Google Loty i nie tylko. Wyszukiwarka lotów to bardzo przydatne narzędzie - co warto o nim wiedzieć?

Usługa od Google, Loty Google, to jedno z najlepszych i najpopularniejszych narzędzi, umożliwiających znalezienie najtańszych połączeń lotniczych. Podobnie jak inne popularne portale, pozwala na wyszukiwanie i porównywanie lotów lokalnych i międzynarodowych. Sprawdzamy, jak wyszukać tanie loty i jakie usługi oferuje narzędzie Loty Google.

Wyszukiwarka lotów

Wyszukiwarka lotów to często najwygodniejszy sposób na znalezienie tanich połączeń lotniczych. Szukanie okazyjnych cen na stronach linii lotniczych może być kłopotliwe i pracochłonne. W takiej sytuacji dobrym pomysłem wydaje się skorzystanie z internetowej wyszukiwarki, która porówna między sobą oferty różnych linii czy biur podróży. Wśród popularnych wyszukiwarek lotów można wymienić:

  • Skyscanner.pl - bardzo popularna wyszukiwarka tanich lotów, z pomocą której można znaleźć najlepsze cenowo oferty, sprawdza ceny biletów lotniczych z aż ponad 1200 biur podróży;
  • KAYAK.pl - wyszukiwarka tanich połączeń lotniczych, która korzysta z ponad 900 serwisów rezerwacyjnych i ma funkcję prognozy cen (określa, czy cena lotu może zmienić się w ciągu następnych 7 dni);
  • momondo.pl - wyszukiwarka, która informuje, że dana cena jest najniższą z prognozowanych w najbliższym czasie, nie pozwala natomiast na rezerwację biletów, tylko przekierowuje na stronę przewoźnika lub pośrednika;
  • eSky.pl - serwis oferujący tanie loty, noclegi, samochody czy ubezpieczenia lotów;
  • FRU.PL - wyszukiwarka korzystnych cenowo lotów last minute z możliwością rezerwacji bezpośrednio na stronie;
  • biletylotnicze.pl - wyszukiwarka oferująca bilety ponad 900 przewoźników, z możliwością rezerwacji online lub telefonicznie.

Google Flights

Google Flights to stosunkowo nowa, choć bardzo popularna wyszukiwarka i porównywarka lotów. Powstała w 2011 roku, w Polsce dostępna jest od 2014 roku. Z pomocą Google Flights można wyszukać różnorodne połączenia lotnicze, porównać ceny lotów (również w kontekście historycznym), znaleźć i zarezerwować bilety na loty w jedną stronę, w obie strony lub loty obejmujące wiele miast, a także filtrować wyniki wyszukiwania według klasy podróży, liczby przesiadek czy linii lotniczej. Ponadto serwis pozwala na skorzystanie z internetowego kalendarza oraz wykresu cen, by znaleźć najkorzystniejsze oferty. Dodatkowo Google Flights daje możliwość korzystania z przewodnika turystycznego sporządzonego dla wybranego miejsca docelowego.

Wyszukiwanie lotów przebiega podobnie, jak w innych tego typu serwisach. Po wybraniu lotu, który spełnia nasze oczekiwania, pojawi się jego cena i dokładny czas podróży. Po kliknięciu na konkretny lot przejdziemy do zakładki "opcje rezerwacji", skąd serwis przekieruje nas na stronę przewoźnika, gdzie dokonamy rezerwacji biletu. W ten sposób unikniemy dodatkowych opłat dla pośrednika.

Ryanair: tanie loty

Jedną z najpopularniejszych tanich linii lotniczych jest Ryanair. Tanie loty tego przewoźnika najlepiej jest wyszukiwać bezpośrednio na jego stronie. Choć dotyczy ona tylko tego jednego przewoźnika, a ponadto nie posiada opcji wyszukiwania połączeń z przerwą, to ma jedną sporą zaletę: oferowane w wyszukiwarce lotów na stronie Ryanaira ceny na pewno nie ulegną zmianie. A można tu trafić na całkiem atrakcyjne oferty. Przewoźnik co jakiś czas organizuje również specjalne promocje, dzięki którym przelot może nas kosztować zaledwie kilka złotych. Aby znaleźć tanie loty na stronie przewoźnika, trzeba przejść do odpowiedniej zakładki, w której można podać maksymalną kwotę, jaką jesteśmy w stanie wyasygnować na bilet ("budget"). Wpisując lotnisko wylotu i pozostawiając puste okienko na miejsce docelowe, uzyskamy listę wszystkich dostępnych lotów w określonym przez nas przedziale cenowym, uszeregowanych od najniższej do najwyższej ceny.

WizzAir: loty za niewielkie pieniądze

Innym popularnym tanim przewoźnikiem jest WizzAir. Loty tymi liniami można uznać za niskobudżetowe, o ile bilety zarezerwujemy odpowiednio wcześnie. Przewoźnik oferuje liczne promocje, w szczególności dla osób często korzystających z jego usług, a także pakiety lotnicze, w tym programy z pakietami zniżek dostosowanych do potrzeb klientów. Nie od dziś wiadomo, że ceny biletów lotniczych rosną w zależności od popytu i stopnia obłożenia lotów, toteż im wcześniej dokonamy rezerwacji, tym mniej zapłacimy. Droższe są loty w sezonie wysokim (dla miejsca docelowego), dlatego lepiej jest planować podróż w sezonie niskim. Na stronie linii lotniczych można skorzystać z wyszukiwarki cen, która wskaże dostępne loty na cały miesiąc. Przewoźnik w swoim serwisie oferuje też mapę planowania podróży, która pomoże porównać ceny lotów do tego samego miasta z wykorzystaniem różnych lotnisk.

Radar lotów

Dla podróżujących samolotami interesującym serwisem może być też radar lotów. Pozwala on na obserwowanie wszystkich znajdujących się w powietrzu samolotów. Wskazuje miejsce, w którym znajduje się maszyna, cel lotu, godzinę startu i lądowania, trasę, a nawet model samolotu. Przed wylotem na egzotyczny urlop można więc z jego pomocą zorientować się, jakie samoloty odlatują i przylatują do interesującego nas miejsca.

Zobacz też: Dlaczego fotele stewardes są ustawione w ten sposób? Chodzi m.in. o bezpieczeństwo pasażerów

Więcej o:
Copyright © Agora SA