Które ptaki odlatują na zimę z Polski? Do jakich ciepłych krajów się kierują? [CIEKAWOSTKA]

Wraz z nadejściem jesieni polska przyroda zaczęła przygotowywać się na trudniejsze, zimowe warunki. Ptaki, które nie mogą sobie poradzić z niską temperaturą i brakiem pożywienia (np. bociany), podejmują niezwykłą podróż na południe, "do ciepłych krajów". Które gatunki ptaków migrują z Polski w poszukiwaniu cieplejszych klimatów i dokąd właściwie lecą? Gdzie zimują polskie ptaki?

Niektóre polskie ptaki w trudnych, jesiennych i zimowych warunkach radzą sobie całkiem dobrze. Część zmienia w tym okresie swoje upierzenie na grubsze, co pozwala im lepiej izolować się przed niską temperaturą. W ten sposób tworzą swego rodzaju kieszeń powietrza między ciałem a piórami, dzięki czemu mogą utrzymać odpowiedni poziom ciepła. Oprócz tego, przed nadejściem mrozów ptaki zbierają zapasy pożywienia i chowają je w kryjówkach.

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Jakie ptaki odlatują na zimę? Gatunki, które zimują w "ciepłych krajach"

Spora część polskich ptaków odlatuje jednak do cieplejszych krajów, bo nie są dobrze przystosowane do zimowych warunków. Takich gatunków jest bardzo dużo - już jesienią pokonują tysiące kilometrów i docierają do miejsc, które z jednej strony uraczą je cieplejszymi warunkami, a do tego zapewnią im dostęp do pożywienia. W okresie od sierpnia do listopada migrację odbywają takie ptaki, jak: bociany, jaskółki, skowronki, czajki, słowiki, żurawie, jerzyki, zięby, szpaki, kukułki czy pliszki.

Gdzie odlatują ptaki na zimę? Czym właściwie są te "ciepłe kraje"?

Ptaki, które odlatują na zimę z Polski, obierają kierunki południowe, a więc takie, gdzie temperatura w zimowych miesiącach jest znacznie wyższa. Są to głównie kraje afrykańskie, gdzie zimują m.in. bociany. Ptaki te pokonują dziennie nawet po 500 kilometrów, a łączna długość trasy, jaką mają do pokonania wynosi nawet do 12 tysięcy kilometrów. Najczęściej bociany zimują w Ugandzie, Nigerii, Sudanie i Kenii.

Wśród ptaków odlatujących na zimę z Polski wyjątkowym przypadkiem jest jerzyk. Jest on do tego stopnia wytrzymały, że potrafi lecieć praktycznie bez zatrzymywania się, a to za sprawą niezwykłej umiejętności spania podczas lotu. Dzięki temu jest w stanie pokonać tysiące kilometrów w znacznie krótszym czasie niż pozostałe ptaki. Zimowym celem tego gatunku również jest kontynent afrykański.

Nieco inne kierunki obierają kukułki, które na zimę udają się do Afryki Subsaharyjskiej lub krajów leżących w Azji Południowej. Skowronki znajdują idealne warunki na zimowanie w basenie Morza Śródziemnego, tak samo jak żurawie, które nierzadko również zapędzają się do Afryki.

Które ptaki nie odlatują na zimę? Gatunki ptaków zimujących w Polsce

Tak jak wcześniej wspomniano, niektóre gatunki ptaków potrafią wykształcić sobie warunki do tego, aby zimno nie było im straszne. Należą do nich m.in. dzięcioły, gawrony, wróble, sikorki, gołębie, kawki czy jemiołuszki. Zostają one na zimę w Polsce, dzięki czemu nie muszą planować długich podróży, które trwają nawet do kilkunastu dni.

Więcej o: