Faza wycofania u faceta może mieć różne przyczyny. Jak sobie z nimi radzić?

Faza wycofania u faceta często jest powodem do zmartwień dla kobiety, która nie rozumie, dlaczego jej relacja z ukochanym zaczyna się psuć i zmienia swój charakter. Jak sobie radzić w tej sytuacji? Dowiedz się, jak wygląda faza wycofania i jakie są tego przyczyny.

Zakochany facet się wycofuje: co to oznacza dla związku?

Faza wycofania u faceta i nie tylko może przebiegać w różny sposób. Trudno jest uchwycić pierwszy moment, niemniej jednak, będąc zaangażowanym w związek, dość szybko da się odczuć w nim "zmianę klimatu". Kiedy zakochany facet się wycofuje, kobieta czuje się zdezorientowana i szuka przyczyny tego stanu rzeczy. Nie od dziś wiadomo, że relacje damsko-męskie należą do najpiękniejszych, ale także najtrudniejszych, głównie ze względu na różnice w postrzeganiu świata. Kobiety zazwyczaj kierują się w życiu sercem, a mężczyźni rozumem i czasem okazuje się, że połączenie tych dwóch światów staje się problematyczne. Niekiedy różnice charakteru wydają się trudne do pogodzenia i w związku pojawiają się problemy, które mogą powodować fazę wycofania u faceta. W konsekwencji relacja między kobietą a mężczyzną staje się skomplikowana i zmienia swój charakter stopniowo lub z dnia na dzień.

Kiedy możemy mówić o fazie wycofania u faceta? Mężczyzna, który zaczyna mieć wątpliwości czy związek, w którym tkwi jest przyszłościowy, zaczyna ograniczać spotkania z kobietą, z którą do tej pory tworzył — wydawałoby się — zgrany duet. Objawem tego, że facet się wycofuje, jest w zasadzie nie tylko ograniczenie bezpośrednich spotkań, ale jakiegokolwiek kontaktu tzn. również telefonicznego lub za pośrednictwem social mediów. Jeżeli to kobieta zawsze inicjuje rozmowę i jest tą stroną, która szuka kontaktu, to oznacza, że mężczyzna zaczął mieć wątpliwości co do sensu dalszego kontynuowania relacji. Związek zaczyna przygasać albo się rozpada na dobre. Jakie są powody pojawienia się fazy wycofania u faceta?

Zobacz wideo Jak pokolenie "Z" wyobraża sobie ślub?

Facet się wycofuje — z jakiego powodu? 

Gdzie szukać powodów sytuacji, w której facet się wycofuje? Każdą relację damsko-męską należałoby rozpatrywać indywidualnie, ale z uwagi na fakt, że ludzie są do siebie bardzo podobni i postępują według pewnych schematów (nawet nieświadomie), to można wskazać kilka przyczyn tłumaczących, dlaczego zakochany facet się wycofuje.

  • Jednym z najczęstszych powodów jest to, że mężczyzna doszedł do wniosku, że związek, który tworzył z kobietą "to nie to" i różnice charakterów bądź poglądów nie wróżą długiej przyszłości relacji.
  • Może się zdarzyć również tak, że faza wycofania u faceta wynika z tego, że nie chce on angażować się w poważny związek, a spotkania z kobietami traktuje raczej w charakterze rozrywki i zabawy.
  • Inną przyczyną wpływającą na to, że facet się wycofuje, jest poczucie przytłoczenia bądź zaborczości ze strony partnerki. Nadmierna kontrola i zazdrość mogą powodować uczucie frustracji i poczucia zamknięcia w przysłowiowej złotej klatce. Brak wolnej przestrzeni w związku odbija się zazwyczaj na nim negatywnie i może prowadzić do jego rozpadu.
  • Może się także okazać, że faza wycofania u faceta wiąże się poznaniem kogoś innego bądź zdradą.

Kiedy facet rezygnuje ze związku? Warto rozmawiać

Kiedy facet rezygnuje ze związku? Nie ma uniwersalnej recepty na udany związek. Znalezienie partnera, z którym nie tylko poczujemy tzw. chemię, ale także utrzymamy ją na dłużej, nie jest prostym zadaniem. Zgodność charakterów i patrzenie na życie przez pryzmat podobnych wartości to podstawa. Mimo że na początku znajomości może wydawać się, że pasujemy do siebie idealnie, to z czasem mogą pojawić się różnice trudne do pogodzenia, które mogą spowodować fazę wycofania u faceta bądź u kobiety. Jeżeli odczuwasz dystans ze strony mężczyzny, to warto spróbować z nim porozmawiać i poznać jego intencje. Nic nie zastąpi szczerej rozmowy. Może warto poznać powód, dlaczego facet się wycofuje i przy chęci obu stron, spróbować naprawić problem? Komunikacja w związku jest niezbędna.

Co zrobić gdy facet się wycofuje? Skup się bardziej na sobie

Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić, gdy facet się wycofuje, to zawsze warto w tej sytuacji skierować uwagę na siebie. Zadbaj o sprawienie sobie drobnych przyjemności, które poprawią Twój nastrój i odwrócą myśli od mężczyzny. Spotkaj się z koleżankami, pójdź na zakupy, spraw sobie drobny upominek. Jeżeli mężczyzna zobaczy, że Twoje życie nie kręci się wokół niego i nie szukasz z nim kontaktu, może to wpłynąć na jego postawę. Często niezależność kobiety staje się bodźcem, który skłania mężczyznę do chęci powrotu. To, czy w takiej sytuacji warto dać drugą szansę związkowi, zależy od indywidualnej oceny. Tylko dwie osoby są w stanie stwierdzić, czy przyczyny, które spowodowały fazę wycofania u faceta, są do naprawienia i czy warto o to zabiegać. 

Zobacz też: "Mówił, że źle zmywam naczynia i nie tak rozwieszam pranie. Jego mama robiła wszystko lepiej"

Więcej o: