Wycieczka rowerowa inna niż wszystkie. Bikepacking poprawił komfort podróży. To świetny pomysł na urlop

Planujesz aktywne wakacje na łonie natury? Z pewnością idealnym środkiem transportu będzie rower. Czym jest tzw. bikepacking? Ten nowy trend to duże ułatwienie dla największych miłośników dwóch kółek. To genialny sposób na łatwiejszą i przyjemniejszą podróż.

Bikepacking to stosunkowo nowe zjawisko, które od kilku lat zdobywa coraz to większe grono fanów. O co w nim chodzi? Dzięki temu twoja wycieczka rowerowa z pewnością stanie się dużo ciekawsza. Oto przewodnik dla zagorzałych rowerzystów, jak i amatorów tego sportu

Zobacz wideo Rowerzysto! Uważaj i poznaj znaki drogowe

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Karta rowerowa i w drogę! Skąd wziął się bikepacking? 

Bikepacking to tzw. turystyka "na lekko", czyli z minimalnym bagażem. Ten styl narodził się w Stanach Zjednoczonych, gdzie rowerzyści zapragnęli wydłużyć swoje wyprawy z kilkugodzinnych do kilkudniowych. W ten sposób powstał trend na mocowanie poszczególnych elementów ekwipunku turystycznego m.in. na ramie roweru. Zamiast klasycznych bagażników, często niezwykle ciężkich i powodujących opór, zdecydowano się na umieszczenie namiotów, ubrań, śpiworów oraz prowiantu bezpośrednio pod siedzonkiem na kierownicy oraz ramie. Na początku w tym celu własnoręcznie szyto specjalne worki, lecz wraz ze wzrostem popularności tego zjawiska, w sklepach zaczęło pojawiać się coraz więcej potrzebnego sprzętu. Dziś chętni na dłuższe wycieczki rowerowe w stylu bikepacking mają możliwość skorzystania z szerokiej gamy asortymentu i wybrania toreb dopasowanych do modelu posiadanego przez nich roweru

 

Wycieczka rowerowa na kilka dni. O czym należy pamiętać przy bikepackingu? Te zasady dotyczą każdej wyprawy

Bikepacking jest dla każdego, lecz warto wcześniej zaplanować tego typu wycieczkę. Zabrane wyposażenie powinno być dopasowane do rodzaju podróży. Jeżeli chodzi o dłuższe wycieczki, warto pamiętać o odpowiedniej wadze bagażu, gdyż duży ciężar może być niezwykle uciążliwy podczas jazdy. W tej sytuacji lepiej zrezygnować ze zbędnych przedmiotów i nie zapomnieć o: namiocie, śpiworze, cienkim materacu, odzieży, kosmetyczce oraz turystycznych rzeczach kuchennych. Istotne są także napoje, w szczególności woda, jak i prowiant. Osoby wybierające się na wycieczki rowerowe, zarówno te dłuższe, jak i krótsze, muszą również pamiętać o tzw. rowerowym niezbędniku, który potrafi przysłowiowo "ratować życie". Należą do niego:

  • zestaw naprawczy do roweru (pompka, narzędzia itp.),
  • apteczka, 
  • oświetlenie, 
  • kask, 
  • rękawiczki, 
  • zapięcie do roweru. 

Dzięki sprytnemu pakowaniu urlopowicze mogą spędzić niesamowity czas na łonie natury, nie martwiąc się o dodatkowe koszty i szukanie noclegów. Bikepacking to bez wątpienia nowy wymiar podróżowania dla miłośników aktywnego wypoczynku. 

Więcej o: