Met Gala: To dlatego wydarzenie przyciąga miliony. W tym roku będzie wyjątkowy temat przewodni

Jak co roku w pierwszy poniedziałek maja odbędzie się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń świata mody. Chodzi o Met Galę, która przyciąga największe gwiazdy show-biznesu. W The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku pojawią się zjawiskowe kreacje. Co stoi za sukcesem imprezy?

Za nieco ponad trzy tygodnie, 6 maja 2024 roku, odbędzie się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń ze świata mody, na którym co roku pojawiają się rzesze największych gwiazd. To bal w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, nazywany w skrócie Met Galą. Już teraz media żyją nadchodzącą imprezą, a dziennikarze zastanawiają się, jak będzie wyglądała i kogo na niej zobaczymy. Tegoroczny temat zdaje się być wyjątkowo ciekawy.

Zobacz wideo Edyta Zając o "Top Model". Jej zdaniem niewiele ma wspólnego z modelingiem

Met Gala: Tak zaczęła się historia słynnego balu. Za jego sukcesem stoją tematyczne wystawy

Gala Met 2024 odbędzie się za nieco ponad trzy tygodnie, tradycyjnie odbywając się w pierwszy poniedziałek maja. Jedynym wyjątkiem od reguły był rok, w którym wybuchła pandemia, a imprezę przeniesiono na wrzesień. Bal, który zawsze odbija się w mediach głośnym echem, po raz pierwszy odbył się w 1948 roku. To właśnie wtedy Metropolitan Museum of Art otworzyło Instytut Kostiumów, poświęcony historii mody. Z tej okazji zaplanowano charytatywny bankiet, by zebrać środki na dalszą działalność muzeum. W tamtych czasach wstęp był dla każdego, kto zakupił niedrogi bilet, ale już w 1971 roku, gdy organizacją Met gali zajęła się Diana Vreeland - redaktor naczelna magazynu "Vogue" - wszystko się zmieniło. Impreza nabrała elitarnego charakteru, a wejść mogli jedynie specjalnie zaproszeni goście. Równocześnie zaproponowała tematy przewodnie strojów, jakie mieli z tej okazji zakładać. Najwięcej emocji wzbudziły takie wystawy, jak: ta z 1979 roku - "moda czasów Habsburgów", temat z roku później - "stroje chińskie z czasów dynastii Chi’ng" oraz nieco nowsza - "Superbohaterowie: moda i fantazja" z 2008 roku. W zeszłym roku na Met Gali głównym tematem była twórczość Karla Lagerfelda i to właśnie do niej nawiązywali zaproszeni goście. Czym wystawa zaskoczy nas tej wiosny?

Met Gala 2024: Taki jest tegoroczny temat balu w Metropolitan Museum of Art

W tym roku w Nowym Jorku Met gala uczci nową wystawę muzealną pod tytułem "Śpiące królewny: przebudzenie mody". Na ekspozycji zaprezentowane zostaną rzadkie przedmioty z bogatej kolekcji Instytutu Kostiumów, obejmujące ponad 400 lat w historii mody i sztuki. Motywem przewodnim dla zaproszonych gości będzie zaś hasło "Ogród czasu", nawiązujące do surrealistycznego opowiadania Jamesa Grahama Ballarda, traktującego o wizji przyszłości, w której świat opanowany jest konsumpcją, obsesją mierzenia czasu i maksymalnej wydajności. Naprzeciw ponurej wizji wychodzą jednak pojedynczy, zbuntowani bohaterowie. Możemy się zatem spodziewać nie tylko futurystycznych strojów, ale również botanicznych motywów, połączenia techniki z naturą oraz symboliki samotności w tłumie. Interpretacje tematu z pewnością będą różnorodne i oryginalne.

Śledzisz Met Galę?
Więcej o:
Copyright © Agora SA