Ciekawe miejsca w Polsce na jednodniowy wypad. Sprawdź, gdzie warto wybrać się na krótki odpoczynek

Ciekawe miejsca w Polsce na jednodniowy wypad to temat, który warto poznać bliżej. Marzy Ci się odpoczynek po intensywnym tygodniu, ale do dyspozycji masz tylko weekend? Nic nie szkodzi! Polska jest krajem oferującym bardzo wiele możliwości krótkiego odpoczynku. Rowerowe wycieczki, spacery wśród pięknych scenerii, krajowy "city break", a może wizyta w parku rozrywki? Każdy znajdzie coś dla siebie.

Gdzie na jednodniowy wypad w stylu "city break"? 

Ciekawe miejsca w Polsce na jednodniowy wypad w większości przypadków są na wyciągnięcie ręki. Pod względem turystycznym nasz kraj przeżył dużą transformację — mamy coraz więcej możliwości i miejsc do ciekawego spędzenia czasu. Gdzie na jednodniowy wypad, gdy marzy Ci się odpoczynek w stylu popularnego "city break"?

Ciekawym kierunkiem na krótki odpoczynek jest Łódź. Miasto znane jest przede wszystkim ze swojego postprzemysłowego charakteru. Warto je odwiedzić i przekonać się, jakie atrakcje przygotowało dla turystów. Będąc na jednodniowym wypadzie w Łodzi, warto zacząć od spaceru po ulicy Piotrkowskiej. Jest to najpopularniejsza ulica w Łodzi, a zarazem jedna z najdłuższych w Europie. W bogato zdobionych kamienicach i pałacach mieszczą się sklepy, restauracje, kluby muzyczne. Miejscem, które na pewno trzeba zobaczyć, jest Pasaż Róży, znajdujący się pod adresem Piotrkowska 3. Jest to jedyna w swoim rodzaju instalacja artystyczna w postaci setek tysięcy kawałków luster przyklejonych do kamienicy. Tworzy niepowtarzalny klimat i jest obowiązkowym punktem w trakcie jednodniowego wypadu do tego miasta. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, przechadzając się ulicą Piotrkowską? Można na niej wypatrzeć aleję gwiazd oraz pomnik Misia Uszatka. Dla najmłodszych oraz dorosłych lubiących sentymentalne podróże do okresu dzieciństwa miasto przygotowało szlak turystyczny Łódź bajkowa. Jest to nawiązanie do powstających właśnie w tym mieście w latach 70. XX wieku bajek. Na szlaku można spotkać m.in. pomnik kota Filemona i Bonifacego. Dla wszystkich miłośników kina polskiego obowiązkowym miejscem jest Muzeum Kinematografii, które może pochwalić się takimi eksponatami, jak np. rekwizyty z filmu "Kingsajz".

Zobacz wideo Perły architektury, malownicze widoki i trasy rowerowe. A do tego tanio! Ta idylla leży w Polsce [TRIP WE DWOJE]

Jednodniowy wypad w góry. Wybierz się na zlot czarownic na Łysej Górze

Jednodniowy wypad w Góry Świętokrzyskie? Co ciekawego warto zobaczyć w miejscu, gdzie dawniej odbywały się sabaty czarownic? Wycieczkę po Górach Świętokrzyskich najlepiej zacząć od miejscowości Nowa Słupia, gdzie swój początek ma szlak na Łysą Górę. Według legend, na szczycie góry raz w miesiącu odbywały się zloty czarownic. Przerażeni mieszkańcy postanowili wybudować w tym miejscu klasztor, zwany dziś Świętym Krzyżem. Współcześnie jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów i pielgrzymów, których przyciągają znajdujące się w klasztorze relikwie krzyża Chrystusa. Nieopodal klasztoru znajdują się tzw. gołoborza. Są to formacje skalne ulokowane na stokach pasm górskich. Ich powstanie również tłumaczone jest miejscową legendą. Podczas jednodniowego wypadu w Góry Świętokrzyskie, warto wstąpić także do pobliskich ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Mimo że dziś budowla jest w ruinie, nadal budzi zachwyt swą formą i wielkością.

Pomysł na jednodniowy wypad, gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza

Pomysł na jednodniowy wypad, gdy pogoda nie dopisuje? Co powiecie na Centrum Nauki Kopernik? Jest to nowoczesny, multimedialny obiekt, gdzie główną rolę odgrywa nauka. Wypełniony jest po brzegi eksponatami, które pozwalają doświadczyć ciekawostek naukowych oraz bliżej poznać otaczający nas świat. Jest to miejsce, w którym nauka idzie w parze ze świetną zabawą. Zwiedzający eksperymentują, rozwiązują łamigłówki, a nawet mogą porozmawiać z robotem o imieniu Kopernik, który dzięki wbudowanej sztucznej inteligencji, jest w stanie udzielić odpowiedzi na nurtujące pytania. Co jeszcze oferuje Centrum Nauki Kopernik? Do najchętniej odwiedzanych atrakcji należą: Teatr Robotyczny, gdzie aktorami są roboty oraz Teatr Wysokich Napięć, czyli wystawa o tematyce elektryczności. Nie sposób pominąć także Planetarium, gdzie można obejrzeć filmy, pokazy, a nawet koncerty. Kompleks jest na tyle duży i różnorodny, że można spędzić w nim cały dzień. Jest więc ciekawą propozycją na jednodniowy wypad. 

Ciekawe miejsca na jednodniowy wypad: lista miejsc wartych odwiedzenia

Ciekawe miejsca na jednodniowy wypad? Lista wbrew pozorom jest całkiem długa i każdy na niej znajdzie coś dla siebie. 

  • Zamość i pobliski Roztoczański Park Narodowy,
  • Szlak Orlich Gniazd na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej,
  • Zamek Książ w Wałbrzychu,
  • Wilczy Szaniec w Gierłoży,
  • Mikołajki i okolice, 
  • Szlak Historii Militarnej na Półwyspie Helskim,
  • Zamek w Malborku,
  • Groty Nagórzyckie i Rezerwat Niebieskie Źródła w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego,
  • Bagno Całowanie.

Zobacz też: Zmień weekendowe plany - zamiast morza wybierz wypoczynek w kameralnych miejscach, z dala od tłumów

Więcej o:
Copyright © Agora SA