Kreta, czyli wyspa cudów. Co warto wiedzieć wybierając się na wakacje do Grecji?

Kreta to największa wyspa należąca do Grecji. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów m.in. dlatego, że skrywa wiele tajemnic i ciekawostek jak np. odkryte ślady człowieka sprzed ponad 5 milionów lat! Co jeszcze sprawia, że to miejsce jest tak atrakcyjne?

Kreta: raj na Ziemi? Wybierz się na wakacje, a przekonasz się sam!

Kreta to piąta pod względem powierzchni wyspa na Morzu Śródziemnym. Jej linia brzegowa liczy 1040 km. Największym miastem na wyspie jest Heraklion, pełni ono także funkcję reprezentacyjną i jest siedzibą władz. Wyspę tworzy mocno zróżnicowany krajobraz: od szerokich, piaszczystych plaż, przez tereny porośnięte bujną roślinnością aż po zaśnieżone szczyty. Same wybrzeża przeplatają ze sobą plaże i skaliste brzegi. Tutejszy klimat jest mieszanką cech umiarkowanych z subtropikalnymi. Latem bywa więc gorąco, ale zdarzają się chłodne zimy. Roślinność bujnie kwitnie w wilgotniejszych rejonach, natomiast im bliżej brzegu, tym jest bardziej skąpa. Śnieg pokrywa górskie szczyty od listopada do maja.

Kreta: pogoda na wyspie z pewnością Cię nie zawiedzie

Na tej wyspie bywają suche lata i deszczowe zimy. Średnia ilość opadów w roku to około 478 mm na metr kwadratowy. Średnia roczna temperatura wynosi 22 stopnie Celsjusza. W okolicy od czerwca do początku września na Krecie słupki rtęci dochodzą do 26-28 stopni, natomiast grudniu, styczniu i lutym, kiedy jest najzimniej, spadają do 16-8 stopni. W górach temperatury spadają poniżej zera, stąd te czapy śniegu na szczytach. Niemniej jednak w okresie wysokiego sezonu wakacyjnego pogoda na Krecie jest niemalże gwarantowana, co z pewnością przekłada się na decyzje klientów biur podróży, którzy chętnie wybierają właśnie ten kierunek na swój letni odpoczynek.

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Kreta: atrakcje, które musisz zobaczyć

Kreta naturalnie oferuje atrakcje takie jak: plażowanie, morskie kąpiele, górskie wyprawy i zimowe sporty. Temperatura wody na Krecie waha się między 16°C w styczniu, a 25°C w sierpniu. Można się więc pluskać w morskiej pianie niczym Afrodyta niemal bez przerwy. W górach Idi na Krecie najpopularniejszymi szczytami są Mount Ida (2 456 m), Spathi (2 148 m) i Mounth Kedros (1 777 m). Turyści przybywają tam, by poszusować na nartach zjazdowych, wspiąć się na szczyt, odwiedzić jaskinie, klasztor, aż w końcu zobaczyć z bliska wąwóz.

Największymi atrakcjami na Krecie są ponadto:

  • Knossos wraz z pałacem Króla Minosa, który, jak głosiła legenda, w podpałacowym labiryncie miał zamknąć minotaura, czyli człowieka z głową byka,
  • Heraklion wraz z Portem Weneckim, 
  • muzeum archeologiczne, w którym zgłębić można kulturę minojską,
  • wenecka twierdza Koules,
  • plac Eleftherias.

Kreta: wakacje pełną parą!

Chcąc spędzić aktywne wakacje na Krecie, warto przygotować się na długie godziny zwiedzania, a tym samym zabrać wygodne obuwie, czapkę lub chustkę na głowę, przewiewne ubranie i prowiant na długą wędrówkę. Przydać mogą się także kijki trekkingowe. Dla tych, którzy wolą szybsze i wygodniejsze zwiedzanie z pewnością nie zabraknie możliwości wypożyczenia samochodu. Zawsze można, zamiast podążać własnymi szlakami, skorzystać z ofert miejscowych biur podróży. Miejscowe oferty z dużym prawdopodobieństwem mogą być tańsze niż te oferowane przez naszego touroperatora. Jednak tutaj ciekawostka, że w kwestii cen z roku 2023, koszty życia na Krecie jest o 37% wyższy niż w Polsce.

Kreta: Grecja jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów

Kreta choć znajduje się w Europie, to położona jest na środku przecinających się dróg między Europą, Azją i Afryką. Nieopodal położona jest słynna Peloponez, Na tej greckiej wyspie znajdują się aż trzy lotniska, z których łatwo można dostać się do każdej jej części. Kreta i Grecja jako całość jest bardzo często kierunkiem wakacyjnym wybieranym przez Polaków. Od lat niezmiennie zainteresowanie wakacjami w tym rejonie jest bardzo duże - zwykle walka o palmę pierwszeństwa rozgrywa się między Gracją a Turcją.

Balos: Kreta oferuje turystom niesamowite widoki

Wisienką na torcie jeśli chodzi o zwiedzanie Krety jest leżąca na północno-zachodnim jej krańcu laguna Balos. Cechują ją urokliwe plaże, miejscami pokryte słynnym różowym piaskiem i piękne, błękitne, a zarazem płytkie i ciepłe wody. Sprzyjają one nie tylko kąpielom, ale i wodnym przechadzkom w głąb morza. O ile dno tutaj jest wyściełane miękkim i delikatnym, masującym stopy piaskiem, to aby zejść na Balos przyda się wygodne obuwie, zdecydowanie lepsze niż klapki.

Na Balos można dostać się samochodem albo skorzystać z rejsu statkiem. Ceny za rejs w obie strony, włączając w to oczywiście wejściówki do laguny to średni koszt dla dorosłego w kwocie 25 euro, (dzieci zwykle za połowę tej ceny). Niekiedy najmłodsi mogą płynąć za darmo. Za 10 euro można na miejscu wypożyczyć dwa leżaki.

Zobacz też: Plaża Elafonisi to najbardziej znana plaża na Krecie i jedna z najpiękniejszych w całej Grecji

Więcej o:
Copyright © Agora SA