Wakacje w górach z psem. Te szlaki możesz przemierzyć u boku swojego ukochanego pupila

Choć pomysł urlopu w górach w towarzystwie psa brzmi znakomicie, to przed wyjazdem lepiej upewnić się, w których miejscach jest on mile widziany. Niestety polskie góry dopiero otwierają się na czworonogów, lecz są także szlaki idealne na spacery. Gdzie powinni wybrać się właściciele psów? Oto lista.

Urlop z psem w górach wymaga odpowiedniego przygotowania. Na początku warto poznać listę miejsc, w których obowiązuje całkowity zakaz wstępu czworonogów. Bez tej wiedzy na miejscu może czekać cię wyjątkowo nieprzyjemna niespodzianka. 

Zobacz wideo Wybierasz się w góry? Bądź ostrożny i sprawdź, jak się przygotować

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tam nie pójdziesz na spacer z psem. Miejsca w górach, w których obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt

Podczas wakacji z psem w górach należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Wybierając się do Parku Narodowego, warto dokładnie przeanalizować obowiązujące tam przepisy, gdyż zdarza się, że jest on teoretycznie dostępny dla pupili, jednak znajdujący się na jego terenie rezerwat przyrody już nie. Władze parków twierdzą, że obecność tych zwierząt może być zagrożeniem dla fauny oraz flory danego miejsca. Zakaz wprowadzania psów na teren parku obowiązuje w: 

  • Bieszczadzkim Parku Narodowym,
  • Babiogórskim Parku Narodowym, 
  • Górczyńskim Parku Narodowym,
  • Pienińskim Parku Narodowym,
  • Świętokrzyskim Parku Narodowym,
  • Tatrzańskim Parku Narodowym.

Podczas wycieczki w góry należy także sprawdzić regulaminy tamtejszych schronisk, gdyż nie wszystkie z nich akceptują gości z psami. Choć te informacje dla właścicieli czworonogów nie są zbyt optymistyczne, to mamy dla nich także dobre wiadomości. Lista miejsc przyjaznych zwierzętom nie jest wcale najkrótsza. 

Po górach dolinach z psem. Tam spacer z pupilem będzie przyjemnością 

Jeżeli twoim priorytetem są wielogodzinne spacery z psem, to zaplanuj wyjazd do: 

  • Karkonoskiego Parku Narodowego, 
  • Magurskiego Parku Narodowego, 
  • Ojcowskiego Parku Narodowego, 
  • Parku Narodowego Gór Stołowych. 

Ponadto świetne tereny i szlaki, umożliwiające aktywny urlop z ukochanym pupilem, znajdziesz także w Beskidach, Małych Pieninach, Karkonoszach, Górach Izraelskich, Górach Stołowych i Górach Orlickich. Gdy już wybierzesz odpowiednie miejsce, pamiętaj także o zasadach, które tam obowiązują. Aby twój pobyt w górach był przyjemny, zarówno dla ciebie, jak i innych urlopowiczów, zawsze trzymaj swojego psa na smyczy oraz sprzątaj po nim. Miej na uwadzę także jego bezpieczeństwo, bacznie obserwuj jego zachowanie, oceniaj kondycję i dopasuj się do jego tempa. Weź ze sobą duży zapas wody dla siebie, jak i zwierzęcia, gdyż wysokie temperatury i inna gęstość powietrza sprzyjają zmęczeniu i zaostrzają ryzyko odwodnienia

Więcej o: