Pociąg do Chorwacji - dwie najpopularniejsze opcje. Niestety tylko z przesiadką

Pociąg do Chorwacji? Najczęściej wybieramy się do tego kraju samochodem lub samolotem. Wiele osób liczy jednak, że konkurencyjną ofertę przedstawi kolej. Co trzeba wiedzieć o takim rozwiązaniu?

Pociąg Polska - Chorwacja? Wciąż czekamy na połączenie

Pociąg Polska-Chorwacja mógłby być bardzo ciekawym rozwiązaniem. W gruncie rzeczy jest to propozycja, której bardzo wiele osób oczekuje. Nie obywa się jednak bez problemów. Chorwacja leży ok. 1000 km od Polski. Czy to wiele? Raczej nie, ale i tak podróż zajmuje masę czasu. W przypadku wyboru samochodu jako środka lokomocji będzie to z pewnością powyżej 10 godzin. Postawienie na samolot także nie jest rozwiązaniem idealnym, bo wprawdzie sam lot będzie trwał o wiele krócej, ale czas spędzony na lotniskach i związany z dojazdami także trzeba tu uwzględnić.

Polscy turyści odwiedzają przy tym Chorwację bardzo chętnie. W 2022 r. było to ponad 1 milion osób z naszego kraju, które odwiedziły leżący nad Adriatykiem kraj. Niestety, ale coroczne nadzieje na transport kolejowy z Krakowa do Rijeki lub Splitu spełzają na niczym. Czy to koniec marzeń o dotarciu do Chorwacji pociągiem? Nie, ale będzie to dłuższa i bardziej skomplikowana droga.

Pociąg Kraków - Chorwacja? Tak, ale przez Pragę do Rijeki

Co z pociągiem Kraków - Chorwacja? Nieco optymizmu dla polskich turystów pojawiło się w związku z tym, że czeski przewoźnik RegioJet już rok wcześniej uzyskał zgodę Urzędu Transportu Kolejowego na uruchomienie stosownych połączeń. Z Krakowa miały więc wyruszyć pociągi do Splitu i Rijeki. Pojawiły się nawet plany, że skład miałby wyruszać ze stolicy Małopolski w poniedziałki, środy i piątki o godz. 16.30 po to, by dotrzeć do Rijeki po godz. 8.00, zaś do Splitu po 12. Niestety, ale 2023 rok będzie kolejnym, w którym kursy nie zostaną uruchomione. Nie wiadomo co stoi za taką decyzją. 

Jak dojechać z Polski do Chorwacji? Można to zrobić jedynie pod warunkiem, że wcześniej udamy się do Pragi. Ze stolicą Czech mamy już o wiele lepsze połączenie. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Pociąg Kraków - Split i Rijeka. Kiedy będzie dostępny?

Pociąg z Krakowa do Splitu i Rijeki nie ruszy także w najbliższe wakacje. Czeski przewoźnik RegioJet nie podał tu w zasadzie żadnych uzasadnień. Wydane pozwolenie pozwala mu na obsługę odpowiedniego odcinka trasy do 2026 r. Możliwe więc, że lepsze informacje dla polskich turystów pojawią się wraz z początkiem 2024 r. Nie ma tu jednak dotychczas żadnych konkretów. 

Pociągiem do Chorwacji? Podstawowe kwestie

Pociągiem do Chorwacji? Brak bezpośredniego połączenia sprawia, że można wybrać jedną spośród dwóch najpopularniejszych opcji: zdecydować na podróż z przesiadką lub dojechać do Pragi inaczej, choćby autobusem. Do samej Pragi można dojechać składami jadącymi z Warszawy, Przemyśla i Krakowa. Warto sprawdzić szczegóły, bo w niektórych przypadkach można się dosiąść na trasie - np. w Katowicach, Sosnowcu, Tarnowie lub właśnie Krakowie. Nie zawsze jednak będzie możliwe bezpośrednie zgranie tych pociągów z tym, który odjeżdża z Pragi do Rijeki i Splitu.

Pociąg do Chorwacji - cena

Ile kosztuje wyjeżdżający z Pragi pociąg do Chorwacji? Cena uzależniona jest od tego, jaką wersję wybierzemy. Różnice dotyczą także tego, w jakiej części sezonu chcemy się wybrać nad Adriatyk i jak wielkie jest obłożenie pociągu. Co do zasady trzeba liczyć na wydatek:

  • od 45.90 do 62,90 euro za bilet normalny w wagonie bezprzedziałowym;
  • od 39,10 do 46 euro za bilet ulgowy w wagonie bezprzedziałowym;
  • od 62,90 do 87,90 euro za bilet normalny w przedziale sypialnym;
  • od 53,60 do 67.40 euro za bilet ulgowy w przedziale sypialnym.

Zobacz też: Latarnie morskie na świecie: najwyższe, najstarsze i najpiękniejsze. Rekordzistka ma aż 133 m

Więcej o:
Copyright © Agora SA