"Wichrowe Wzgórza" 60 km od Warszawy. Wrzosowiska rozciągają się tu na ponad 400 hektarów

O tym miejscu mało kto wie, choć znajduje się zaledwie 60 km od stolicy. Niezwykłe wrzosowiska, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Poczujesz się tu jak w bajce i zakochasz w imponujących widokach rodem z powieści "Wichrowe Wzgórza".

Zielone pola pokryte fioletowo-różowymi kwiatami to nie jest widok, który od razu kojarzy się z Polską. Takie krajobrazy mogliśmy oglądać m.in. w "Wichrowych wzgórzach" które opowiadają o historii dziejącej się w Anglii. Jeśli chcesz poczuć się jak w romantycznej powieści, nie musisz wcale lecieć w dalekie strony. Wystarczy, że odwiedzisz Mostówkę, oddaloną od Warszawy o zaledwie 60 km.

Zobacz wideo Wrzos hodowany w domu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, co powinieneś zrobić

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polskie wrzosowisko zapiera dech w piersiach. Gdzie leży Mostówka?

Mostówka to jedno z największych polskich wrzosowisk, rozciągające się na terenie ponad 400 hektarów. Znajduje się w gminie Zabrodzie, na obszarze wydm Lucynowsko-Mostowieckich, a z Warszawy dojedziesz tam samochodem w zaledwie 40 minut. Wrzosowisko jest efektem wielkiego pożaru lasów w 1993 roku. Spłonęło tu mnóstwo drzew, a na ich miejsce wyrosły wrzosy i mącznica lekarska. Kwiaty w różnych odcieniach fioletu rozciągają się tu po horyzont, tworząc piękny, wielobarwny dywan. Wrzosy kwitną na przełomie sierpnia i września, dlatego najlepiej odwiedzić to miejsce jesienią.

 

Jak dojechać do Mostówki? Pamiętaj o zasadach, jakie panują na wrzosowiskach

Co ciekawe, wrzosowisko w Mostówce nie jest największym w Polsce. Największe pola wrzosów znajdują się w województwie zachodniopomorskim w Rezerwacie przyrody Diabelskie Pustacie. Mostówka jest jednak o tyle atrakcyjne, że znajduje się na wydmach, a piasek w tym miejscu jest bardzo pożądany przez szklarzy. Jeśli chcesz wybrać się tu samochodem, wystarczy jechać drogą S-8. Podróż pociągiem będzie nieco dłuższa. Zajmie około godziny i konieczna będzie przesiadka w Tłuszczu. Gdy dotrzesz do Mostówki pamiętaj o zasadach, których należy przestrzegać na wrzosowisku. Obszar jest objęty programem Natura 2000, a rosnące tu rośliny znajdują się pod ochroną. Z tego powodu nie można ich deptać ani zrywać. Warto o tym pamiętać w trakcie zwiedzania i pozowania do zdjęć.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.