Góry Stołowe - atrakcje i specyfika. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić to miejsce

Góry Stołowe być może nie należą do najwyższych, ale ich specyficzna uroda sprawia, że chce się do nich wracać. Szczeliniec Wielki i Park Narodowy Gór Stołowych to tylko niektóre z tutejszych atrakcji.

Góry Stołowe - podstawowe informacje

Góry Stołowe są pasmem górskim w łańcuchu Sudetów Środkowych. Wypiętrzyły się 30 milionów lat temu, stanowią ciekawy przykład nietypowych dla Europy gór płytowych. Część z nich leży na terytorium Czech, w Polsce rozpościerają się na terenach powiatów wałbrzyskiego i kamiennogórskiego. Z czym najbardziej kojarzone są Góry Stołowe? Charakterystyczne dla nich są skalne labirynty, które tworzone są przez formacje skalne o nietypowych kształtach. Zaletą jest również fakt, że chociaż tutejsze szlaki liczą sobie nawet ok. 100 km, to wiele z nich nie należy do przesadnie trudnych. To zaś sprawia, że cuda natury Gór Stołowych są na wyciągnięcie ręki także dla osób mniej doświadczonych w górskich wędrówkach. 

Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt

Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki, który liczy sobie 922 m wysokości i zyskał sobie w dziejach także kilka innych nazw. Góra leży na terenie PN Gór Stołowych i jest charakterystyczny z powodu widocznego z oddali trapezoidalnego bloku skalnego na szczycie. 

Góry Stołowe. Zdjęcie ilustracyjneGóry Stołowe. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Zwietrzała i popękana powierzchnia szczytu skrywa liczne formy skalne, które są charakterystyczne właśnie dla Gór Stołowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie atrakcje, jak:

  • Wielbłąd
  • Mamut
  • Słoń
  • Kwoka
  • Małpa
  • Pies
  • Żółw
  • Sowa
  • Fotel Pradziada.
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Błędne Skały - Karłów

Błędne Skały między Karłowem a Kudową-Zdrojem również są bardzo mocno kojarzone z górami stołowymi. Prawdziwe skalne miasto jest tu tworzone przez bloki skalne położone na wysokości 853 m n.p.m. Dawniej nazywano je Wilczymi Dołami. Według tutejszych legend miały być tworzone przez Liczyrzepę, czyli karkonoskiego ducha gór. 

Góry Stołowe - atrakcje. Co jeszcze warto zobaczyć?

Jakie jeszcze atrakcje czekają w Górach Stołowych? Położenie na czesko-polskim pograniczu mocno odbiło się na dziejach tych terenów. Ziemia Kłodzka musiała być fortyfikowana, czego dowodem są pozostałości średniowiecznych zamków. Tutaj też spadały najazdy husytów, w XIX w. zaś rozwinęła się turystyka uzdrowiskowa.

Góry Stołowe. Zdjęcie ilustracyjneGóry Stołowe. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Obecnie bardzo chętnie odwiedzane są:

  • atrakcje Parku Narodowego Gór Stołowych;
  • Wambierzyce zwane śląskim Jeruzalem;
  • Kaplica Czaszek w Czermnej;
  • Skansen budownictwa sudeckiego w Pstrążnej;
  • Dworek Chopina w Dusznikach-Zdroju;
  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Oczywiście Góry Stołowe są uważane za bardzo dobre miejsce dla amatorów wspinaczki. Zimą z pewnością będą zadowoleni także miłośnicy różnych odmian narciarstwa. 

Góry Stołowe - noclegi

Co z noclegami w Górach Stołowych? Okazuje się, że dość szybki rozwój tutejszej turystyki sprawił, że miejsc do spania i niezbędnej infrastruktury nie zabraknie. Według ofert dostępnych na portalach branżowych czołowe miejscowości leżące w pobliżu oferują od kilkudziesięciu do kilkuset miejsc noclegowych. Najlepiej wypada pod tym względem Polanica-Zdrój, gdzie szacuje się ponad 300 miejsc na noclegi. Na podium znajdują się też Kudowa-Zdrój (prawie 200 miejsc) i Duszniki-Zdrój (ok. 180 noclegów). Oczywiście miejsca można też rezerwować w mniejszych ośrodkach. 

Zobacz też: Puszcza Niepołomicka - prawdziwy raj dla rowerzystów i nie tylko [trasy rowerowe, szlaki piesze, Czarny Staw]

Więcej o:
Copyright © Agora SA