Zima w Australii. Czy pada tam śnieg? Ile może wynieść najniższa temperatura?

Zima w Australii. Australia to ogromny kraj o zróżnicowanym klimacie, gdzie warunki pogodowe znacznie różnią się między poszczególnymi regionami. W niektórych częściach Australii, zwłaszcza na południu i w górach, zimą może być dość zimno, a opady śniegu nie są rzadkością. Jednak w większości kraju, w tym w większych miastach, zimy są stosunkowo łagodne, a opady śniegu rzadkie.

Czy w Australii pada śnieg? Kiedy wypada zima w Australii?

Zima w Australii przypada na czerwiec, lipiec i sierpień, czyli w momencie kiedy na naszej półkuli trwa lato. W tym czasie temperatury spadają, szczególnie w nocy. W niektórych regionach kraju, takich jak np. Wyspa Tasmana, Victoria czy Nowa Południowa Walia, zimy bywają dość surowe i mogą występować opady śniegu. Jednak w innych częściach kraju, w tym w Queensland, Australijskim Terytorium Stołecznym czy północnej części Zachodniej Australii, zima bywa bardzo łagodna, z temperaturami w granicach 20-25 stopni Celsjusza w dzień.

Śnieg w Australii. Gdzie można się go spodziewać?

Śnieg w Australii występuje głównie w okresie zimowym, w górskich regionach kraju, zwłaszcza w Górach Kościuszki, najwyższym paśmie górskim w kraju. Wysokości w Górach Kościuszki wynoszą ponad 2200 metrów nad poziomem morza, co zapewnia wystarczającą ilość zimnego powietrza, aby opady deszczu przechodziły w opady śniegu. W okolicach miasta Melbourne i w rejonie Wyspy Tasmana również występują opady śniegu, ale są one mniej intensywne niż w górach. W innych częściach kraju, zwłaszcza na północy i w centrum Australii, śnieg jest bardzo rzadkim zjawiskiem.

Opady śniegu w Australii są zwykle krótkotrwałe i nie wpływają na codzienne życie mieszkańców kraju. Jednak dla miłośników sportów zimowych, takich jak narciarstwo i snowboard, Góry Kościuszki są ważnym ośrodkiem narciarskim, a opady śniegu w tej okolicy są bardzo ważne dla branży turystycznej. Jak wygląda zima w Australii? Choć temperatury nie spadają drastycznie w najchłodniejszych miesiącach, to od czerwca do końca sierpnia można tam doświadczyć zimy, przypominającej raczej polską jesień. Nawet jeśli w ciągu dnia temperatura w południowej Australii wydaje się dość przyjemna, to po zachodzie słońca konieczna może okazać się ciepła odzież.

Pory roku w Australii. Jak wpływa na nie klimat?

W Australii występują cztery pory roku: lato, jesień, zima i wiosna. Pory roku w Australii różnią się od tych w Europie, ponieważ kraj znajduje się na półkuli południowej, co oznacza, że kiedy w Europie jest zima, w Australii jest lato, a kiedy w Europie jest lato, w Australii jest zima.

Lato w Australii trwa od grudnia do lutego i jest to czas najwyższych temperatur, przekraczających często 30°C, zwłaszcza w północnej i centralnej części kraju. Jesień trwa od marca do maja i charakteryzuje się łagodnymi temperaturami oraz czasami silnymi wiatrami. Zima w Australii trwa od czerwca do sierpnia i jest to czas, kiedy temperatury spadają, zwłaszcza w środkowej i zachodniej części kraju. Wiosna trwa od września do listopada i jest to okres, kiedy temperatura powietrza zaczyna wzrastać, a przyroda zaczyna ożywać. W każdej części kraju pory roku mogą się różnić, w zależności od geografii i klimatu danego regionu. Na przykład w północnej Australii, gdzie panuje klimat tropikalny, występuje tylko dwie pory roku: pora sucha i pora deszczowa.

Zobacz wideo Australia przeżywa inwazję kangurów. Zwierząt jest tak dużo, że eksperci proponują, by na nie polować

Jaka jest pogoda w Australii, czyli czego można się spodziewać, podróżując w tamte rejony?

Pogoda w Australii jest zróżnicowana i zależy od regionu, w którym się znajdujesz, ponieważ kraj ten ma różne strefy klimatyczne. Ogólnie jednak, w Australii panuje klimat umiarkowany lub tropikalny.

  • W północnej części kraju, zwłaszcza wzdłuż wybrzeży, panuje klimat tropikalny, charakteryzujący się wysokimi temperaturami i dużą wilgotnością powietrza. Tam deszcze występują przede wszystkim w okresie letnim, a pora sucha przypada na okres zimowy.
  • W centralnej i zachodniej części Australii klimat jest bardziej suchy i pustynny, z dużymi amplitudami temperatur w ciągu dnia i nocy. W tym regionie może być bardzo gorąco w dzień, a nocą temperatura może spaść nawet o kilkadziesiąt stopni.
  • W południowej części kraju, zwłaszcza wzdłuż wybrzeży, klimat jest umiarkowany, z ciepłymi latami i chłodnymi zimami. W górach, takich jak Góry Kościuszki, zimą może padać śnieg, a temperatury spadają poniżej zera stopni Celsjusza.

W Australii występują również okresowe zjawiska atmosferyczne, takie jak cyklony tropikalne, huragany i pożary lasów, które mogą wpłynąć na pogodę i warunki atmosferyczne w danym regionie.

Kiedy jest zima w Australii?

Zima w Australii przypada na polskie miesiące letnie i trwa od czerwca do sierpnia. Najniższe temperatury występują wtedy w nocy. Najzimniej jest oczywiście w okolicach górskich. Z kolei kiedy u nas panuje zima, w Australii rozkwita wiosna i lato. Dlatego też wybierając kierunek zimowych wakacji, warto rozważyć wylot do Australii, gdzie panują idealne warunki do plażowania i odpoczynku.

Zobacz też: "Rozdzierający serce wandalizm". Zniszczyli święte rysunki sprzed 30 tysięcy lat

Więcej o:
Copyright © Agora SA