Zamki w Polsce. Najpiękniejsze z nich znajdziesz w różnych częściach kraju

Zamki w Polsce - gdyby szukać atrakcji zgodnie łączących różne kategorie turystów, to warto pomyśleć właśnie o nich. Budowle z różnych epok lub ich pozostałości wciąż przyciągają - nie tylko swoją historią.

Zamki w Polsce, czyli ważne atrakcje turystyczne

Zamki w Polsce stanowią nie tylko element dziedzictwa historycznego, bo związane są z wielkimi rodami, istotnymi wydarzeniami lub procesami, ale wpisują się także w krajobraz. Można wręcz zaobserwować trend w turystyce, który jest związany właśnie z chęcią odwiedzenia możliwie dużej liczby starych budowli tego typu. 

Zamki w Polsce - mapa

Co zrobić, by odwiedzić jak największą liczbę zamków w Polsce? Mapa tego typu budowli będzie tu bardzo pomocna. Oczywiście trudno nawet myśleć o tym, by można było osobiście poznać je wszystkie - liczba zamków, grodów obronnych i ich pozostałości jest w naszym kraju bardzo duża. 

Zobacz wideo Środek Europy znajduje się na Podlasiu. To tu urodził się ks. Jerzy Popiełuszko i zjemy najlepsze kartacze

Zamki na Śląsku: Zamek Czocha

Bardzo liczne zamki na Śląsku niewątpliwie warte są wizyty. Przykładem może być dolnośląski Zamek Czocha. Najstarsze części budowli położonej w powiecie lubańskim pochodzą z XIII w. Na wygląd zamku wpłynęły jednak decydująco liczne przebudowy podejmowane w kolejnych wiekach. Równie zawiła była historia budowli - jej początki skryte są w pomroce dziejów i nie do końca wiadomo czy stoją za nimi Piastowie, czy też czescy Przemyślidzi. Obecnie jest to miejsce popularne, które łączy ciekawą przeszłość z otwarciem na zwiedzających. Odbywają się tu także tematyczne wydarzenia i ciekawe eventy. 

Zamek Czocha. Zdjęcie ilustracyjneZamek Czocha. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Zamki w Wielkopolsce: Kórnik

Zamki w Wielkopolsce? Z pewnością można tu wskazać obiekty zamkowo-pałacowe w Rydzynie czy Rogalinie. Bezsprzecznie pomnikiem polskiej historii i kultury jest jednak zamek w Kórniku. Chociaż początki budowla ma w średniowieczu, to jej obecny wygląd zawdzięczamy XIX stuleciu. Zamek związany z rodami Górków i Działyńskich, jest siedzibą Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk. Jest to jedna z najstarszych bibliotek w naszym kraju. To tutaj znajduje się 30 tys. starych druków i 15 tys. rękopisów - m.in. należących do Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. 

Zamek w KórnikuZamek w Kórniku Autorstwa Kagor1 - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28278462

Zamki - Małopolska. Nie tylko Wawel

Które zamki w Małopolsce warto poznać? Oczywiście jako pierwszy często wymieniamy Wawel. Z pewnością jest to wyjątkowe miejsce dla polskiej historii, ale tutaj warto zaproponować także zamek w Ojcowie. Budowla powstała bardzo dawno, bo za czasów Kazimierza Wielkiego. Nadano jej ważną rolę: miała być jednym z filarów umocnień granicznych zwanych ''systemem orlich gniazd''. W późniejszych wiekach miejsce to było związane m.in. z królową Boną. Chociaż budowla uległa degradacji w XIX stuleciu, to potem przeprowadzono ograniczone prace konserwacyjne. Dzisiaj cenne są przede wszystkim wieża bramna i stołp. Można stąd podziwiać panoramę okolicy i Ojcowskiego Parku Narodowego. 

Zamek w Ojcowie. Zdjęcie ilustracyjneZamek w Ojcowie. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Najpiękniejsze zamki w Polsce: je również warto odwiedzić

Które jeszcze najpiękniejsze zamki w Polsce warto odwiedzić? Z pewnością warto uwzględnić na trasach swoich podróży:

  • zamek krzyżacki w Malborku - budowla należąca dawniej do potężnego zakonu to kompleks liczący sobie 143591 m². Wznoszono go od 1280 r. Zespół zamkowy obejmuje Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO;
  • Wawel - miejsce szczególne dla narodowej historii i kultury;
  • zamek w Mosznej - z 365 pomieszczeniami i 99 wieżami prezentuje się znakomicie;
  • zamek Książ w Wałbrzychu - trzeci co do wielkości w Polsce; zachwyca także wnętrzami i ogrodami;
  • zamek w Niedzicy - wzniesiony przez Węgrów, prezentuje się wyjątkowo malowniczo, stojąc na wzgórzu nad brzegiem Dunajca;
  • zamek w Lidzbarku Warmińskim - sięgający korzeniami do XIV stulecia. 

Zobacz też: Dolinki Krakowskie - 160 mln lat temu na tych terenach znajdowało się ciepłe morze, teraz kuszą pięknymi widokami

Więcej o:
Copyright © Agora SA