Góry Świętokrzyskie - atrakcje, szlaki i noclegi. Poznaj najważniejsze informacje

Góry Świętokrzyskie to jeden z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Planujesz zobaczyć go z bliska? Sprawdź, jakie atrakcje Ci zapewni oraz gdzie w tamtej okolicy będziesz mógł liczyć na nocleg.

Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich

Łysica, zwana także Górą Świętej Katarzyny, stanowi najwyższy spośród szczytów w Górach Świętokrzyskich – liczy sobie 614 metrów n.p.m. Jest zlokalizowana po zachodniej stronie Łysogór i zalicza się ją do Korony Gór Polski, w której jest z kolei najniższym szczytem. Łysica znajduje się na terenie ochrony ścisłej w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

Łysica. Zdjęcie ilustracyjne
Łysica. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Krzysztof Dudzik (User:ToSter) - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8627585

Góra Świętej Katarzyny ma dwa wierzchołki. Wyższy to skalna grań, tworząca wierzchołek wschodni, nazywany Skałą Agaty lub Zamczyskiem. Drugi z wierzchołków jest nieznacznie niższy (613 metrów n.p.m.), a na jego szczycie znajduje się replika pamiątkowego krzyża z 1930 roku. W szczytowych partiach tej góry osiedlają się krogulce, kobuzy oraz orliki krzykliwe.

Łysa Góra – węzeł szlaków turystycznych regionu

Łysa Góra jest drugim szczytem pod względem wysokości w Górach Świętokrzyskich, który osiągnął 594 metry n.p.m. Przez wiele lat nazywało się ją Łyścem, Świętym Łyścem lub Świętym Krzyżem. Jest on objęty ochroną, tak jak inne elementy zaliczające się do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Skalne rumowisko, znajdujące się na szczycie, jest bardzo charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich. Warto wymienić też ścisły rezerwat przyrody, na który składa się las jodłowo-bukowy oraz muzeum parku narodowego. Na Łysej Górze rozpoczyna się niebieski szlak turystyczny, którym można dotrzeć do Pętkowic. Jednocześnie przez to wzniesienie przechodzi także Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego, prowadzący z Gołoszyc do Kuźniaków. Na Łysej Górze mieści się też opactwo benedyktyńskie, owiane wieloma legendami. To od Opactwa na Świętym Krzyżu pochodzą nazwy województwa (świętokrzyskie) i samego łańcucha górskiego (Góry Świętokrzyskie).

Łysa Góra. Zdjęcie ilustracyjne
Łysa Góra. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Krzysztof Dudzik (User:ToSter) - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8627569

Góry Świętokrzyskie: atrakcje

Na pewno warto podczas wyjazdu odwiedzić Góry Świętokrzyskie. Atrakcje związane z tym miejscem są bardzo rozmaite. Wśród tych, o które zadbała natura, warto wymienić chociażby Bukową Górę, będącą najwyższym szczytem Pasma Klonowskiego. Tam wśród drzew dominuje buk zwyczajny, od czego też wzięła się nazwa szczytu. Warto zwrócić uwagę na atrakcyjną, a co najważniejsze, naturalną wychodnię skalną nieopodal. Wyjątkowo stare skały, z których jest utworzona, mają zielonkawą barwę od północnej strony (wszystko to z powodu rosnących w tym miejscu porostów oraz glonów).

Z naturalnych atrakcji warty odwiedzenia jest również rezerwat geologiczny Barcza. To obszar o rozpiętości niemal 15 hektarów, który stworzono w celu ochrony odsłonięć skał osadowych dolnego dewonu. To niezwykle piękne miejsce, w którym znajduje się jeziorko Baryła, otoczone stromymi skalnymi ścianami oraz mieszanym lasem, a także jeziorko Byk, rzadko odwiedzane przez turystów, dlatego nie znajdzie się do niego żadnej wydeptanej ścieżki.

Jakie jeszcze naturalne atrakcje warto poznać?

  • Dąb Bartek;
  • Diabelski Kamień;
  • Dzbaniska-Źródliska w Kapkazach;
  • Góra Chełmowa;
  • Kamieniołom w Wiśniówce.

Jeśli natomiast chodzi o zabytki, na pewno dobrze będzie przyjrzeć się pochodzącemu z XIX wieku dworowi w Przepiórowie, a także dworkowi Stefana Żeromskiego w Ciekotkach. Warto też spojrzeć na osobliwą kapliczkę świętego Franciszka w Świętej Katarzynie, gdzie we wnęce dachu znajduje się figura świętego Franciszka. Równie intrygujące dla zwiedzających mogą być też ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

Góry Świętokrzyskie: szlaki

Jedziesz w Góry Świętokrzyskie? Szlaki, które umożliwią Ci przyjemny spacer, są bardzo zróżnicowane. Jeśli wybierasz się po raz pierwszy w te okolice, możesz wybrać chociażby pieszą trasę, prowadzącą ze Świętej Katarzyny na Łysicę i z powrotem. Droga rozpoczyna się na szlaku czerwonym. Po drodze mija się klasztor bernardynek, a następnie idzie się w stronę bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Podczas spaceru można odwiedzić kilka miejsc pamięci narodowej. A kiedy dotrze się na szczyt, warto nacieszyć się widokiem.

Nieco bardziej wymagającą trasą może być droga rozpoczynająca się w Nowej Słupi, prowadząca przez Łysą Górę i powracająca znów do Łysej Góry. Będziesz się poruszać niebieskim szlakiem. W drodze na szczyt będziesz mijać rzeźbione w drewnie stacje drogi krzyżowej. Najwięcej trudności może sprawić ostatni, dość stromy odcinek przed szczytem. Jeśli po drodze odczujesz zmęczenie, zrelaksuj się na którejś z ławeczek.

Góry Świętokrzyskie: noclegi

Wybierasz Góry Świętokrzyskie? Noclegi, jakie oferuje to miejsce, są dopasowane do wymagań zainteresowanych. Wśród szerokiej oferty możesz wybierać spośród gospodarstw agroturystycznych, dostępnych przez cały rok domków letniskowych, a także pokojów do wynajęcia w licznych pensjonatach. Niektórzy natomiast będą woleli zdecydować się na apartamenty.

Zobacz też: Puszcza Niepołomicka - prawdziwy raj dla rowerzystów i nie tylko [trasy rowerowe, szlaki piesze, Czarny Staw]

Więcej o: