Kobiety i dzieci oddzielone murem od mężczyzn. Na tej plaży we Włoszech poczujesz się jak w XIX wieku

Słyszeliście kiedyś o plaży podzielonej ze względu na płeć? Choć brzmi to trochę starodawnie, takie miejsce wciąż istnieje i - co więcej - przyciąga do siebie masę turystów. Poznajcie historię i zwyczaje włoskiej plaży Pedocin.

Włochy są popularnym kierunkiem wakacyjnym dla turystów, którzy marzą o odpoczynku nad wodą. Miasto Triest w północno-wschodniej części kraju byłoby do tego idealne, gdyby nie pewien szczegół, przez który część rodzin może nie być zadowolona. Tu, na plaży Pedocin, kobiety nie mogą przebywać z mężczyznami. Wszystko przez  wysoki mur, który uniemożliwia wspólne opalanie.

Zobacz wideo Skąd się bierze zmącona woda nad polskim morzem?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na tej plaży kobiety i mężczyźni są oddzieleni murem. Powodem jest historia

Plażę udostępniono mieszkańcom na przełomie XIX i XX wieku, gdy miasto należało jeszcze do monarchii austro-węgierskiej. Było to pierwsze publiczne kąpielisko, jednak w obawie o "nieprzyzwoite zachowania" postawiono na środku mur. Ma on 3 metry wysokości i 74 metry długości. Po jednej stronie jest wejście tylko dla mężczyzn, a po drugiej dla kobiet i dzieci do 12. roku życia. Kiedyś za złamanie przepisów groziły surowe kary. Choć dziś już nie obowiązują, mieszkańcy przestrzegają zasad takiego podziału ze względu na szacunek do tradycji i historii miasta.

Plaża podzielona murem przyciąga mieszkańców. Jak z niej korzystać?

Mur stoi nie tylko na lądzie. Przedłużono go także w wodzie, rozciągając długi sznur z bojkami w taki sposób, aby nikt nie mógł przepłynąć na drugą stronę. Jadąc na wakacje do Triestu, warto wziąć pod uwagę panujące tu zasady i przestrzegać ustalonego podziału. Wynika to nie tylko z tradycji i szacunku, ale również z komfortu plażowiczów. Jak można przeczytać na stronie kierunekwlochy.pl, mur sprawia, że kobiety czują się swobodnie i bez skrępowania mogą opalać się topless. Do 1984 roku wstęp na plażę był bezpłatny, jednak dziś wejście kosztuje 1 euro. Zdecydujecie się na taką atrakcję

Więcej o: