Praga: atrakcje. 10 magicznych miejsc na mapie złotego miasta

Praga: atrakcje stolicy Czech sprawiają, że jest ona doskonałym kierunkiem na weekendową ucieczkę od codzienności. Zachwycające zabytki, tradycyjne puby i restauracje, tajemnicze uliczki - przyjmij zaproszenie do miasta i wybierz się w podróż śladami Franza Kafki.

Praga atrakcje ma interesujące, bez względu na to jaką porą roku mamy zamiar ją odwiedzić. Wybitny pisarz Franz Kafka jest prawdziwym symbolem Pragi. Prekursor egzystencjalizmu, autor "Procesu", "Zamku", czy "Ameryki" spędził w Pradze całe swoje życie, a w jego twórczości można odnaleźć topografię miasta nad Wełtawą. Biografia Kafki kreśli kultowe punkty praskiej mapy - Praga co zobaczyć? Oto przewodnik po najciekawszych zabytkach i urokliwych zakątach w samym sercu Europy. 

Praga: co zobaczyć? Stare Miasto to absolutny numer jeden podczas wędrówek po mieście

Na starym mieście przy ulicy U Radnice 5 znajduje się miejsce urodzin pisarza. Rzeczywisty budynek został zniszczony w pożarze, z którego ocalały tylko okazałe drzwi, które następnie zaadoptowano do nowego budynku. Na pamiątkowej tablicy widnieje napis upamiętniający pisarza: Franz Kawka urodził się tutaj 3 lipca 1883 roku. Latem można tu odpocząć w pobliskiej kawiarni. 

Praga jest miejscem godnym odwiedzenia bez względu na porę roku.
Praga jest miejscem godnym odwiedzenia bez względu na porę roku. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Złota Uliczka: Praga. Nie zapomnij, przejść się legendarną ulicą

Legendarną Złotą Uliczkę tworzą małe, kolorowe domki, które w XVI wieku dobudowano do wnęk murów obronnych Zamku Praskiego. Domki na początku były zamieszkiwane przez strzelców, których zadaniem była obrona zamku. Z czasem przejęli je rzemieślnicy, handlarze, na końcu biedni mieszkańcy miasta. Nazwa pochodzi o złotników. Od 1916 roku Złota Uliczka Praga stała się miejscem zamieszkania Kafki, w domu siostry pisarza pod numerem 22 powstało sześć opowiadań oraz zbiór wierszy, za które otrzymał prestiżową Nagrodę Nobla. 

Praga: atrakcje. Synagoga Staronowa 

Kolejny ważny punkt na praskiej mapie Kafki to Synagoga Staronowa. W tym miejscu odbyła się bar micwa młodego Franca, a w każdą rocznicę śmierci zapalana jest pamiątkowa lapa. 

Plac Wacława oraz ulubione kawiarnie pisarza 

Na placu Wacława od 1906 do 1907 roku Franz Kafka pracował jako urzędnik ubezpieczeniowy. W Café Luvre prowadził dyskusje filozoficzne, natomiast Café Arco to ulubiona kawiarnia przyjaciela Kawki - Maksa Broda, który rozsławił twórczość pisarza po jego śmierci.  

Nowy cmentarz Żydowski, czyli miejsce pochówku pisarza

Miejsce pochówku Kawki znajduje się na obrzeżach miasta na nowym cmentarzu Żydowskim. Nagrobek z białego kamienia usytuowany jest w sektorze 21. Kafka został pochowany w rodzinnym grobowcu, gdzie wcześniej spoczęli jego rodzice. Dodatkowo na specjalnej tablicy upamiętniono jego trzy siostry, które zginęły w obozie hitlerowskim.  

Praga: co jeszcze warto zobaczyć? 

Praga słynie też z kultowych miejsc o szczególnej symbolice. Most Karola, Katedra Świętego Wita, zegar astronomiczny - tych miejsc nie można przegapić. 

  • Most Karola na rzece Wełtawie 

Jeden z najważniejszych symboli architektonicznych miasta, łączy dzielnicę Malá Strana i Staré Mesto. Nieopodal mostu można odwiedzić Muzeum Franza Kafki, Muzeum Bedricha Smetany oraz Klementinum. 

  • Zegar astronomiczny 

Podzielony na trzy części: astronomiczną, która prezentuje położenie ciał niebieskich, kalendarzową z kolejnymi miesiącami w postaci ozdobnych medalionów oraz animacyjną z figurkami 12 apostołów. 

  • Katedra św. Wita 

Mroczny symbol miasta, Katedra św. Wita zaliczana jest do grona najpiękniejszych obiektów sakralnych na świecie. Jej niezwykła historia oraz bogate zbiory zabytków przyciągają turystów o każdej porze roku.  

Zobacz też: Zwroty po czesku: które z nich warto znać na wakacjach? Oto krótkie rozmówki czeskie

Więcej o: