Egipt: przygoda w kraju pełnym słońca. Poznaj tajemnice starożytności i wybierz się na wycieczkę marzeń

Egipt to kraj, który każdy powinien odwiedzić. Miejsce, kuszące tajemnicami sprzed lat, daje nie tylko wspaniałą okazję do odkrywania zabytków starożytnego świata, ale również stwarza świetne warunki do wypoczynku na plażach, nurkowania czy uprawiania sportów wodnych. Jednym z miejsc, szczególnie cieszących się popularnością wśród turystów jest Hurghada.

Egipt: wakacje w królestwie faraonów

Szukasz wyjątkowego miejsca na urlop? Wybierz tajemniczy Egipt. Wakacje tym niezwykłym kraju mogą stać się niezapomnianym przeżyciem i prawdziwą przygodą dla każdego, kto lubi odkrywać ciekawe miejsca na mapie świata. Egipt jest popularnym kierunkiem podróży wśród Polaków, spragnionych słońca, wypoczynku na pięknych plażach czy pasjonatów nurkowania. Najczęściej odwiedzanymi miejscowościami wypoczynkowymi w ojczyźnie faraonów okazują się natomiast Marsa Alam, Sharm El Sheikh i Hurghada.

Egipt. Zdjęcie ilustracyjneEgipt. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Starożytny Egipt: najważniejsze zabytki. Co warto zobaczyć?

Starożytny Egipt pozostawił po sobie wiele pamiątek, które skutecznie przyciągają do siebie turystów. Nie ma osoby, która nie chciałaby zobaczyć na własne oczy wspaniałych piramid, słynnego Sfinksa czy Świątyni w Luksorze. Zabytki, doskonale znane ze zdjęć, warto zobaczyć na własne oczy, zanurzając się przy tym w fascynującym świecie sprzed tysięcy lat.

Jakich zabytków nie można przeoczyć podczas wakacji w Egipcie?

Piramidy w Gizie

Doskonale znane piramidy, Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, zostały wzniesione w miejscowości Giza. Trzem największym budowlą towarzyszą również mniejsze grobowce. Najważniejsza okazuje się jednak piramida Cheopsa, która znalazła się na liście siedmiu cudów świata starożytnego.

Giza. Zdjęcie ilustracyjneGiza. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Wielki Sfinks

Wielki Sfinks, przedstawiający majestatycznego lwa z głową człowieka, również mieści się w Gizie (na terenie kompleksu  słynnych piramid). Jeden z zabytków, które szczególnie kojarzą się z Egiptem, posiada 72 metry długości i 20 metrów wysokości. 

Świątynia Luksorska

Wspaniały zabytek, zlokalizowany nieopodal brzegu Nilu, jest jednym z najpiękniejszych zabytków starożytnego świata. Świątynia Luksorska, znana również jako Świątynia Narodzin Amona, powstała z inicjatywy Amenhotepa III. Zabytek, z którego słynie miasto Luksor, można zwiedzać samemu bądź z przewodnikiem. Podczas wizyty w tym miejscu warto również zwrócić uwagę na średniowieczny meczet Abu al-Haggag, który znajduje się na terenie świątyni. Ciekawą atrakcją jest też ciągnąca się na trzy kilometry Aleja Sfinksów (zlokalizowana między świątyniami w Luksorze i Karnaku).

Aleja Sfinksów. Zdjęcie ilustracyjneAleja Sfinksów. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Jerzy Strzelecki - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3252226

Kompleks świątyń w Karnaku

Trzy kilometry od Luksoru mieści się kompleks starożytnych świątyń w Karnaku. Na jego terenie mieszczą się liczne świątynie, obeliski, kaplice i pylony.

Dolina Królów

Podczas pobytu w Egipcie warto udać się do Doliny Królów – miejsca pochówku faraonów. Grobowce władców wykute w skałach mieszczą się na terenie Teb Zachodnich.

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Egipt: Hurghada

Zaplanuj niezapomniane wakacje i odwiedź zabytkowy Egipt. Hurghada to jedna z ciekawych miejscowości wypoczynkowych, w której warto zatrzymać się podczas urlopu. Miejscowość oferuje wiele ciekawych atrakcji i miejsc noclegowych.

Podczas pobytu w Hurghadzie warto odwiedzić dzielnicę handlową – El Dahar. Z interesujących zabytków należy natomiast zwrócić uwagę na Kościół Koptyjski i największy w mieście meczet –  El Mina. Czas spędzisz też ciekawie wybierając się na promenadę Mamsha lub odwiedzając nowszą część miasta, którą jest Marina (odnajdziesz tam restauracje, kluby, dyskoteki, port jachtowy, a także zlokalizowany nieopodal targ rybny). Poszukując rozrywek udaj się do aquaparku Jungle Aqua Park lub obierz kurs na pustynne safari. Odwiedź też Hurghada Grand Aquarium – niesamowite akwarium, pozwalające poznać faunę i florę Morza Czerwonego. Dla tych, którzy wciąż nie mają dość atrakcji, ciekawą przygodą może ponadto okazać się nurkowanie z wodnymi stworzeniami: płaszczkami, żółwiami i rekinami. Znajdź też chwilę, by poznać trochę lepiej historię Egiptu. Znakomitą ku temu okazję zyskasz udając się do Muzeum Starożytności w Hurghadzie.

Egipt: wycieczki

Odkryj pełen atrakcji Egipt. Wycieczki, oferowane przez biura podróży to doskonała propozycja dla każdego, kto chce wypocząć w odległym kraju, ciesząc się słońcem i pięknymi plażami. Podczas urlopu w tym afrykańskim państwie zyskasz możliwość odbycia rejsu po Nilu, odkryjesz uroki egipskich plaż i zachwycisz się turkusowym morzem z pięknymi rafami koralowymi. Wśród ofert biur podróży odnajdziesz najlepsze propozycje wycieczek dla par, rodzin z dziećmi i singli.

Podczas wycieczki do Egiptu zyskasz okazję odwiedzania piaszczystych plaż, sprzyjających miłemu relaksowi, uprawianiu sportów wodnych i nurkowaniu. Najciekawszymi z nich, są między innymi: Ras Um Sid Beach, Naama Bay, Sahl Hasheesh, Agiba Beach i Sharm El Luli.

Egipt: pogoda. Kiedy najlepiej jechać?

Chcesz odwiedzić Egipt? Pogoda ma znaczenie dla udanych wakacji, dlatego, jeśli szukasz słońca i doskonałych warunków do kąpieli, zaplanuj swoje wakacje na czerwiec, lipiec bądź sierpień. W tym czasie w królestwie faraonów temperatury wynoszą około 34°C-35°C. Prawdziwe upały w Egipcie panują jednak w lipcu i sierpniu – termometr może pokazywać nawet do 40°C.

Sprzyjającym czasem na urlop w Egipcie jest kwiecień, oferujący wiele słońca i temperatury wynoszące około 28°C. Pogoda będzie Ci też dopisywać w maju – w tym czasie możesz liczyć na 31 słonecznych dni i temperaturę, osiągającą do 31°C.

Najchłodniejszymi miesiącami są natomiast grudzień, styczeń, luty i marzec. Najwyższą temperaturą, jaką możesz dostrzec na termometrach w grudniu i lutym jest 20°C. Nieco chłodniejszy okazuje się natomiast styczeń – w tym miesiącu temperatura dochodzi do 19°C. Cieplejszym miesiącem jest marzec, szczególnie jego połowa. W tym czasie temperatura może wzrastać nawet do 29°C, noce stają się cieplejsze, a wiatr wieje słabiej.

Zobacz też: Chorwacja: gdzie jechać na urlop poza sezonem? Przepis na tanie wakacje, na których wypoczniesz

Więcej o:
Copyright © Agora SA