Turcja na wakacje? Wybierz się na wymarzone wakacje do kraju pachnącego pomarańczami

Turcja i wakacje to świetne połączenie! Niezapomniane widoki, wspaniałe zabytki, orientalna kultura, doskonałe jedzenie - tu każdy znajdzie coś dla siebie. Już dziś zaplanuj swoje tureckie wakacje!

Kierunek urlopu - Turcja. Wakacje tam do dobry wybór?

Turcja i wakacje? Tak! To jedno z najczęściej wybieranych przez Polaków miejsc na urlop za granicą. Turcja będzie dobrym wyborem zarówno dla singli, par, jak i rodzin wyjeżdżających na wypoczynek z dziećmi. Kraj pod względem turystycznym ma bardzo wiele do zaoferowania. Można zobaczyć przepiękne plaże, nacieszyć się niesamowitym, ciepłym klimatem i zwiedzać niezwykłe miejsca.

Antalya, czyli jeden z najchętniej wybieranych wakacyjnych kurortów

Antalya jest miastem w południowo - zachodniej Turcji. Jest to absolutnie niezwykłe, historyczne miejsce, którego początki szacuje się na rok 150 p.n.e. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych kurortów i w dużej mierze utrzymuje się z turystyki. Można to z łatwością dostrzec, gdy przemierza się miasto podczas pieszych wycieczek. Są tam rzesze turystów, którzy co roku odwiedzają tą malowniczą miejscowość. Samo Stare Miasto potrafi pochłonąć uwagę zwiedzających na co najmniej pół dnia. Wszechobecne kolory i orientalny klimat często zapiera dech w piersiach. Zdecydowanie wartą zobaczenia jest Brama Hadriana, która jest wbudowana w mury miasta i znajduje się między dwoma wieżami. Kolejnym pięknym miejscem jest Minaret Yivli, który szacuje się, że powstał ok. 1230 r. Obok zaś znajduje się antycznego pochodzenia meczet Ulu Camii, który jest uważany za jedną z najstarszych tego typu budowli w mieście. Oczywiście z uwagi na położenie Antalyi, nie można zapominać o porcie - zwłaszcza starej jego części, dzięki której w ogóle to miasto stało się znane. Wśród wodnych atrakcji można też wymienić wodospady Düden, które znajdują się na rzece o tej samej nazwie. Nie można też przeoczyć wizyty w Muzeum Archeologicznym, ponieważ jest ono jednym z największych w Turcji. Warto zobaczyć znajdujące się tam eksponaty o ogromnym znaczeniu historycznym. Wszystkie te atrakcje to jednak tylko ułamek tego, co oferuje Antalya.

Stambuł to miasto jedyne w swoim rodzaju, położone na dwóch kontynentach.Stambuł to miasto jedyne w swoim rodzaju, położone na dwóch kontynentach. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Alanya - co warto zobaczyć?

Alanya położona jest w południowej Turcji. Jest to zdecydowanie kurort nastawiony na przyjmowanie turystów. Jednym z piękniejszych miejsc, które warto zobaczyć jest twierdza Alanya Kalesi. Podobnie Czerwona Wieża, która jest ośmiokątną wieżą obronną, a obecnie pełni rolę Muzeum Etnograficznego.  Niezwykłym miejscem jest Jaskinia Damlatas, zwana również Jaskinią Kapiącego Kamienia, którą odkryto przypadkowo w 1948 r. Jeśli chce się podziwiać widoki Alanyi z lotu ptaka, warto zdecydować się na przejazd kolejką linową Teleferic, która rozpoczyna swoją trasę na plaży Kleopatry a kończy na wzgórzu zamkowym. Również okolice samego miasta zapewniają szereg atrakcyjnych miejsc do zobaczenia, np. Kanion Sapadere czy jaskinia Dim położona obok rzeki o tej samej nazwie. Oczywiście można też korzystać z plaż, rejsów i wielu innych atrakcji, których w Alanyi nie brakuje.

Pamukkale, czyli przepiękne wapienne tarasy, musisz je zobaczyć!

To absolutnie niezwykłe miejsce położone nieopodal miasta Denizli. Miejsce to zyskało swoją popularność z uwagi na znajdujące się tam wapienne tarasy, a także wody termalne, które już w starożytności cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Kąpiele w nich mają poprawiać krążenie, pomagać w walce z nadciśnieniem i artretyzmem. W Pamukkale znajduje się również Basen Kleopatry z niezwykle ciepłą wodą, bo mającą aż 35 stopni. Miejsce to jest niezwykłe, ponieważ po trzęsieniu ziemi na dnie basenu znalazły się kolumny, które niegdyś go okalały. Istnieje również możliwość zanurkowania między nimi. Nie można też zapomnieć, że widoki otaczające to miejsce są tak samo niezwykłe i dodatkowo zwiększają jego atrakcyjność.

"Księżycowa kraina" - Kapadocja

To jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Turcji, które warto zobaczyć. Kapadocja słynie z krajobrazów, które właśnie określane bywają mianem księżycowych. Dlaczego? A to z uwagi na charakterystyczne tereny, na których znajdują się formy tufowe, czyli formy skał składających się głównie z piasku i pyłu wulkanicznego, o porowatej powierzchni. Przybrały one niezwykłe, fantazyjne kształty, które zdecydowanie zachwycają czy to oglądane z poziomu ziemi, czy też z lotu balonem - kolejnej, dostępnej tam atrakcji. Skały te są dość miękkie w obróbce co sprawiło, że powstały tam również podziemne miasta i skalne domy, które dostarczają niezwykłych doznań.

Stambuł - nie możesz go ominąć!

Stambuł to wizytówka Turcji, która choć mocno turystyczna, warta jest zobaczenia. Nie można ominąć cudu architektury o światowym znaczeniu jak Hagia Sophia i położonego po przeciwnej stronie Błękitnego Meczetu. Przechadzając się po samym mieście, koniecznie trzeba dotrzeć do Wielkiego Bazaru, na którym można zobaczyć dzieła sztuki rękodzielniczej i nabyć niezapomniane pamiątki. Bardzo możliwe, że podczas spaceru słychać będzie nawoływania muezzina, co dodatkowo pozwala poczuć orientalny klimat Turcji. Absolutnie niezwykłym i zapierającym dech w piersiach jest pokazy tańca derwiszy. Stambuł jest największym miastem Turcji i zdecydowanie centrum kulturowym i handlowym. Jasne jest, że poznanie wszystkich zakątków wartych odwiedzenia w Stambule jest niemożliwe podczas jednej wizyty.

Zobacz też: Egipt w coraz większym odwrocie. Hitem jest inny kraj. "Za atrakcyjną cenę oferuje najwięcej"

Więcej o:
Copyright © Agora SA