Największe miasta w Polsce to oczywiście te, które zajmują największą powierzchnię naszego kraju. Na pierwszym miejscu plasuje się Warszawa. Stolica państwa liczy sobie aż 517 kilometrów kwadratowych powierzchni. Miasto to jest położone w centralnej części kraju, dokładnie na Nizinie Środkowomazowieckiej, nad Wisłą. Miastami partnerskimi dla Warszawy są między innymi San Diego, Dusseldorf, Toronto, Buenos Aires, Hamamatsu, Tel Awiw-Jafa, Rio de Janeiro, Madryt czy Paryż.
Kolejnymi pod względem wielkości miastami w Polsce są:
Ludność Polski to grupa osób mieszkających w naszym kraju na stałe, bez znaczenia, czy są to obywatele, czy cudzoziemcy. Obliczając ludność Polski, bierze się też pod uwagę tych, którzy posiadają obywatelstwo polskie, a jednak przebywają poza granicami kraju. W 2021 roku liczba ludności Polski wynosiła 37,75 miliona.
Najdłuższe rzeki w Polsce to te, które wszyscy zwykle doskonale znamy. Na czele rankingu znajduje się Wisła, mierząca 1047 kilometrów. Jest ona jednocześnie najdłuższą rzeką, która uchodzi do Morza Bałtyckiego. Swoje źródło Wisła ma w Baraniej Górze, znajdującej się w Beskidzie Śląskim, na wysokości 1107 metrów n.p.m. Jej ujście znajduje się natomiast w Zatoce Gdańskiej.
Pozostałe, niemal równie imponujące rzeki jak Wisła, to:
Najwyższe góry w Polsce to bez wątpienia Tatry. Ich najwyższym szczytem są Rysy, mające wysokość 2501 metrów n.p.m. Znajdują się one w Tatrach Wysokich, na granicy polsko-słowackiej. Szczyt ma trzy wierzchołki, z czego najwyższy, czyli środkowy, jest położony w całości po stronie słowackiej.
Kolejne co do wysokości góry w Polsce to:
Największe jeziora w Polsce imponują swoją powierzchnią. Pierwsze z nich, Śniardwy, ma 11 340 hektarów rozpiętości. To jezioro polodowcowe znajduje się w Krainie Wielkich Jezior, w dorzeczu Pisy. Jego głębia to 23,4 metra. Na Śniardwach zajmuje się osiem wysp, a największymi spośród nich są: Czarci Ostrów, Szeroki Ostrów, Kaczor i Wyspa Pajęcza. Jezioro to jest połączone z innymi – jeziorem Tuchlin, Mikołajskim, Łuknajno, Białoławki, Tyrkło oraz Roś.
Następne największe jeziora w kraju to:
Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce niepokoją wysokim poziomem smogu. Co roku na liście tych, które mają go w powietrzu najwięcej, przybywają kolejne. Pod koniec 2022 roku najsilniej zanieczyszczonym spośród nich była Nowa Ruda, gdzie średnioroczne stężenie PM 10 (mg2/m3) wynosi 41, a stężenie rakotwórczego benzo[a]pirenu 15. Jest to nieduże miasto zlokalizowane w województwie dolnośląskim, wchodzące w skład aglomeracji wałbrzyskiej.
Kolejne miejsca w tym niechlubnym rankingu zajmują, pod względem stężenia PM 10:
Pod względem stężenia benzo[a]piranu: