W niedzielę, 28 maja mieszkańcy Wenecji zaniepokoili się niecodziennym kolorem wody w Canal Grande. Woda w jednym miejscu stała się intensywnie zielona. Podejrzewano, że za zmianą koloru wody w kanale stoją ekolodzy, ponieważ wcześniej dochodziło już do podobnych incydentów.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Lokalna policja została powiadomiona o zdarzenia w niedzielę w godzinach porannych. Niezwłocznie rozpoczęto poszukiwania osób, które mogły doprowadzić do zmiany koloru wody w kanale. Podjęto także wszelkie kroki, aby jak najszybciej zweryfikować, czy znajdująca się w kanale woda nie jest toksyczna. Spekulowano, jakie mogą być przyczyny zmiany koloru wody wokół popularnego mostu Rialto. W mediach społecznościowych wiele osób wskazywało, że może to być akcja ekologów. Jednak to nie jedyny trop. Jak informuje BBC, niecodzienny kolor wody zbiegł się w czasie z odbywającymi się w weekend w Wenecji regatami Volgalonga.
Głos w sprawie zabrał Maurizio Vesco z Regionalnej Agencji Ochrony Środowiska, który w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Repubblic" zauważył, że analizy przeprowadzane wcześniej przy tego typu zdarzeniach wykazywały w wodzie obecność fluoresceiny. Zielonego, nieszkodliwego barwnika wykorzystywanego do śledzenia przepływu wody. Vesco dodał, że choć ta substancja nie jest niczym niezwykłym, to jej ilość, która najprawdopodobniej mogła znaleźć się w wodzie już tak. Zazwyczaj dodaje się łyżkę tego barwniku, jednak zdaniem eksperta ktoś musiał wsypać przynajmniej kilogram tej substancji.
Trudno mi uwierzyć, że to był incydent… i że kilogram fluoresceiny został przypadkowo uwolniony do kanału
- powiedział w wywiadzie dla "La Repubblica" Maurizio Vesco.
W poniedziałek udało się ustalić, jaka substancja spowodowała zmianę koloru wody. Jak donosi włoska agencja prasowa ANSA, w niedziele pobrano próbki fluorescencyjnej zielonej plamy, która pojawiła się w wodzie w Canal Grande w Wenecji. Przeprowadzona analiza potwierdziła wcześniejsze przypuszczenia, że niecodzienna barwa wody powstała w wyniku pojawienia się w niej fluoresceiny. Nie stwierdzono także żadnej toksyczności.
Może Cię zainteresować:
- Trzy stewardessy natychmiast zostały zwolnione. Aż ciężko uwierzyć, co robiły podczas lotu
- Praca marzeń istnieje. To zwiedzanie setek miejsc z budżetem wynoszącym 10 tysięcy euro
-Nowa atrakcje dla rodzin z dziećmi. W Międzyzdrojach powstaje prawdziwy raj dla miłośników wodnych przygód