Nie chodzi o Kraków ani o Warszawę. Niewiele osób wie, że to miejsce jest najstarszym miastem w Polsce

W Polsce możemy wyróżnić wiele bardzo starych miast. Widać to głównie po architekturze czy zabytkach. Na lekcjach historii poświęcono wiele czasu na naukę o Krakowie i Warszawie, jednak nie należą one do grona najstarszych miast. Nie wszyscy o nich słyszeli.

Codziennie przemierzamy te same, dobrze nam znane ulice w drodze do pracy, szkoły czy na zakupy. Możemy sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, kto pokonywał tę samą trasę przed laty i stąpał po naszych ścieżkach. Na terenie naszego kraju od wieków tworzono wsie, osady i inne miejscowości, jednak nieco później część z nich przekształcono w miasta. Działo się tak po nadaniu praw miejskich lub aktu lokacji. Które miasto w Polsce otrzymało je najwcześniej?

Zobacz wideo Jedno z najbogatszych i zarazem najdroższych miast na świecie. Jak wygląda Singapur?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najstarsze miasta w Polsce. Kraków wcale do nich nie należy

Zwykle gdy pada hasło "najstarsze miasto w Polsce" myślimy — Kraków. Rzeczywiście Kraków od wieków pełnił bardzo ważną rolę za sprawą wzgórza wawelskiego i był licznie zamieszkiwany. Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z zapisanych relacji Ibrahima ibn Jakuba z przełomu lat 965 i 966, jednak przez długi czas była to tylko miejscowość. Prawa lokacyjne Kraków otrzymał dopiero w 1257 roku. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku Warszawy, która lokację otrzymała około roku 1300, co też nie czyni jej najstarszym miastem w Polsce. Historycy są zgodni, że to miano należy do Złotoryi.

 

Złotoryja i nie tylko. Które miasta są najstarsze w Polsce?

Złotoryja to miasto położone na Dolnym Śląsku, które otrzymało prawa miejskie w 1211 roku od Henryka Brodatego. Jest to najstarsza udokumentowana lokacja w Polsce. Choć Złotoryja nie jest zbyt duża, ponieważ zamieszkuje ją nieco ponad 15 tys. osób, to cieszy się wysoką turystyką. Wynika to z tego, że miasto stanowiło w średniowieczu ośrodek wydobycia złota, dlatego do dziś można zwiedzić tam atrakcje związane z tą działalnością, takie jak Muzeum Złota czy kopalnię. Drugim najstarszym miastem w Polsce jest Lwówek Śląski, również położony w województwie dolnośląskim. Prawa miejskie nadano miastu w 1217 roku, choć niewykluczone, że mogłoby to być nawet wcześniej. Na trzecim miejscu plasuje się Opole, lokowane na prawie magdeburskim również w 1217 roku. Pierwsze zapisane wzmianki o tym mieście pojawiły się już w 845 roku w notach anonimowego Geografa Bawarskiego.

Może Cię też zainteresować:
Wakacje w górach z psem. Te szlaki możesz przemierzyć u boku swojego ukochanego pupila
Polska Toskania przyciąga turystów z całego świata. Atrakcja na Dolnym Śląsku jest jedyną taką w Europie
- Wakacje w górach nie będą takie same. Jedna z najpopularniejszych atrakcji w Tatrach zamknięta

Więcej o:
Copyright © Agora SA