Rozkład jazdy PKP dostępny jest w internecie w formie wyszukiwarek. Można tam na bieżąco sprawdzić wybrane połączenia - nawet jeśli chodzi o możliwe opóźnienia pociągów. Dostępna jest również opcja zdalnego zakupienia biletu, co sprawia, że uniknamy niepotrzebnego stania w kolejce do kasy. Jest to pomocne, zwłaszcza gdy dojeżdża się na peron kolejowy w ostatniej chwili i istnieje obawa, że pociąg odjedzie. Oczywiście jest też możliwość zakupu biletu u konduktora, ale zawsze jest on droższy.
Odpowiedź wydaje się oczywista, ale jest też bardziej złożona, niż można przypuszczać. PKP rozkład jazdy ma być planem, według którego odbywają się ustalone w harmonogramie przejazdy pociągów. Skoordynowanie całej infrastruktury nie jest proste, a prawidłowa budowa i skrupulatne trzymanie się ustalonego planu, ma wpływ na sprawność i punktualność. Jest to też podstawowa jednostka, w której podporządkowane są zasady ustalania kolejności przejazdów. Daje to też możliwość zapoznania się nie tylko z długością trwania przejazdu, ale także samą trasą. Koleją przewożone są również przesyłki, a więc i w tym zakresie ważna jest dokładność.
O ile z odczytaniem PKP rozkładu w internecie nie ma większego problemu, to niekoniecznie tak samo łatwo uda się zapoznać z informacjami wyświetlanymi na tablicach zwłaszcza, jeśli nie podróżuje się koleją często. Warto sprawdzić godzinę przyjazdu i odjazdu oraz peron, z którego odjeżdżać będą pociągi. Podane są tam też często numery pociągów, co ma ułatwić trafienie do odpowiedniego pojazdu. W ostateczności, w razie problemów, można poprosić o pomoc w informacji.
Dla podróżnych istotne znaczenie ma dotarcie do celu na określoną godzinę. Tymczasem wielokrotnie zdarzają się opóźnienia PKP, choć przecież rozkłady jazdy są skrupulatnie planowane. Niestety wpływ na to mają często zdarzenia losowe np. trudne warunki atmosferyczne, które mogą doprowadzić do uszkodzenia taboru, sieci trakcyjnej (np. zerwane linie) czy przeszkody na torach (np. powalone drzewa). Nie bez znaczenia są również wypadki z udziałem ludzi, gdy dochodzi do potrącenia człowieka na torach czy też zderzenia z pojazdami. W takich przypadkach istotne są też interwencje policji i innych służb. Tak więc jeden taki wypadek na jednym końcu Polski przełoży się na opóźnienie pociągu na stacji na drugim końcu kraju, choć tam np. nic się nie dzieje i dla pasażerów przyczyna opóźnienia jest niejasna i jedynie irytująca. Warto brać te okoliczności pod uwagę, gdy decyduje się na podróż koleją - zwłaszcza na większe odległości.
Wszystko zależy od wielu czynników. Co jakiś czas należy prowadzić uaktualnienia i np. zrezygnować z części taborów, na której jednak nie ma wystarczającej ilości podróżnych. Zaś w innych miejscach, gdzie składy są ciągle pełne, czasem należy dołożyć dodatkowy kurs. Jest to jednak kwestia płynna i decyzje w tym zakresie podejmowane są co jakiś czas po weryfikacji dotychczasowych przejazdów. Zdarzają się zmiany w rozkładach spowodowane okresem wakacyjnym, gdy pojawia się wzmożona ilość podróżnych i przejazdów w określonych kierunkach. Wówczas układany jest nowy rozkład jazdy PKP, z którym warto się zapoznać. Podobnie, jeśli podróżuje się koleją okazjonalnie warto nie zakładać, że dana relacja dalej jest dostępna, tylko sprawdzić to, zanim udamy się na stację kolejową.
Jest to polski przewoźnik kolejowy należący do grupy PKP. Obsługuje on dalekobieżne przewozy pasażerskie pod markami Twoje Linie Kolejowe (TLK), InterCity, Express Intercity i Express Intercity Premium. Z uwagi na odległości, dostępne są przejazdy w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia. Od "zwykłych" kolei różni się przede wszystkim tym, że ma małą ilość stacji po drodze - głównie są to duże miasta. Zwykle też pociągi poruszają się z większą prędkością i mają podwyższony komfort. W składzie przeważnie znajduje się również wagon restauracyjny. Oczywiście podróż PKP Intercity wiąże się też często z wyższą ceną biletu.
Zobacz też: Zastanawiasz się czy Twój pociąg się spóźni? PKP uruchamia specjalne alertyzdjęc