10 najmniejszych państw świata. Sprawdź, jakie kraje zajmują najmniejsze powierzchnie

10 najmniejszych państw świata to bardzo ciekawy ranking. Niewielka powierzchnia wcale nie świadczy, że kraje te nie mają nic ciekawego do zaoferowania. Wręcz przeciwnie! Często są miejscami unikatowymi, do których chętnie i tłumnie przybywają turyści. Najmniejsze państwa świata kryją w sobie wiele ciekawostek. Warto więc je poznać i dowiedzieć się nieco więcej na ich temat. Usiądź wygodnie i udaj się w wirtualną podróż po najmniejszych państwach świata.

Najmniejsze państwa świata kryją w sobie wiele ciekawostek. Warto więc je poznać i dowiedzieć się nieco więcej na ich temat. Usiądź wygodnie i udaj się w wirtualną podróż po najmniejszych państwach świata.

Najmniejsze państwa świata — ranking 10 najmniejszych państw według powierzchni

Najmniejsze państwa świata według powierzchni to:

 1. Watykan - 0,44 km²
 2. Monako - 2,02 km²
 3. Nauru - 21,3 km²
 4. Tuvalu - 26 km²
 5. San Marino - 61 km²
 6. Lichtenstein - 158 km²
 7. Wyspy Marshalla - 181 km²
 8. St. Kidds i Nevis - 261 km²
 9. Malediwy - 289 km²
 10. Malta - 316 km²

Najmniejsze państwo świata leży 25 km od Radomia!

Najmniejsze państwo świata leży w Polsce i ma ok. 2 tys. metrów kwadratowych. Brzmi abstrakcyjnie? Kabuto, bo o nim mowa, to samozwańcze państwo założone przez Mieszka Makowskiego. Jest położone na prywatnej działce i istnieje od 2015 r. Nie jest państwem oficjalnie uznanym, ale trzeba przyznać, że zgromadziło dosyć pokaźną liczbę zadeklarowanych obywateli tj. ok. 15 tys. Jego nazwa pochodzi z języka japońskiego i oznacza "hełm". Kabuto nie jest oczywiście jedynym najmniejszym państwem świata, które oficjalnie nie jest uznawane za suwerenne. W 1967 r., na opuszczonej platformie przeciwlotniczej na Morzu Północnym zostało utworzone państwo o nazwie Sealand. Jego założycielem był emerytowany major Paddy Roy Bates. Wymiary Sealandu to 40 × 140 metrów, zaś powierzchnia, jaką zajmuje wynosi 550 metrów kwadratowych. Można powiedzieć, że wśród samozwańczych mikropaństw, Sealand ma naprawdę ciekawą i dosyć bogatą historię. Kanwą powstania jednego z najmniejszych państw świata, była nielegalnie prowadzona przez Batesa stacja radiowa. Bates za prowadzenie stacji został ukarany grzywną przez sąd brytyjski, ale chcąc kontynuować swoją działalność, znalazł miejsce na morzu, które oficjalnie nie podlegało pod jurysdykcję brytyjską. Osiadł tam ze swoją rodziną i ogłosił się księciem. Warto wspomnieć, że w latach 70. XX wieku księstwo Sealand otrzymało konstytucję, hymn i flagę, a nawet używało własnej monety — dolara sealandzkiego. W swojej historii Sealand ma nawet zamach stanu, którego próbował dokonać wygnany z państwa były premier Alexander Achenbach. Państwo Sealand utrzymywało się z emisji znaczków, monet, z czasem zaczęło również sprzedawać własne paszporty.

Zobacz wideo Sylwia Bomba radzi, jak przygotować dziecko do podróży

Najmniejsze uznane państwo świata jest kilkaset tysięcy razy mniejsze od Polski 

Najmniejsze uznane państwo to oczywiście Watykan. Kraj ten jest ponad 700 tys. razy mniejszy od Polski! Działa na wyobraźnię? Co jeszcze warto wiedzieć o najmniejszym państwie świata? Watykan jest najsłynniejszym na świecie centrum religijnym, a jego mieszkańcy są w głównej mierze stanu duchownego. Słynie także z bogatej oferty kulturalnej, w związku z czym gości rokrocznie ok. 6 mln turystów. Bazylika św. Piotra jest drugim co do wielkości kościołem na świecie. Jest to więc miejsce unikatowe i atrakcyjne turystycznie, nie tylko dla pielgrzymów. Na czele najmniejszego państwa świata stoi papież, który sprawuje najwyższą władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Co ciekawe — Watykan ma też swojego prezydenta. Zastępuje on papieża w czasie jego nieobecności, skupiając władzę wykonawczą. Najmniejsze państwo świata jako jedyne jest w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obywatelstwo kraju nabywa się automatycznie, zamieszkując w nim, zaś traci podczas wymeldowania. Watykan posiada uprawnienia do bicia własnych monet euro, choć oficjalnie nie należy do Unii Europejskiej. Euro z wizerunkiem papieża to częsta pamiątka z podróży do państwa otwierającego ranking najmniejszych na świecie. 

5 najmniejszych państw świata — ciekawostki

5 najmniejszych państw świata — czy wiesz, że:

 • Watykan — to państwo z prężnie działającymi usługami pocztowymi. Z najmniejszego państwa świata wysyłanych jest więcej listów niż z jakiegokolwiek innego kraju na ziemi!
 • Monako — mimo że kraj ten nie należy do Unii Europejskiej, to obowiązującą walutą jest euro
 • Nauru — objechanie samochodem tego najmniejszego państwa, zajmie tylko 20 minut!
 • Tuvalu — ONZ szacuje, że do 2050 r. kraj ten znajdzie się pod wodą z powodu ocieplenia klimatu. Czy ranking najmniejszych państw świata wkrótce się zmieni? 
 • San Marino — kadra piłkarska tego państwa składa się z amatorów, którzy na co dzień wykonują inne zawody.

 Zobacz też: Najmniejsze państwa na świecie. Który kraj na Ziemi jest najmniejszy?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.