Przejrzyj stare ozdoby świąteczne. Te bombki z PRL-u są największym hitem na święta 2023

Koszalińska manufaktura bombek nie ma sobie równych, jeśli chodzi o wzory i kolory. Jedna z dekoratorek postanowiła opowiedzieć o obecnie panującej modzie wśród ozdób choinkowych i z pewnością wiele osób będzie zaskoczonych. Prawdopodobnie posiadamy te dekoracje w swoich szufladach.

Pierwsze bombki na świecie zaczęły być produkowane już od 1847 roku i cieszą się popularnością do dziś. To jedna z ulubionych, a zarazem często najpiękniejszych ozdób świątecznych. Tradycyjne dekoracje wykonywane są ze szkła i malowane ręcznie, jak w szanowanej manufakturze z Koszalina. Pracownica Glass Color postanowiła zdradzić kulisy tworzenia bombek oraz podzielić się panującymi obecnie trendami.

Zobacz wideo Święta bez niego, to nie święta! Poznajcie smaczki i ciekawostki dotyczące "Kevina samego w domu"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Szklane bombki i ręcznie malowane wzory. Najpiękniejsze ozdoby na Boże Narodzenie 2023

W renomowanej koszalińskiej manufakturze Glass Color bombki produkowane są od kilkunastu lat, całe 12 miesięcy w roku. Głównie są to dmuchane i ręcznie formowane ozdoby świąteczne, które następnie malowane są przez doświadczonych rzemieślników artystów. Zdarza się, że firma robi również wzory na zamówienie, tworząc reklamowe dekoracje z logo różnych marek lub grafikami okolicznościowymi. Szklane cuda ozdabia między innymi pani Janina Jagodzińska, która postanowiła udzielić wywiadu Faktowi. Według jej informacji w firmie produkuje się rocznie około pół miliona sztuk produktów. Co ciekawe, aż 90 proc. małych dzieł sztuki jest eksportowane i doceniane na całym świecie. Dekoratorka opowiedziała, które bombki są wybierane najczęściej.

U nas zawsze są popularne zimowe pejzaże, domki, choinki czy bałwanki. To są wzory, które nasi klienci pamiętają z dzieciństwa, a które dalej równie chętnie kupują, będąc teraz dorosłymi ludźmi.

- przyznaje artystka. Dodaje również, że moda często powraca.

 

Przejrzyj stare ozdoby świąteczne, a z pewnością znajdziesz w nich te wzory. To magia PRL

Pani Janina Jagodzińska zdradziła także, że obecnie, jeśli chodzi o kształty, to wśród bombek dominują kule, choć klienci nie rezygnują ze szklanych mikołajów, bałwanków czy domków. Obecnie pożądana kolorystyka to biel, czerwień, złoto oraz srebro. Wciąż stawiamy zatem na estetykę i minimalizm. Okazuje się jednak, że powracają również trendy sprzed lat — nieco bardziej kolorowe i pełne przeróżnych, fantazyjnych kształtów.

Teraz jest widoczny powrót do wzorów z PRL-u, takie różne pajace, grzybki czy też sopelki, które były modne w tamtych latach. Trudno powiedzieć czy ta moda utrzyma się przez dłuższy czas, bo ludzie kupują, kupują i nagle przestają, trudno mi powiedzieć, co na to ma wpływ.

– opowiada dekoratorka. Warto zatem w tym roku przetrząsnąć szuflady w poszukiwaniu dawno zapomnianych bombek. Nie dość, że są teraz modne i mają niepowtarzalny klimat, to jeszcze możemy zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy przed Bożym Narodzeniem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA