Winiety. Ile zapłacisz za szybki przejazd przez wybrane kraje? [Czechy, Austria, Słowacja, Węgry, Chorwacja]

Winiety stanowią dowód wpłaty za korzystanie z dróg w danym kraju. Ich posiadanie jest więc potrzebne wtedy, gdy planujemy dłuższy wyjazd po zagranicznych trasach. Warto tu skorzystać z nowoczesnych rozwiązań.

Winiety - podstawowe kwestie

Co warto wiedzieć o winietach? W turystyce zawsze ważną kwestią jest czas dotarcia na miejsce docelowe. Im zrobimy to szybciej, tym więcej chwil będziemy mogli poświęcić na zwiedzanie danego kraju. Niestety, ale często korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu jest płatne. Wówczas należy posiadać winiety będące dowodem uiszczenia odpowiednich opłat. Zwykle mają one formę nalepek umieszczanych na szybie samochodu ze wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. 

Winiety online - bardzo przydatna alternatywa dla tradycyjnych

W jaki sposób można spełnić wymóg posiadania odpowiedniej naklejki? Wyróżniamy obecnie winiety online i tradycyjne. Ostatnie kupuje się zwykle na stacjach benzynowych w danym kraju. Ich nabywanie nie jest przesadnie skomplikowane, ale można zrobić to jeszcze prościej. Właśnie tutaj zastosowanie mają winiety online. Również w tym przypadku podaje się numer rejestracyjny pojazdu, poświadczenie ma zaś charakter elektroniczny.

Należy przy tym pamiętać o tym, że w niektórych krajach winiety działają dopiero po pewnym czasie od momentu zakupu. Dlatego trzeba dopełnić tej formalności odpowiednio wcześnie.  

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Winiety - Czechy

Co warto wiedzieć jeśli chodzi o winiety w Czechach? Kraj ten pozostaje jednym z lubianych kierunków wypraw samochodowych Polaków. Okazuje się, że ceny i zasady są tu wyjątkowo stabilne. W tym przypadku roczne e-winiety kosztują 1,5 tys. czeskich koron, czyli ok. 279 zł. Odpowiednio tańsze są winiety na 30 dni (440 CZK, czyli ok. 86 zł) i na 10 dni (310 CZK, czyli 61 zł). Niektóre pojazdy są tu zwolnione z opłat.

Winiety - Austria

Winiety w Austrii są zróżnicowane dla kierowców samochodów i motocyklistów. Warto pamiętać o ich nabyciu, bo w przypadku kontroli policyjnej i braku dokumentu należy nabyć zastępczy za 120 euro lub ponieść karę w wysokości do 3000 euro. Roczna winieta dla samochodu to 96,40 euro. Przy dwumiesięcznej zapłacimy 29,00 euro, dziesięciodniowa kosztuje z kolei 9,90 euro.

Winiety - Słowacja

Ile kosztują winiety na Słowacji? Warto zapoznać się z cennikiem także wtedy, gdy przejeżdżamy tędy np. do Chorwacji. Wśród dostępnych opcji można wyróżnić trzy kategorie winiet: roczne, miesięczne i dziesięciodniowe. Za pierwsze zapłacimy 50 euro, za kolejne typy odpowiednio 14 i 10 euro. Winietę trzeba też wykupić dla pojazdu ciągnionego jeśli całość jest cięższa od 3,5 tony. Zwolnieni z nich są za to motocykliści.

Winiety - Węgry

Winiety na Węgrzech występują w kilku kategoriach: dla motocykli (D1), standardowa dla większości pojazdów (D2), dla autobusów (B2) i dla przyczep (U). Mogą być ważne przez rok, miesiąc lub 10 dni. Co z ich cenami? Kosztują w przypadku samochodów osobowych:

  • roczna - 49 190 forintów - ok. 572 zł;
  • miesięczna - 8900 forintów - ok. 104 zł;
  • na 10 dni - 5500 forintów - ok. 65 zł.

Winiety - Chorwacja

W przypadku Chorwacji winiety nie obowiązują. Wprowadzono tutaj za to system opłat w bramkach wjazdowych na drogi szybkiego ruchu. Opłaty można dokonać na kilka sposobów, jej wysokość jest różna w zależności od konkretnego odcinka.

Zobacz też: Winiety w Holandii: czy w Holandii obowiązuje opłata za przejazd autostradami?

Więcej o:
Copyright © Agora SA