Za kilka dni zmiana czasu na letni. Jeszcze nie ostatnia, ale wiemy kiedy może ona nastąpić

Już za kilka dni przestawimy zegarki o godzinę do przodu i tym samym przejdziemy z czasu zimowego na czas letni. Nie będzie to jeszcze ostatni raz, ale istnieją przypuszczenia, że ze zmianą czasu pożegnamy się już za niecałe dwa lata.

Zmiana czasu 2024. Czemu służy?

Zwolennicy zmiany czasu uważają, że przyczynia się ona do lepszego wykorzystania światła dziennego w cieplejszych miesiącach roku. Zmiana czasu ma nieść za sobą korzyści takie jak oszczędność energii oraz zwiększenie naszej aktywności po godzinach pracy. Więcej światła dziennego to lepsze samopoczucie i zdrowie psychiczne - podkreślają osoby, które są za zmianą czasu.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Koncepcja zmiany czasu wywołuje mnóstwo dyskusji co do jej zasadności. Krytycy są zdania, że takie rozwiązanie niesie za sobą krótkotrwałe negatywne skutki dla zdrowia - mają one dotyczyć m.in. zaburzeń snu czy zwiększonego ryzyka zawału serca. Ponadto zmiana czasu ma mieć niekorzystny wpływ na kwestie logistyczne czy ekonomiczne.

Kiedy zmiana czasu na letni 2024? O godzinę mniej snu w Wielkanoc

Każdego roku zmiana czasu z zimowego na letni następuje wraz z umownym zakończeniem zimowego sezonu. Czas z zimowego na letni zmieniamy zawsze w ostatni weekend marca, co znaczy, że w 2024 roku przestawimy wskazówki zegarów o jedną godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00) w nocy z soboty 30 na niedzielę 31 marca. Zmiana czasu na letni w tym roku pokrywa się z Wielkanocą, która przypada 31 marca.

Kiedy zmiana czasu na letni w kolejnych latach?

W najbliższych latach zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi:

  • 2025 - 30 marca;
  • 2026 - 29 marca;
  • 2027 - 28 marca;
  • 2028 - 26 marca;
  • 2029 - 25 marca;
  • 2030 - 31 marca.

Czy likwidacja zmiany czasu w Polsce jest możliwa?

Dyskusje na temat ewentualnej likwidacji zmiany czasu nasiliły się w 2018 roku, kiedy to Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy mającej na celu zniesienie tej zasady. Rok później Parlament Europejski opowiedział się zniesieniem zmiany czasu w państwach członkowskich, ale pozostawił im ostateczną decyzję - poszczególne kraje miały decydować, czy zdecydują się na tę likwidację. Polska znalazła się wśród państw, które wstępnie wyraziły poparcie wobec planu przedstawionego przez KE. Wszelkie działania w tym zakresie zostały jednak wstrzymane jeszcze przed pandemią COVID-19.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Komisja Europejska wydaje regularnie komunikaty związane z rozplanowaniem zmiany czasu na kolejne pięciolecia. Aktualne zaczęło obowiązywać w 2022, a skończy - w 2026 roku. "Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu" - czytamy. To oznacza, że zmiana czasu pozostanie z nami co najmniej do końca 2026 roku. W razie likwidacji zmian czasu kraje Unii Europejskiej musiałyby wspólnie zdecydować, czy lepiej, by obowiązywał czas zimowy, czy letni.

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2024?

Zmiana czasu z letniego na zimowy wypada zawsze w ostatni weekend października. Tego dnia zegarki cofamy o godzinę, dzięki czemu zyskujemy dodatkową godzinę snu. W 2024 roku zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z 26 na 27 października, kiedy to czas "cofnie się" z godziny 3:00 na 2:00.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.