczowa oraz zielona.
  • kolory trzeciorzędne (pośrednie) to kolory podstawowe połączone z kolorami drugorzędnymi. Mieszaniny pozwalają na uzyskanie takich barw, jak na przykład turkus czy koral.

Oprócz tej podstawowej kombinacji, kolory możemy podzielić także na ciepłe i zimne. Kolory ciepłe to odcienie od czerwieni po żółć. Ich zadaniem jest podkręcenie, stymulowanie widza. Zimne barwy natomiast obejmują grupę od zieleni po fiolet i służą uspokojeniu, zrelaksowaniu odbiorcy. Istnieją także kolory naturalne, zwane "bezbarwnymi", do których zalicza się czerń, biel i szarość. Dobrze, podstawy mamy już za sobą. A zatem jak wykorzystać je do budowania stylizacji?

 

Jak łączyć ze sobą kolory ubrań? Typ urody to tylko jedna z kwestii

Trochę was okłamaliśmy, mówiąc, że to koniec teorii. Jeśli chcemy nabyć umiejętność łączenia ze sobą kolorów, musimy bowiem wiedzieć, że tutaj także pojawiają się różne kategorie - istnieją takie barwy, które zawsze do siebie pasują, i takie, które nigdy nie będą ze sobą współgrać. Podzielimy to następująco:

  • kolory uzupełniające to kolory postawione na przeciwległych stronach koła, na przykład czerwony/zielony, żółty/fioletowy, niebieski/pomarańczowy. Barwy należące do tej kategorii zawsze do siebie pasują, nawet jeśli zdecydujemy się na zabawę kolorami w różnych odległościach od środka. Profesjonaliści uważają ponadto, że warto wybierać dwa kolory uzupełniające i dodać do nich odcień o nieco ciemniejszym tonie, na przykład czerwień i zieleń z dodatkiem oliwki.
  • kolory analogiczne, zwane harmonią dominacji, są ciągłymi kolorami na kole. Różne odcienie tej samej barwy prawie zawsze świetnie ze sobą współgrają, co daje nam duże pole do popisu, jeśli chodzi o tworzenie stylizacji z ich udziałem. Aby nie pozostawiać żadnych niedociągłości - kolorami analogicznymi będą na przykład czerwień, pomarańcz i pomarańcz wchodząca w żółć.
  • kolory triadyczne są od siebie równomiernie oddalone na kole kolorów - gdy połączymy je linią, stworzy się trójkąt. Obejmują kolory podstawowe i drugorzędne. Po połączeniu zwykle budują bardzo żywe kombinacje.
  • kolory tetradyczne, zwane podwójnie komplementarnymi, są najbogatsze jeśli chodzi o sposób wykorzystania w stylizacji, ale jednocześnie najtrudniejsze do zharmonizowania. Tetradyczny schemat kolorów zakłada, że jeden kolor dominuje nad innymi. Można je odkryć, szukając prostokąta na kole kolorów.

Jak dopasować kolory do typu urody? Kropla w morzu potrzeb

Oczywiście wciąż pozostaje kwestia dobrania kolorów do typu urody. I choć moda powoli zaczyna odchodzić od tego typu klasyfikacji, najbezpieczniej się go trzymać. Spróbujmy zatem dopasować barwy do odcienia naszej skóry: chłodniejsze kolory, takie jak granat, błękit czy zieleń, dobrze komponują się z bladą lub żółtą karnacją, natomiast cieplejsze kolory, takie jak miód czy karmel dobrze wyglądają w przypadku złotycho oraz bursztynowych odcieni skóry. Starajmy się ponadto trzymać rodzin kolorów - na przykład łączmy pastele z innymi pastelami. To, co dzisiaj przeczytaliście w naszym tekście, to naprawdę tylko podstawy. Pozwolą wam jednak już teraz powalczyć ze swoją garderobą o nowe, dużo lepsze stylizacje na co dzień i na wielkie okazje.

Więcej o: