Jeziora Plitwickie - idealne miejsce na urlop! Już dziś zaplanuj wakacje w Chrowacji

Jeziora Plitwickie - gdzie leżą i czy warto tam pojechać? Co jeszcze warto zobaczyć w Chorwacji? Sprawdź już teraz!

Jeziora Plitwickie - gdzie właściwie są położone?

Jeziora Plitwickie, a dokładniej Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się w Chorwacji. Położony jest blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną i powstał w 1949 r. Jest to kompleks aż 16 jezior, które łączą się ze sobą zjawiskowymi wodospadami. Dzielone są na dwa zespoły - Górne i Dolne Jeziora. W parku jest wiele tras, które nadają się do pieszych wędrówek pośród malowniczych krajobrazów. Jeziora połączone są drewnianymi pomostami. Możliwy jest też krótki rejs lub wycieczka pociągiem. Wśród polecanych miejsce nad Jeziorami Plitwickimi, wskazać można:

  • Veliki Slap - najwyższy wodospad w Chorwacji
  • Šupljara cave - jasknia
  • rejs po jeziorze Kozjak
  • spacery drewnianymi pomostami.

Rovinj, czyli piękne miasteczko i cudowne krajobrazy

Można powiedzieć, że jest to włoski akcent w sercu Chorwacji, ponieważ bardzo duży wpływ na jego rozwój miała włoska kultura. Rovinj znajduje się na wybrzeżu Istrii, nad brzegiem morza i bywa nazywane chorwacką Wenecją. Wielu mieszkańców tutaj posługuje się również językiem włoskim, a w regionie jest też wiele miejsc z podwójnym nazewnictwem. Zresztą samo miasteczko bywa nazywane swym włoskim odpowiednikiem - Rovigno. Miejscowość ma niezwykłą duszę i dlatego warto udać się na starówkę, gdzie można zwiedzić pochodzący z XVIII w kościół św. Eufemii. Całość zabudowana jest ciasno i zdecydowanie we włoskim stylu. Wśród miejsc, które warto zwiedzić, wymienić można:

  • Klasztor Franciszkanów
  • bramę miejską, czyli Łuk Balbiego
  • piękne, wąskie, brukowane uliczki
  • Park Zlatni Rt, który jest też rezerwatem przyrody
  • punkt widokowy na Adriatyk oraz latarnia morska
  • Trg Marsala Tita, czyli główny plac miasta.

Zadar - malownicze miasteczko w Chorwacji

Zadar jest miastem, które chyba najczęściej przyciąga turystów ze względu na to, że łączy w sobie atrakcje historyczne i współczesne. Można tam zobaczyć cudowny park z XIX w. Innym zielonym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić, to park królowej Jeleny Madijevka, gdzie znajduje się również punkt widokowy. Miasto leży nad Adriatykiem, więc kolejnym miejscem, gdzie warto się udać, jest port. Rozciąga się z niego niesamowity widok na morze. W pobliżu znajduje się piękna, historyczna brama wjazdowa do miasta - Kopnena Vrata. Spacerując po samym mieście, można zobaczyć niezwykłe, stare, wąskie uliczki. Miasteczko jest turystyczne, więc bywa bardzo tłoczno, a na każdym kroku można zobaczyć kafejki i sklepy z pamiątkami. Nie można też opuścić zwiedzania kościoła św. Donata. W starszych zabudowaniach można dostrzec wpływ rzymskiej kultury. Godne polecenia są też Plac Trg Petra Zoranića, na którym znajduje się rzymska kolumna oraz plac pięciu studni - Trg Pet Bunara, które posiadają niezwykłe zdobienia i pochodzą z XVI w. Nieopodal znajduje się też baszta połączona z murami zwana Wieżą Kapitańską, z której roztacza się cudowny widok na okolicę. No i oczywiście na uwagę zasługuje fenomen Zadaru, czyli Morskie Organy. Wyglądają jak zwykłe betonowe schody na promenadzie, ale ich ułożenie sprawia, że gdy się na nich stanie, szum wiatru i wody brzmi tam zupełnie inaczej.

Jeziora Plitwickie to jedna z największych atrakcji turystycznych w Chorwacji.Jeziora Plitwickie to jedna z największych atrakcji turystycznych w Chorwacji. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Nie możesz tego przegapić - Dalmacja!

Dalmacja to kraina historyczna Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry i znajduje się na wschodnim brzegu Adriatyku. Położenie sprawia, że jednym z najpiękniejszych miejsc jest Riwiera Makarska nad którą rozciągają się góry Biokovo. Stolicą tego obszaru jest miasto Makarska, które ma cudowny ogród botaniczny Kotišina zwany Ogrodem Dwunastu Kwitnących Miesięcy. Z nowoczesnych miejsc, dostarczających niezwykłych wrażeń, jest platforma Skywalk, z której można zobaczyć wyspy dalmatyńskie i półwysep Pelješac. Kolejnymi wartymi odwiedzenia miastami w Dalmacji są Split i Trogir. To pierwsze jest drugim co do wielkości w Chorwacji, a drugie - należy do antycznych miejscowości. Warte zobaczenia są też same wyspy. Choć tu trudno zdecydować się na jednoznaczny wybór, to największą popularnością cieszą się Hvar, Vis i Brac.

Chorwacja i noclegi - zorganizuj wyjazd na własną rękę

Jedno można powiedzieć na pewno, że dobrym wyborem na urlop jest Chorwacja. Noclegi tutaj są bardzo szeroko dostępne. Można szukać ofert od hoteli, przez zajazdy po kwatery prywatne - wszystko zależy od tego, czy cała wycieczka organizowana jest przez biuro podróży, czy też robimy to samodzielnie. Ofert jest bardzo dużo i wybór jest w zasadzie na każdą kieszeń.

Chorwacja - atrakcje do zobaczenia

Jest to przepiękny kraj o malowniczym położeniu, co sprawia, że wybór jest ogromny. Chorwacja ma atrakcje wszelkiego rodzaju - od pięknych widoków, parków, ogrodów botanicznych po historyczne budowle i nowoczesne pomysły na spędzanie wolnego czasu. Niezależnie od miejsca, które się wybierze, zawsze można znaleźć coś dla siebie.

Zobacz też: Chorwacja: gdzie jechać na urlop poza sezonem? Przepis na tanie wakacje, na których wypoczniesz

Więcej o:
Copyright © Agora SA