Kraina Wielkich Jezior olśniewa malowniczymi krajobrazami, wśród których dominują zielone lasy i oczywiście rozległe zbiorniki wodne, które powstały w ostatniej fazie zlodowacenia bałtyckiego (około dziesięciu tysięcy lat temu).
Mazury, uznawane za prawdziwy cud natury, posiadają na swoim obszarze około 2600 jezior, skutecznie przyciągając do siebie żeglarzy czy miłośników wędkowania. Region oferuje wspaniałe szlaki wodne, stanowiące ciekawą atrakcję i umożliwiające przeżywanie niezapomnianych przygód. Fani odkrywania szlaków żeglownych mogą odnaleźć tu coś dla siebie, korzystając ze szlaku Mikołajki – Ryn (obejmuje jeziora Tałty i Ryńskie), szlaku Mikołajki – Ruciane-Nida (jeziora Mikołajskie i Bełdany), szlaku żeglarskiego po jeziorze Roś, szlaku po Jeziorze Nidzkim, szlaku żeglarskiego przez jezioro Śniardwy i wielu innych.
Mazury okazują się również wspaniałym miejscem na wypoczynek dla osób, ceniących sobie ciszę i bliskość natury. Podczas pobytu w tym rejonie warto udać się nad najpiękniejsze jeziora, do których, prócz najsłynniejszego jeziora Śniardwy, należą między innymi:
Jezioro Śniardwy to największe spośród polskich jezior, którego powierzchnia wynosi aż 11 340 ha. Jednocześnie okazuje się ono stosunkowo płytkie, ponieważ jego maksymalna głębokość to 23,40 metra, natomiast średnia głębokość – zaledwie 5,80 metra. Warto zauważyć, że na jeziorze Śniardwy niegdyś można było zobaczyć kilka wysp. Obecnie pozostały jedynie dwie.
Śniardwy, będące jeziorem polodowcowym, bywa określane mazurskim morzem. Wyjątkowy akwen sprzyja żeglowaniu, jak i wędkowaniu. Jezioro stanowi dom dla ryb, takich, jak: miętus, okoń, sum, szczupak czy leszcz.
Wilczy Szaniec (Wolfsschanze Masuren) to jedna z ciekawszych atrakcji regionu warmińsko-mazurskiego. Dawna kwatera Adolfa Hitlera skrywana jest między drzewami lasu Gierłoż. W czasach II wojny światowej na jego obszarze został wzniesiony kompleks, obejmujący około osiemdziesięciu budowli, do których należały schrony i baraki.
Wilczy Szaniec to miejsce historyczne, które w latach 1941–1944 służyło jako główna siedziba Adolfa Hitlera oraz Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. Zabytek wojskowy jest chętnie odwiedzany przez turystów, przebywających na Mazurach w sezonie. Chcąc uniknąć długiego stania w kolejce, najlepiej zdecydować się na odwiedziny obiektu w godzinach porannych. Miłośnikom historii zwiedzanie tego miejsca polecane jest obowiązkowo z przewodnikiem – w ten sposób można odkryć wszelkie sekrety, związane z dawną kwaterą dyktatora III Rzeszy.
Kanał Elbląski to prawdziwy zabytek budownictwa wodnego, pochodzący z XIX wieku. Dzięki starannym naprawom i remontom, uwzględniającym zachowanie historycznej formy obiektu, kanał wciąż zachwyca historyczną strukturą, dając przy tym okazję do korzystania z wyjątkowej atrakcji.
Droga wodna, umożliwiająca podziwianie malowniczych krajobrazów, łączy ze sobą obszary Pojezierza Iławskiego i Ostródzkiego z Zalewem Wiślanym. Jej całkowita długość wynosi 131,25 km. Szlak, którego początek ma miejsce w Elblągu, tuż przy rondzie Kaliningrad, można przebyć w około 4,5 godziny (trasa między Elblągiem a Buczyńcem). Podczas przeprawy pasażerowie pokonują zarówno obszary wodne, jak i teren lądowy (statek przemieszcza się dzięki pochylni na specjalnych wózkach), dając możliwość odbycia tzw. rejsu statkiem po trawie.
Mikołajki to jedna z największych atrakcji regionu warmińsko-mazurskiego. Miasto przyciąga do siebie turystów, poszukujących klimatycznych miejsc do zwiedzania i odpoczynku. Ciekawa turystycznie miejscowość, określana często mianem "polskiej Wenecji", tętni życiem szczególnie w okresie letnim, zachęcając do spędzania czasu nad malowniczym jeziorem Mikołajskim. Urlopowicze, którzy zdecydują się zatrzymać na chwilę w tej uroczej miejscowości, zyskają możliwość odwiedzenia wielu okolicznych kawiarni, tawern czy restauracji.
Wioska Żeglarska to jedna z atrakcji, której nie sposób pominąć podczas pobytu w Mikołajkach. Latem uwagę turystów przyciągają wydarzenia muzyczne i festiwale, jak również koncerty muzyki szanty. Wśród organizowanych imprez, warto również zwrócić uwagę na ogólnopolskie regaty żeglarskie. Coś dla siebie znajdą tu także poszukiwacze przygód, gdyż to właśnie Mikołajki okazują się jednym z najlepszych miejsc do rozpoczęcia rejsów po mazurskich jeziorach.
W Mikołajkach czeka też kilka innych atrakcji. Wśród nich należy wymienić Muzeum Reformacji Polskiej, posiadające w swoich zbiorach interesujące eksponaty, obejmujące zabytkowe druki, fotografie.
W malowniczych Mikołajkach mieszczą się też interesujące zabytki architektoniczne. Najważniejszym z nich jest Kościół ewangelicki pochodzący z XIX wieku. Na uwagę zasługuje również Kościół Matki Bożej Różańcowej z dębowymi ołtarzami, jak i Cmentarz Żydowski z 1881, zlokalizowany przy ulicy Dybowskiej.
Zobacz też: Busko-Zdrój - miejscowość sanatoryjna, która ma wiele do zaoferowania nie tylko kuracjuszom