Zamki w Polsce stanowią nie tylko element dziedzictwa historycznego, bo związane są z wielkimi rodami, istotnymi wydarzeniami lub procesami, ale wpisują się także w krajobraz. Można wręcz zaobserwować trend w turystyce, który jest związany właśnie z chęcią odwiedzenia możliwie dużej liczby starych budowli tego typu.
Co zrobić, by odwiedzić jak największą liczbę zamków w Polsce? Mapa tego typu budowli będzie tu bardzo pomocna. Oczywiście trudno nawet myśleć o tym, by można było osobiście poznać je wszystkie - liczba zamków, grodów obronnych i ich pozostałości jest w naszym kraju bardzo duża.
Bardzo liczne zamki na Śląsku niewątpliwie warte są wizyty. Przykładem może być dolnośląski Zamek Czocha. Najstarsze części budowli położonej w powiecie lubańskim pochodzą z XIII w. Na wygląd zamku wpłynęły jednak decydująco liczne przebudowy podejmowane w kolejnych wiekach. Równie zawiła była historia budowli - jej początki skryte są w pomroce dziejów i nie do końca wiadomo czy stoją za nimi Piastowie, czy też czescy Przemyślidzi. Obecnie jest to miejsce popularne, które łączy ciekawą przeszłość z otwarciem na zwiedzających. Odbywają się tu także tematyczne wydarzenia i ciekawe eventy.
Zamki w Wielkopolsce? Z pewnością można tu wskazać obiekty zamkowo-pałacowe w Rydzynie czy Rogalinie. Bezsprzecznie pomnikiem polskiej historii i kultury jest jednak zamek w Kórniku. Chociaż początki budowla ma w średniowieczu, to jej obecny wygląd zawdzięczamy XIX stuleciu. Zamek związany z rodami Górków i Działyńskich, jest siedzibą Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk. Jest to jedna z najstarszych bibliotek w naszym kraju. To tutaj znajduje się 30 tys. starych druków i 15 tys. rękopisów - m.in. należących do Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.
Które zamki w Małopolsce warto poznać? Oczywiście jako pierwszy często wymieniamy Wawel. Z pewnością jest to wyjątkowe miejsce dla polskiej historii, ale tutaj warto zaproponować także zamek w Ojcowie. Budowla powstała bardzo dawno, bo za czasów Kazimierza Wielkiego. Nadano jej ważną rolę: miała być jednym z filarów umocnień granicznych zwanych ''systemem orlich gniazd''. W późniejszych wiekach miejsce to było związane m.in. z królową Boną. Chociaż budowla uległa degradacji w XIX stuleciu, to potem przeprowadzono ograniczone prace konserwacyjne. Dzisiaj cenne są przede wszystkim wieża bramna i stołp. Można stąd podziwiać panoramę okolicy i Ojcowskiego Parku Narodowego.
Które jeszcze najpiękniejsze zamki w Polsce warto odwiedzić? Z pewnością warto uwzględnić na trasach swoich podróży: