Największe miasta świata. Dlaczego warto je odwiedzić?

Największe miasta świata to tak ogromne skupiska ludności, że trudno to sobie uzmysłowić. Bo czy porafisz wyobrazić sobie, że prawie cała ludność Polski mogłaby się zmieścić na w przybliżeniu 150 razy mniejszym obszarze? Jak to możliwe? Oto 10 największych miast świata.

Największe miasto na świecie. Chongqing deklasuje rywali

Największe miasta świata można podzielić zarówno pod względem powierzchni wyznaczonej granicami administracyjnymi, pod kątem liczby ludności, jak i biorąc pod uwagę zagęszczenie mieszkańców. Trudno więc mówić o jednym rankingu. Biorąc pod uwagę wielkość największym miastem na świecie jest znajdujące się w Chinach Chongqing, które rozciąga się na powierzchni 82 403 km². Jednakże najczęściej klasyfikuje się największe miasta świata pod względem ludności. Oto garść informacji o 10 największych miastach na świecie. Te statystyki aktualizują się najszybciej, ponieważ wszystko zależne jest od migracji ludności i wielu czynników, które się do niej przyczyniają. Tym samym jest wielkie prawdopodobieństwo, ze poniższa lista już za kilka lat może przedstawiać się zupełnie inaczej.

10 największych miast na świecie: ranking

10 największych miast na świecie tworzy tak ogromne skupiska ludności, że często zastanawiamy się czy da się tam w ogóle normalnie funkcjonować. Choć jest to trudne, to wiele osób nie wyobraża sobie innego życia niż poza wielką metropolią.

10. Nowy Jork – USA

Według dostępnych danych Nowy Jork liczy 18 604 000 mieszkańców, a ich liczba ciągle rośnie. Tym samym to miasto otwiera listę dziesięciu olbrzymów. U większości z nas Nowy York przywołuje na myśl Statuę Wolności i wieżowce sięgające chmur, ale zdecydowana większość ludzi przybywa tutaj w poszukiwaniu kariery i za rozrywką.

9. Kair – Egipt

Kair liczy sobie 19 128 000 mieszkańców. Stolicy Egiptu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać i choć nie znajduje się w czołówce największych miast świata pod względem powierzchni, to z uwagi na gęstość zaludnienia niemal nie ma sobie równych. Do tego miasta, jak i samego Egiptu mkną tłumy turystów, by na własne oczy zobaczyć piramidy. Te najstarsze w Dolinie Królów w Gizie liczą sobie nawet 4 500 lat i stanowią jeden z siedmiu cudów świata.

8. Osaka – Japonia

Azja zdecydowanie dominuje listę największych miast na świecie, gdyż to właśnie na jej powierzchni stale rozbudowują się niesłychane metropolie. Tak więc Osaka, czyli niegdysiejsza stolica Japonii wśród tych największych kolosów klasyfikuje się na miejscu ósmym z liczbą 20 337 000 mieszkańców. Osaka słynie nie tylko z targujących się handlarzy. Jest to także miejsce narodzin teatru Kabuki i Bunraku. Największą i zarazem najpopularniejszą wśród turystów atrakcją Osaki jest drugie co do wielkości na świecie oceanarium Osaka Kaiyukan.

Zobacz wideo Niechlubny rekord Bałtyku. Ma największe martwe strefy na świecie

7. Meksyk – Meksyk

Nie, to nie pomyłka. Siódmym, co do liczby ludności miastem na świecie jest miasto o nazwie takiej samej, jak państwo, w którym jest położone. Miasto Meksyk, bo tak właściwie dla rozpoznania jest nazywane liczy sobie 21 157 000 mieszkańców. Dla porównania państwo Meksyk zamieszkiwane jest przez w przybliżeniu 126,7 milionów mieszkańców. W Mieście Meksyk odnaleźć można mnóstwo kontrastów takich jak między innymi chrześcijańskie kościoły czy azteckie świątynie albo nowoczesne zabudowania oraz ruiny prekolumbijskie.

6. Pekin – Chiny

Wracamy do Azji, gdzie na miejscu szóstym na liście największych miast świata pod względem ludności znajduje się Pekin. Populacja Pekinu wynosi 21 240 000 mieszkańców. Niegdyś miasto to było stolicą cesarskich Chin, a następnie Chińskiej Republiki Ludowej, a także centrum kultury i edukacji w kraju. Miasto pomimo rozległej powierzchni na tle innych kolosów wyróżnia się płaskim terenem i regularnymi zabudowaniami.

5. Sao Paulo – Brazylia

Sao Paulo otwiera pierwszą piątkę największych światowych metropolii. Położone w Brazylii miasto zamieszkiwane jest przez około 21 297 000 osób. Niemal wszyscy turyści przyjeżdżający do tego miasta chcą przejść się Aleją Paulisty, nie rzadko porównywanej do Alei Piątej w Nowym Jorku. Przy tej drodze znajdują się najważniejsze instytucje kultury, a także masa innych ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc.

4. Bombaj – Indie

W zestawieniu 10 największych miast na świecie po raz trzeci wracamy do Azji. Bombaj, a właściwie Mumbaj w Indiach zajmuje miejsce czwarte z liczbą ludności stanowiącą w przybliżeniu 21 357 000 osób. To miasto nazywane jest gospodarczą stolicą Indii, słynąc tym samym z wytwarzania najszlachetniejszych materiałów oraz bollywoodzkiej kinematografii. Mumbaj ma po prostu wszystko „naj". To pełne przepychu miasto jest największym miastem w Indiach. 

3. Szanghaj – Chiny

Szanghaj znajduje się na trzecim miejscu i tym samym zajmuje podium największych miast świata pod względem ludności. Zamieszkuje go około 24 484 000 ludzi. Ta ultranowoczesna metropolia śmiało konkuruje z amerykańskimi i europejskimi. Miasto słynie z przemysłu i handlu, gdzie w dzielnicy handlowej poszczycić się może najbardziej ruchliwą ulicą na świecie. Oprócz tego chlubami Szanghaju są również Świątynia Nefrytowego Buddy czy Nabrzeża Bund.

2. Delhi – Indie

Delhi zajmuje drugie miejsce w rankingu największych miast świata. To miasto położone w Indiach i liczące 26 454 000 mieszkańców. Delhi to także oczywiście stolica Indii. Słynie z przemysłu, niezwykłej kultury, rozmaitych galerii i atrakcji, jak na przykład: Czerwony fort, Grobowiec Humajuna, czyli władcy Indii z dynastii Wielkich Mogołów, czy Brama Indii.

1. Tokio – Japonia

I wreszcie na pierwszym miejscu znajduje się Tokio, czyli stolica Japonii. To miasto wielkie i ciasne zarazem ze względu na zagęszczenie. Liczba ludności zamieszkującej Tokio jest niemal równa liczbie ludności całej Polski i wynosi ona 38 305 000. I choć w skali liczby ludności na świecie to nadal niewielka liczba, to sam fakt zagęszczenia zdaje się być trudny do wyobrażania, jeśli samemu się tego nie doświadczy, na przykład wybierając na wycieczkę do Tokio.

Największe miasta w Polsce. Warszawa wciąż bezkonkurencyjna

Gdy mówimy o największych miastach w Polsce to w porównaniu ze wspomnianymi wyżej metropoliami światowymi, znajdują się one daleko w tyle pod względem ilości ludności je zamieszkującej. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło, ponieważ dzięki temu możemy łatwiej funkcjonować w takich miastach. Na podium największych miast w Polsce pod względem liczby ludności niezmiennie pozostają:

  • Warszawa - 1,86 mln osób 
  • Kraków - 800 tys. osób
  • Wrocław - 672 tys. osób. 

Największe miasta świata pod względem ludności. Nikt nie pobije Tokio

Jak już wcześniej wspomniano, w rankingu największych miast pod względem ludności bezkonkurencyjne pozostaje Tokio będące stolicą Japonii. W stosunku do długiej historii kraju Tokio jest stosunkowo młodą stolicą, ogłoszoną dopiero w 1868 w czasie restauracji władzy cesarskiej. Wcześniej funkcję stolicy pełniło Kioto. Z czasem jednak miasto zaczęło się zagęszczać od napływającej ludności i jego obszar przestał wystarczać.

Wśród najbardziej okazałych atrakcji największego miasta na świecie można zobaczyć między innymi Pałac Cesarski z zapierającymi dech ogrodami, najstarszą buddyjską świątynię w Tokio "Senso-ji" czy wieżę telewizyjną Tokyo Skytree i wiele więcej.

Liczba ludności na świecie. Azja najludniejszym z kontynentów

Liczba ludności na świecie niezmiennie od wielu dziesięcioleci ulega zwiększeniu. Coraz częściej podejmowany jest temat problemów związanych z przeludnieniem, a także widmem braku pożywienia dla stale wzrastającej populacji. Nie zmienia to jednak faktu, że największe ilości ludzi zamieszkują Azję - szacuje się, że blisko 4,5 miliarda mieszkańców naszej planety mieszka właśnie na tym kontynencie. Następna w kolejności jest Afryka z nieco ponad miliardem mieszkańców. Podium zamyka Europa, gdzie znajdować ma się około 750 milionów osób. 

Zobacz też: Największy statek świata od lat nie pływa, a do dziś jest niedościgniony. W jego historii zapisał się Polak

Więcej o: