Tego imienia nie nadano żadnemu dziecku od lat. Grozi mu wyginięcie? Dziś stoi w cieniu Hani i Zosi

W ostatnim czasie można zauważyć, że rodzice upodobali sobie kilka popularnych imion, a o niektórych zupełnie zapomnieli. To polskie imię należy do najrzadszych, ponieważ po raz ostatni nadano je w 2016 roku. Wiele osób pewnie nie wie, że w ogóle istnieje.

Niektóre imiona cieszą się ogromną popularnością. W 2022 roku najczęściej nadawanym imieniem dla dziewczynki była Zofia, zaraz po niej Zuzanna, a podium zamknęła Hanna. Wielu rodziców również nazywało swoje córki Mają, Laurą czy Julią, Te imiona w ostatnich latach znajdują się w pierwszej dziesiątce. Oczywiście są również tacy rodzice, którzy wolą nazwać swoje dzieci bardziej oryginalnie i szukają najrzadszych imion, odchodzących już w zapomnienie. Jedno z nich po raz ostatni nadano w 2016 roku.

Zobacz wideo Najchętniej wybierane imiona dla córek w 2022 roku

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Imiona dla dziewczynek 2023. Rodzice nie nazywają już tak swoich córek

W języku polskim istnieje sporo imion, które mają zarówno męską, jak i żeńską formę. Są to m.in. Aleksander i Aleksandra, Karol i Karolina czy Michał i Michalina. Niewiele osób wie, że istnieje również żeńska forma od imienia Krzysztof. Nie jest ona jednak popularna. Imię Krzysztofa po raz ostatni nadano dziecku osiem lat temu. Według rejestru PESEL na stronie dane.gov.pl w 2023 roku jest tylko 2270 Polek o tym imieniu. Krzysztofa wywodzi się z języka greckiego. Określa osobę "niosącą Chrystusa", ponieważ "Chritos" oznacza "Chrystus", a "phero " to "nieść". Osoby o tym imieniu obchodzą imieniny 2 marca, 14 kwietnia, 25 lipca oraz 31 października.

Imiona dla dziewczynek: Jaka będzie Krzysztofa? Znane osoby o tym imieniu

Wielu rodziców wybiera imię dla swojego dziecka pod kątem tego, co ono oznacza. Jaka zatem będzie Krzysztofa? Inteligentna i rozsądna. Kobiety o tym imieniu są spokojne i mają dużą cierpliwość. Już od dziecka wie, jak rozwiązywać problemy i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Unika nieprzemyślanych decyzji i woli rozważyć najpierw wszystkie za i przeciw. Nie oznacza to jednak, że Krzysztofa będzie lękliwa. Odwagę pokazuje tylko w gronie najbliższych przyjaciół, którzy jako jedyni potrafią ją namówić na spontaniczną zabawę. Osoby o tym imieniu mają także świetną pamięć, dzięki czemu wiedzą, jak zorganizować swoje życie. Potrafią oddzielić prywatne sprawy od pracy i obowiązków. Krzysztofa jest indywidualistką o dobrym sercu, dlatego łatwo można ją skrzywdzić. Zdrady najbliższych to dla niej ogromny cios. Oczywiście to tylko wierzenia i raczej nie ma potrzeby przykładać do nich większej wagi. W Polsce nie ma wielu celebrytek o imieniu Krzysztofa. Warto jednak wyróżnić Krzysztofę Górniak, gitarzystkę jazzową, kompozytorkę i producentkę. Wśród znanych osób jest również Krzysztofa Krowiranda, redaktorka, literaturoznawczyni i trenerka warsztatu psychospołecznego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA